| boymenWow a întrebat:

Am si eu o intrebare la voi, daca nu stiti nu raspundeti..Eu am 20 de ani, si vorbesc cu o fata de 15 ani..si am intretinut relatii sexuale cu ea... daca mama ei depune plangere la politie eu pot sa fac puscarie?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

CAPITOLUL VIII
Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;
c) fapta a pus în pericol viața minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este membru de familie;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;
c) fapta a pus în pericol viața minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește.

| boymenWow explică (pentru dannyel86):

Am vazut si eu asta, dar daca ea nu declara nimic?

| Holiday a răspuns (pentru boymenWow):

Daca nu te afli in unul din cazurile de la alineatul (3), iar ea declara ca a intretinut relatii sexuale de bunavoie, poate sa se dea maica-sa si cu fundul de pamant ca nu-ti face nimeni nimic.

| boymenWow explică (pentru Holiday):

Eu zic daca se duce masa la politie..si zice ca nu o las in pace sau ca m-am culcat cu ea..si ea zice ca a fost tot de buna voie, specific are 15 ani, se poate intampla ceva?

| dannyel86 a răspuns (pentru boymenWow):

Daca fapta nu a fost savarsita prin constrangere sau daca nu ai profitat de situatia ei vulnerabila, nu poti fi acuzat de nimic.
Poate depune plangere, dar va fi pierdere de timp. Se va face o ancheta si se va concluziona ca nu e caz penal.

| Holiday a răspuns (pentru boymenWow):

Se poate intampla sa va cheme sa dati declaratii despre ce si cum e treaba. Daca declaratia ta coincide cu a ei, in sensul ca in ambele se precizeaza ca nu ai hartuit-o, amenintat-o, ademenit-o cu bani sau alte foloase materiale si ca a intretinut relatii sexuale de bunavoie, in mod normal nu se intampla nimic mai departe, neexistand nici macar suspiciunea de comitere a unei infractiuni. Depinde foarte mult de ce declara ea.
De asemenea, repet, sa nu fii in unul din cazurile de la alin (3).
In rest, de bunavoie poti face sex de la 15 ani fara sa pui in pericol dpdv legal partenerul.

| boymenWow explică (pentru dannyel86):

Deci eu nu pot sa patesc nimic?
A fugit odata de acasa si a venit la mine ...si m-a sunat politia pe urma.

| Plato a răspuns (pentru boymenWow):

Sa speram ca face plangere, cu ocazia asta treci pe la "facultate "

| boymenWow explică (pentru Holiday):

Si in plus tatal ei este de acord cu noi...dar mama ei tot suna politia si face cerere la politie

| boymenWow explică (pentru Plato):

Nu am chef de mistouri.

| Plato a răspuns (pentru boymenWow):

Nu e niciun misto, chiar sper sa te racoresti, ai profitat de naivitatea unei fete de 15 ani, esti o brută.

| dannyel86 a răspuns (pentru boymenWow):

Teoretic, nu. Se va confirma ca actul sexual a fost consimtit si ca nu ai pus in pericol viata minorului si nu vei raspunde penal.
Daca mama ei insista cu plangeri la Politie, nu inseamna neaparat ca se pot lua masuri impotriva ta. Probabil ea vrea doar sa te oblige sa renunti la relatia cu fiica ei.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Iarasi faci afirmatii doar pentru ca asa iti suna tie bine. Poate el era virgin si ea la al 5-lea. Atunci cine de cine a profitat?!laughing
E posibil si asta, nu?
In plus, cum i-am spus si lui, nu e infractiune sexul cu o persoana de 15 ani decat in cazuri clar precizate iar din ce spune, nu se afla intr-unul dint acele situatii.

| Holiday a răspuns (pentru boymenWow):

Pai ia gandeste-te... daca a sunat o data, a povestit lucrurile si apoi a sunat din nou, de crezi ca a facut-o? Pentru ca a primit un raspuns corect legal, dar care n-a multimit-o.
Daca tac-su e de acord cu voi, vorbiti cu el sa-i bage mintile in cap si sa se potoleasca.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

E imoral.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Ce e imoral? Si cine stabileste asta? Tu?

