| dreams2711 a întrebat:

Am o problema. Sunt minor si din cauza "desteptaciunii" mele am reusit sa intru intr-un bucluc grozav. Am intretinut relatii sexuale cu o minora, normal ( 13 ani juma' ), DE COMUN ACORD, CHIAR LA INSISTENTELE EI. Din nefericire au aflat ai ei si m-au anuntat ca fac plangere la politie.
Din ce am citit, am inteles ca pot sa fac scoala de corectie si apoi puscarie, depinde de situatia. Insa am o alta intrebare : In acel articol de lege nu scrie nimic despre varsta agresorului, adica de la ce varsta ti se aplica acele sanctiuni.
De aceea va pun intrebare : Eu, ca minor, sunt supus acelorasi reguli ca si un adult ( persoana de peste 18 ani ).
Multumesc daca ati citit pana aici si astept un raspuns. O seara faina in continuare.

Răspuns Câştigător
| hhhapciuuu a răspuns:

Trebuie sa ai o varsta "semnificativ mai mare" decat fata ca sa ti se intample ceva.
dar stai linistit, nu cred eu ca vor parintii ei sa se faca si mai tare de ras cu fata lor ( pe care ei o cred tarfa probabil in momentul de fata ).
fa si tu pe prostul, minte, santeajeaza-i pe parinti ca nu stiu ce zici daca iti fac ceva laughing) fi rau si destept. sau poate sa te doara fix in cur pentru ca nu se atinge nimeni de tine fara sa treaca de parintii tai ( mie de asta mi-ar fi cel mai frica laughing )
un mic sfat : fa sex cu fete exact de varsta ta ca asa nu ar mai avea nimeni nimic de zis.
bye:*

| dreams2711 explică (pentru hhhapciuuu):

Stii care-i duma? Eu am poze cu ea ( trimise tot de ea, cu ea goala, cu sanii ei; pe langa astea mai am si conversatiile rolling on the floor ) Daca e ceva, o sa iau in considerare pontul tau ( santeajeaza-i pe parinti ca nu stiu ce zici daca iti fac ceva " laughing ]
Te pup la valoare =]

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai citit bine articolul din Codul penal sau nu l-ai citit pe cel aplicabil.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
De asemenea infractiunea savarsita de un minor intre 14-16 ani se pedepseste numai daca se constata ca a avut discernamant iar pedeapsa minorului este, de regula, o masura educativa neprivativa de libertate sau privativa de libertate in anumite conditii, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai peste 16 ani se considera viol indiferent daca a fost cu consimtanat sau nu. La cei 13 ani ai ei este considerata lipsita de dicernaman si ce ai facut tu se numeste viol.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Of doamne auzi viol...Violul trebuie dovedit si presupune un examen medical existent la scurta vreme dupa actul sexual, mi-e clar ca nu exista nici un viol. Actul sexual cu un minor presupune ca infractiune ca infractorul e major, peste 18 ani, deci nu e cazul tau, orice fapta se pedepseste doar daca minorul are sub 13 ani inclusiv. Iar nu e cazul iar tu daca nu ai mai mult de 3 ani in plus fata de ea poate sa faca plangere cine vrea.

Interesant sfatul asta fa sex cu fete de exact varsta ta. LOL ai grija sa faci preselectie pe facebook. Nu minti, nu santaja parintii, tot ce trebuie sa faci e sa cunosti legea si sa nu violezi sau sa faci lucruri ilegale sau imorale.

Investeste mai bine intr-un reportofon. E mic si-l poti ascunde intr-un rucsac cand porti o discutie cu o fata pentru a stabili de comun acord un act sexual. E adevarat ca varsta de la care se considera ca o fata sau baiat isi da acordul in cunostinta de cauza pentru sex e 15 ani. Dar in acelasi timp legea prevede acea diferenta de 3 ani care nu mai atrage pedepse decat daca e vorba de viol, perversiuni sexuale.