| Popbogdanel80 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare și va rog răspunsuri serioase. Daca fac laba de multe ori de 3 ori pe zi și iese putina spermă o picătură 2 are ceva o sa mi se termine repede litri de spermă ca am citit pe internet ca un bărbat produce în viata lui 53 de litri de spermă?

28 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti complet nebun, la 15 ani te ai apucat de labă? Jale, nu esti la scoala? Pune mina pe carte lasa penisul in pace ca nu e dezvoltat si ajungi sa te imbolnavesti, organismul tau si aparatul genital nu produc sperma suficienta ca sa faci tu de 3 ori pe zi masturbare, esti in crestere nu mai agresa organul sexual lasa l in pace, dupa 18 ani glandele sexuale si la fete si la baieti se vor dezvolta si vor ajunge la maturitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Sperma se produce in 10 zile si daca tu freci cucul de 3 ori pe zi sperma nu mai exista dar ranesti testiculele si va incepe sa curga sange.

| mihai69 a răspuns:

Sperma nu se termină niciodată cât trăiești.
Poți să te masturbezi și de 5 ori pe zi, nu contează.
Dar nici bine nu este.
Înțeleg că urlă hormonii în tine, dar caută să faci măcar o zi pe săptămână pauză.
Și mai redu și numărul. Măcar cu una...

| doctorandus a răspuns:

Aia e o valoare medie. Nu inseamna ca daca ai ejaculat 53 litri ramai brusc impotent. Unii raman impotenti inainte de a ejacula 20 litri.

| doctorandus a răspuns:

"va seca izvorul de sperma"=superstitie din secolul XVIII.

De secat, el tot seaca, dar indiferent de faptul ca ejaculezi sau nu. Superstitia e ca el seaca din cauza ejacularilor.

Emilian65 e robul intelectual al unei conceptii medicale abandonate, numita vitalism. Cam tot ce se invata la chimie organica dovedeste esecul vitalismului.

Daca am proclama vitalismul drept adevar revelat de Dumnezeu, cum a facut sefa sectei lui Emilian, concluzia fireasca ar fi sa dam foc manualelor de chimie organica, pe motiv ca ele contin minciuni diavolesti.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Https://www.nationalgeographic.com/......th-control

Productia de 1500 spermatozoizi pe secunda nu este influentata de faptul ca nu ejaculezi sau de cat de des ejaculezi. Nu inseamna ca daca ejaculezi mai rar produci mai putini spermatozoizi.

| Eireann a răspuns (pentru doctorandus):

Cat m-a chinuit chimia organica si biochimia in liceu si facultate, sigur e lucrarea diavolului.
Dar vitalismul persita si acum in gandirea oamenilor fiindca e mai usor de inteles si serveste si notiunii ca omul este o fiinta superioara facuta "dupa chipul si infatisarea lui Dimnezeu" - deci magica si de neinteles.

| doctorandus a răspuns:

Onur e bolnav psihic. Nu exista nicio dovada ca filmele porno fac rau sanatatii.

| Emilian65 a răspuns:

Da, va seca izvorul de sperma!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e vorba de o cantitate anume de sperma, bărbatul ajuns la o anumită maturitate produce sperma toată viața sa, spre deosebire de femeie care intra la menopauza in jurul vârstei de 50 de ani.
Daca te masturbezi mai mult de 3 ori pe zi îți vei periclita sănătatea și îți vei da peste cap sistemul imunitar.E normal sa te mai masturbezi cu măsura,însă ce este în exces îți face rău,la fel cum zaharul, alcoolul,tutunul sau jocurile de noroc îți fac.
Repet, bărbații produc sperma, însă nu au o cantitate anume, pot produce mai multa sau mai puțina, depinde de sănătatea lor.Nu ai cum, logic vorbind, sa cari în testicule, că acolo se face sperma, 53 de litri, in caz că ai crede că există undeva un rezervor de sperma.
Mai mult de atât, e evident sa ramai fara sperma după 3 ejaculări, până la urmă testicule sunt cat oul de vrabie,in cele mai multe cazuri,e normal sa ramai fara producție, daca abuzezihappy
Însă nu asta e adevărata problema, problema e că, ulterior, posibil să dezvolți atât ejaculare precoce (ejaculezi repede ), dar și disfuncție erectila (nu se mai scoala gigel)
Sper că am fost suficient de explicit! big grin

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Da, ai fost explicit. Din pacate niciuna dintre concluziile tale nu este stiintifica, ci sunt doar fanteziile tale de om lipsit de informatie medicala.

