| Andrei4k33 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 17 ani si sunt de aproape 2 ani împreună cu o fata mai mare cu un an decât mine. Relatia noastra nu pot spune ca e perfectă însă avem momente si momente, acum ne alintam si ne iubim peste ceva timp ne certam in mare parte că eu deschid subiecte despre politica, poluare si tot felul, argumentez super mult ceea ce cred si ea se supăra si imi spune ca nu are chef si sa termin doar pentru ca ea nu e de părere cu mine. Mai mereu avem păreri total diferite. În general ea e destul de posesiva si problema este că pune foarte mult accent pe mesaje si sa raspund repede la mesaje si prin repede se intelege maxim 15 min la ea. Eu credeam ca doar la începutul relației e euforia aia când vorbești ore in sir pe mesaje fără pauză și până noaptea târziu, însă ea continuă, eu de obicei mai vreau sa mai dorm pe la un 1 noaptea sau așa și se supăra pe mine, zice ca o alung si nu am chef de ea, ca oricum vb puțin (adică ca ii răspund o bună bucată din zi in maxim 10 min si din cand in cand ma mai iau cu treaba si uit cate o ora maxim). Nu suport deloc când se poartă așa și nu înțelege că de multe ori nici nu ai despre ce sa vb atât de mult, adică nu pot sa raspund atât de des si sa mai stau si pana la 3 dimineața mereu că așa are ea programul de somn, eu sunt sportiv am nevoie de ore de somn si nu-mi permit sa dorm până la 11/12 la prânz ca ea. As vrea sa stiu si eu ce as putea sa fac, sa stiu unde e problema, e la mine sau e la ea? Vreau sa stiu ce sa fac pentru ca nu ma simt deloc bine si m-am săturat de ceartă. Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| RB26DETT a răspuns:

Inca sunteti la varsta la care prindeti vrabii, inca nu luati deciziile cele mai bune, nu ati atins nivelul de maturitate de care este nevoie intr-o relatie, nu o zic in nume de rau, o zic sa stii cam cum sta treaba.
1: Ea are o gandire putin eronata in privinta relatiei, crede ca daca sunteti intr-o relatie celalalt trebuie sa fie non stop cu telefonul in mana gata sa raspunda la mesaje, daca o intrebi asta va spune nu, chestia asta este in subconstient, nu-ti dai seama de ea, ai zice nu la inceput dar asa e, unora li se intampla sa creada ca o relatie inseamna o dedicare totala asupra partenerului, chiar daca devine ciudata treaba, chiar absurda.
La ce ma refer aici?
Ea crede ca dragostea se masoara in numarul de mesaje si timpul in care raspunzi la ele, crede ca daca o iubesti cu adevarat trebuie sa stai pana adoarme ea, nu! E total gresita gandirea asta, dragostea nu se masoara in lucruri, mesaje si vorbe...
Acum mai e si posibilitatea ca intr-adevar, raspunsul greu la mesaje sa fie ceva urat, dar cum? Atunci cand stai si nu faci nimic, pierzi vremea pe net si primesti un mesaj si il lasi intentionat necitit inca vreo 10 minute si abia apoi raspunzi, repet, cand chiar pierzi vremea si nu faci nimic important, chestia asta mi se pare lipsa de respect, in rest, daca te uiti la un film si este partea aia faina sau joci ceva multiplayer sau faci ceva activitati fizice sau orice altceva atunci nu vad sa fie o problema faptul ca raspunzi mai tarziu.