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Moralitatea e ceva ce ar trebui sa ai in tine, e in firea umana. Oamenii au decis ce e moral si imoral, fara a fi scris undeva. In secolul XIV, unele state medievale se foloseau de legile nescrise ale moralitatii pentru a judeca actiunile oamenilor. De exemplu, daca furai o paine, nu era scris nicaieri ca nu e voie, dar oamenilor nu li se parea corect, deci erai pedepsit.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

In secolul al XIV-lea fetele la 15 ani deja aveau un copil, daca nu 2.
Si nu era nimeni pedepsit.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Discutabil. Eu cred ca la 15 ani, daca erau sarace, erau sclave la o familie bogata si doar de copii n-aveau timp si chef.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Aveau, n-aveau, contraceptia nu exista, asa ca aia era.
Lasand la o parte ca nu toate fetele ajungeau sclave "la palat", ci unele traiau in localitati unde se ocupau de altceva, ai impresia ca exista sclava cat de cat acceptabila neincercata macar de unul dintre barbatii de la castel? Ai ramas inca la povesti gen Alba ca Zapada daca crezi asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Plato iar vii cu abureli, Imagineaza-ti situatia urmatoare:
Intre un baiat si o fata trebuie sa fie o diferenta de varsta in special la varste mai fragede doarece fetele se dezvolta mai repede ca baietii
Practic un baiat de ex 20 ani nu poate oferi unei fete de tot 20 de ani ce ii traba, deoarece fata la varsta aia e mult mai matura ca baiatul. o fata la 20 de ani, deja are nevoie de BANI, de anumite luxuri, haine etc pe cand baiataul la 20 de ani poate nu are inca job, iar parintii lui nu isi permit sa plateasca si pentru gagica baiatului), sa nu mai amintesc de copii Multe la 20 de ani vor sa devina mamici, si nu cred ca un baiat de 20 ani ar vrea sa devina tatic rolling on the floor. chiar nu cred
De asta relatiile in care baiatul si fata is de acelasi varsta au viata scurta
Tinand cont de asta multi aleg sa nu ramana virgini asa ca agata fete mai tinere, Este ceva absolut normal cazul baiatului de mai sus.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema nu e diferenta de 5 ani, ci faptul ca fata are 15. Daca ea ar avea 20 si el 25 nu ar fi nicio problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Si atunci toti baietii sa ramana virgini pana la 25 de ani? Plimba-te putin prin tara si vezi cum sta situatia REALA.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e musai sa-ti iei cu 5 ani mai mica. Si poate avea si 18, nu neaparat 20, ti-am dat doar un exemplu.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa zic ca doar o depravata e interesata de bani si averi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

90% din fete la aia se uita, In special cand isi cauta parteneri de durata.
Dragostea e pentru pustoaice, Fetele is niste pradatoare devin umede numai cand aud de bani,
Ele se gandesc la vitor, la cine le va asigura conditiile de lux "mult visate", cauta parteneri cu o stabilitate financiara
Is Romantice numa de fatada, in rest is Vipere in carne vie happy

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, 90%. Mai raman 10%, le cautam pe alea.

30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, legea este foarte severa si da, automat faci puscarie intre 3 si 10 ani!

https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-200-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-201-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-203-cpen

Eu vin si te intreb: chiar nu ai gasit o fata de varsta ta sau o prostituata cu care sa ai sex?
Ce judecator crezi ca va fi indulgent cu un adult care seduce, corupe si intertine realtii sexuale cu copii?
Eu, ca mama, as cere executarea pedepsei imediat, pentru ca nu-i acceptabil sa-ti bati joc de un copil si sa ramai nepedepsit!

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Emilian65 a răspuns:

Da, te incadreaza la corupere de minori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face inschisoare pentru act sexual cu un minor. Ce e trecut de varsta de 15 ani se incadreaza la act sexual cu un minor, nu pedofilie. Se renunta la urmarirea penala daca intre timp se constata ca tu nu ai stiut varsta reala a fetei.
Trebuia sa te gandesti inainte sa o bagi la umezeala, mai ales ca e persona minora.
Unele fete sunt si parsive. Stau de bunavoie apoi fac pe victimele ca sa nu pice de proaste in fata parintilor si a prietenilor. Si tot barbatul pica de fraier pentru ca asa se intampla mereu.
Pacat ca sunteti atat de disperati si nu ganditi inainte.

Era o postare e FB...

"Fundul e bun, țâța e mare
Nu conteaza cati ani are.
7 ani cu executare". laughing