| anonim_4396 a întrebat:

Hey, Puteți sa ma ajutați si pe mine va rog?
Eu vorbeam cu un băiat din satul meu care ne știam de mici pentru că eram vecini dar nu am interacționat niciodată când eram acasă adică in România acum locuiesc in străinătate dar el stă acum tot acolo in România. Si acum 3 ani m-am dus cu părinții în vacanța în România si ne-am văzut dar n-am vorbit doar ne-am privit de departe. Ce-i drept mie nu imi plăcea de el nici nu voiam sa vorbesc cu el pentru că nu îl suportam mai bine spus. In fine, mama lui venise la noi si vorbea cu tata si mama despre el ca ce baiat bun are si ca iar sta bine cu mine. Eu cand am auzit imi venea sa ma dau cu capul de pereți. Mama si tata au zis că-s prea mica si ca nu e vremea de măritat pentru mine si daca ar fie sa imi aleg eu ca ei nu se bag.
După ce am plecat din România inapoi el îmi dăduse mesaj pe insta, însă nu i-am rasp. pentru că ma gândeam ca l-a pus maică-sa nu ca vrea el.
Si au trecut 3 ani si el imi dădea încontinuu mesaje dar nu ii răspundeam dar după am zis sa ii răspund poate chiar ma place. Nu stiu de ce dar parca am vrut si eu sa vb cu el.
După am vorbit aproape 3 luni si el imi zicea ca ma place de mult si ca vrea sa vina după mine sa ne cunoaște mai bine si ca regreta ca nu a vorbit cu mine cand eram acasă in România ca credea ca sunt fițoasa și ca fac figuri.
După care eram ca si cum intr-o relație cred. Adică relație la distanță, dar nu ne alintam sau sa ne spune iubire..., vorbeam normal fără de astea...
I-am dat si nr meu de tel si vorbeam si pe wap, dar problema era ca in 3 luni astea care am vorbit el m-a sunat doar de 5 ori. Si eu nu puteam sa iau drag de el sau sa ma consider intr-o relație cu el cum zicea el ca suntem daca noi nici nu vorbeam la tel si vorbeam mereu prin mesaj sec.
Si la tel. cand ma suna vorbeam doar 5 min si după gata.
Și imi mai zicea si sa nu mai ies prea des afara sa nu mai vb cu anumite fete nici cu băieți sa nu mai răspund la mesaje de la alții, sa vorbesc doar cu el și imi voia si parola de la insta... și imi zicea sa ne facem un cont am2 si sa le ștergem pe celelalte...
Dar eu ma gândeam, pai cum sa fac toate astea daca noi nici nu vorbim la telefon cum trebuie si nici nu a venit sa ne cunoșteam față in față, imi zicea ca vine după revelion...
Eu nu stiu, parca n-am mai suportat in fiecare zi sa vorbim despre același lucruri mereu si i-am zis ca nu mai vreau sa vorbim.
El a zis "de ce, ce ți-am facut"?
Iar eu i-am rasp "Nimic tu vezi-ti de treaba ta si eu de a mea" iar el mi-a zis"tu ai văzut ca sunt prea bun si ca îți vb frumos si acum tu ma refuzi, esti prea rea sa mor. "
Apoi eu i-am zis " gata lasă nu mai contează" iar el a zis " bine! iti doresc o seara frumoasa, pa pentru totdeauna." si nu i-am mai răspuns.

Credeți ca el m-a plăcut cu adevarat sau nu?
Eu zic ca nu pentru că a renunțat prea repede, nici nu m-a sunat sa vorbească cu mine si sa rezolve.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Parerea mea proprie si personala este ca, este interesat mai mult de situatia voastra financiara si de o portita de a scapa din tara, prin casatoria cu tine, nu pentru ca te-ar iubii si nu ar putea trai fara tine.
Mi se pare extrem de gelos si limitat, daca ti-a cerut deja sa stergi toti prietenii de pe site-ul de socializare, sa nu mai iesi afara si sa nu te intalnesti cu prietenii.
Iti imaginezi ce viata de calvar ai putea avea, alaturi de taranoiul asta, care iti impune reguli de pe acum, cand inca nu esti nevasta lui? Jar si batai te asteapta, fiindca incearca de pe acum sa se impuna si sa te controleze!
De sunat nu te va suna el prea repede, ca asta inseamna sa cheltuie bani pe tine si nu-i convine. Apoi, este posibil sa aiba iubitele lui prin tara, cu care isi petrece timpul, pe tine tinandu-te in siguranta, in casa, asa cum ti-a cerut, ca sa nu te fure altul, sau sa te indragostesti de altul si el sa ramana fara sanse la tine si la posibilitatea sa se stabileasca in strainatate.

Am un singur sfat sa-ti dau: niciodata, dar absolut niciodata sa nu accepti o relatie cu un barbat gelos sau manipulator ca nu vei fii niciodata fericita.

Esti fata isteata si destupata la minte, asa ca, ia de cauat-ti singura un baiat, care sa te iubeasca sincer doar pe tine, nu banii tai, nu conditia ta de trai, fara sa fie gelos si fara manipulare, conditii sau prieteni interzisi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te-a plăcut virtual, adică online, ceea ce este diferit de realitatea față în față. Și modul lui de a te place era să îți pună centură de castitate virtuală, să faci amor virtual numai cu el, ceea ce era un semnal grav de gelozie pentru o posibilă relație reală.
Așa zic că te-a iubit în felul lui musulman în care soția iese din casă doar însoțită de altă femeie și cu batic pe bot ca să nu preacurveacă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa o luam pe rand, prima data el ti-a dat mesaje mereu? Ca disperatul? Doar pentru ca... ce? De cand au zis parintii lor de tine? Pai cum vine asta? Lasi pe altii sa hotarasca pentru tine si tu le intri in joc?

Apoi voi vorbeati normal, ok, asta nu este un lucru rau, este ceva firesc. Daca nu ai simtit ca esti intr-o relatie cu el... este ok sa te simti asa, mai ales de la departarea aia.

Insa acum care este problema? Daca te-a placut cu adevarat? Da, probabil ca da, altfel nu statea atata timp sa vorbeasca cu tine, insa trebuie sa faci o diferenta clara intre a fi atras de cineva in sensul bun si in sensul disperat.

A renuntat prea repede? Pai cum vine asta? Ai vrea sa stea iar sa iti dea mesaje si sa te caute? La fel cum a facut ca disperatul inainte sa fiti "impreuna"? Deci tu chiar asta vrei? Daca da, atunci este problema voastra (cu toate ca si daca nu, tot a voastra este). Pai cum sa va stergeti contul de Insta si sa faceti unul amandoi? :/ Nu crezi ca este putin deplasata ideea?

Asa ca ce iti ramane de facut ar fi urmatoarele variante:
-ii scrii tu si vorbesti iar cu el, in speranta ca poate o sa fie mai bine lucrile intre voi, desi... daca voi nu vorbiti la nivelul cel mai profund, mult si ceea ce conteaza sa va stiti unul celuilalt gandurile si asa mai departe... nu prea stiu cum evolueaza lucrurile:
-sa ii scrii si sa continui tot asa, daca nu te deranjeaza asta;
-sa astepti sa iti scrie el si sa continuati tot asa sau sa faceti ce am zis la prima varianta;
-sa nu iti mai pese de asta si sa iti vezi de viata ta.

Bafta sa ai!

| Andreeush a răspuns:

Eu zic că îți e mai bine fără el. Dacă de pe acum vrea să te îndepărteze de prieteni nici nu vreau să mă gândesc ce viitor poți avea cu el.