Chestiile astea trebuie sa le vada ea, sa le constientizeze, sunt sigur ca o mare parte din ce ti-am zis aici stii deja ca deh, treci prin asta dar este datoria ta sa vorbesti cu ea sa o lamuresti, am avut si eu o problema asemanatoare, oarecum, cu prima mea relatie, eu aveam asteptari de genu' de la ea, sa-mi raspunda repede la mesaje doar ca mi-am rezolvat foarte repede problema, nu i-am zis niciodata nimic despre chestia asta, nu m-am suparat niciodata pe ea, efectiv mi-am dat seama ca nu se poate sa stea toata ziua cu telefonul in mana cu gandul ca daca primeste vreun mesaj de la mine trebuie sa raspunda repede repede, nu, avem si noi vietile noastre, facem chestii, avem treaba, poate stau la masa, poate fac sport, poate invat, poate lucrez, poate stau pe tron si ma chinui sa produc ceva sau poate fac un dus sau poate ca vorbesc la telefon cu cineva sau mai stiu eu ce fel si fel de situatii, nu trebuie sa te stresezi cand partenerul/partenera iti raspunde mai greu, problema este cand iti raspunde mereu greu si vorbeste sec, nu are chef de discutii dar aici mai e o problema, avand in vedere situatia actuala, nu prea se mai intampla multe chestii, nu prea mai iesim pe afara, stam mai mult pe incognito ( in casa ) deci nici subiecte de discutie nu prea sunt, mai ales daca va cunoasteti de multa vreme asa ca da, cateodata e normal sa apara conversatii mai seci, e normal sa ai parte de raspunsuri mai simple si lipsa de chef cand vii cu stupizenii, chestii de umplutura, cand nu vii cu nimic interesant, cand vorbesti doar sa te afli in treaba.
Trebuie sa discuti asta cu ea, sa o faci sa inteleaga treburile astea.
Incearca sa eviti discutiile ce provoaca certuri, evita sa mai discuti pe subiectele ce nu-i plac, discutati despre chestii comune, faceti planuri pe viitor...
Intr-o relatie trebuie sa fie egalitate, nu unul deasupra celuilalt, nu unul ordona si altul executa, ia si analizeaza foarte atent si vezi ce greseli faci tu in relatie, incearca sa te uiti la relatia ta ca o persoana oarecare, priveste-o din exterior, vorbeste cu tine si povesteste-ti tie ce faci, cum procedezi in anumite situatii, ce face ea, cum reactionezi tu, ce faci tu, cum reactioneaza ea, vezi ce ai putea imbunatati tu, la tine ca poate ai si tu o problema, doar tu te cunosti cu adevarat si tu poti sti ce si cum dar fii critic cu tine, nu ascunde nimic sub pres, nu o sa fie comod sa iti recunosti greselile, hai, fata de tine e oarecum simplu dar orgoliul cateodata face pana si chestia asta sa fie dificila, cu totii ne vedem perfecti cu toate ca avem carca de defecte, abia atunci cand reusim sa ne vedem defectele si sa ni le recunoastem, atunci suntem in masura sa actionam pentru a le repara dar si reparatul defectelor necesita un efort destul de nasol pentru ca te-ai obisnuit cu ele ca fiind normale, te definesc ca persoana, crezi ca asa e bine sa fie lucrurile si a repara defectele inseamna a te schimba putin si noul tu incalca principiile actualului tu si tocmai din cauza asta este greu sa te schimbi, sa-ti repari unele greseli.
Ia si vorbeste cu ea pe tema asta, explica-i fain frumos cum stau lucrurile.
Pana atunci iti recomand tipul asta, Mark Manson, are site pe net, are cateva articole super faine despre relatii si nu numai, are si carti, am citit recent ' arta subtila a nepasarii ', este o carte superba care chiar te invata destul de multe lucruri importante.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faceti reguli pe care sa le respectati amandoi!
Culcarea la ora 10 sau 11 cel mai tarziu, statul de vorba 1 ora pe zi (jumatate dimineata, jumatate de ora seara), restul timp de invatat si treburi ale casei.
Este vremea sa schimbati aceste obiceuri proaste si manipulatoare, ca sa va fie bine la amandoi, maia les ca aveti scolaa, aveti de invatat, aveti de ajutat parintii samd.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Exact cum ai spus si tu,se pare ca este prea posesiva si nu este deloc sanatos pentru relatia voastra,adica sa ti-o spun direct veti ajunge la despartire pana urma din cauza stresului psihic pe care il induri din cauza ei si ai si tu o mica parte din vina pentru ca nu ai stabilit cu ea de la bun inceput ce este bine si ce nu este bine,amandoi trebuie sa cadeti de comun de acord, amandoi trebuie sa va exprimati opiniile cu ceea ce va convine si ceea ce nu pentru ca de asta sunteti intr-o relatie sa comunicati liber si e datoria partenerului sa iti inteleaga punctele de vedere, asa si tu la randul tau, trebuie sa vorbesti deschis cu ea si sa o faci sa inteleaga ca este prea posesiva si trebuie sa isi schimbe un pic comportamentul fata de tine, sa fie mai intelegatoare.Multa sanatate!