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). „Sexual dysfunctions". În Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (în engleză) (ed. Third). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

| doctorandus a răspuns (pentru Hyperion7):

Potrivit lui Gunter de Win, un profesor universitar belgian și cercetător sexual, referitor la disfuncția erectilă presupus indusă de pornografie (PIED): „Pur și simplu, respondenții care urmăresc 60 de minute pe săptămână și cred că sunt dependenți au fost mai predispuși să raporteze disfuncții sexuale decât persoanele fără astfel de griji care privesc 160 minute săptămânal."

Surse:

Boom, Daniel Van (1 decembrie 2020). „Porn addiction is ruining lives, but scientists aren't convinced it's real". CNET. Accesat în 2 octombrie 2021. https://www.cnet.com/......-its-real/

Jacobs, Tim; Geysemans, Björn; Van Hal, Guido; Glazemakers, Inge; Fog-Poulsen, Kristian; Vermandel, Alexandra; De Wachter, Stefan; De Win, Gunter (31 iulie 2021). „Is online pornography consumption linked to offline sexual dysfunction in young men? A multivariate analysis based on an international web-based survey. (Preprint)". JMIR Public Health and Surveillance. JMIR Publications Inc. 7 (10): e32542. doi:10. 2196/32542. ISSN 2369-2960. PMC 8569536. PMID 34534092. "Conclusions: This prevalence of ED in young men is alarmingly high and the results of presented study suggest a significant association with PPC." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8569536/

| Hyperion7 a răspuns (pentru doctorandus):

Ești mai rău decât ciuma, să-mi fie cu iertare
Bine domnule medic, aveți dreptate!

| sammie a răspuns:

Nu ca ti se termina repede. Te imbolnavesti mai repede.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Am să-ți răspund cu o așa scârbă... La cum te exprimi și vorbești...

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

ÎNȚELEGE!

filmele pono nu sunt sănătose îți distrugea sănătatea și asta nu-ți va recunoaște nici doctor și nimeni care îți vrea răul

| Popbogdanel80 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Am înțeles dar nu pot sa ma opresc e o dependenta am 15 ani

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Popbogdanel80):

Dacă nu te oprești o sa fie jale

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Popbogdanel80):

O să-ți distrugă sănătate filmele pono alea nu sunt noramale tot ce vezi în filmele alea sa ști sa sunt făcute sa distrugă sănătate omului iar tu uite de 15 tot faci asta deci? Teai lăsta de 15 fără sănătatea și conștință și îți te distruge filmele alea nu te mai uite Niciodată la ele Da Niciodată și nici Labă nu mai face.

| Popbogdanel80 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Am mai vorbit cu niște prieteni și mi-au zis ca nu e chiar rau ca le-am zis eu ca la o masturbăre ies doar 2 picături la mine

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Popbogdanel80):

Eu vorbesc serios cu tine dacă ma iei la mișto treaba ta. Nu te mai uita la rahaturile alea și nu mai face Labă.

| Popbogdanel80 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Si eu vorbesc serios eu ți-am spus ce au zis prieteni mei o sa încerc ca măcar o data pe săptămână sa o fac

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Popbogdanel80):

Prieteni tăi sunt prosti! Și îți vor răul...

Nu te lua după ei și vicile lor. Treaba ta dacă te ei după ei ai sa vezi...

| doctorandus a răspuns (pentru Popbogdanel80):

La 20 ani de la introducerea internetului de mare viteza, Asociatia Americana de Psihiatrie a constatat ca nu exista dovezi ca ar exista adictie de porno.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In momentul de fata diagnosticul de dependenta de porno este escrocherie medicala. Surse: DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10 si ICD-11.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

De 3 ori pe zi cei ăia ma? Ești mai rău ca un pedofili cei aia de 3 ori pe zi? Tu ești nebun? Este grav de tot când ajungi sa faci asa ceva grav sănătatea ta ești ști cum? Praf... De tot

| Anonimboy111 a răspuns:

53 de litri de sperma pe percurs ca dintr o data n ai cum laughing, da e normal sa ti iasa cateva picaturi de sperma deoarece dai laba de prea multe ori si nu e destul timp in care sa se reproduca mai multa sperma