| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema de cativa ani. Am aproape 20 de ani si nu am nici o prietena si nici nu am avut o relatie serioasa niciodata decat cand eram prin clasa 8 si atunci vreo saptamana doua in rest niciodata. Am ajuns sa cred ca sunt blestemat sa ma indragostesc repede si sa fiu respins mereu. Inainte eram timid dar acuma vorbesc liber cu fetele dar mereu imi gasesc defecte, cica arat naspa, altele zic ca nu sunt genul lor, altele zic ca nu cauta relatii dar dupa cateva zile le vad cu prietenii lor de mana... Am incercat cu vreo 7 fete sa ma combin dar nu am reusit. Cel mai tare sunt indragostit de o fosta colega de liceu care de 3 ani incerc sa fiu cu ea si ma port frumos cu ea si imi doresc mult sa fiu cu ea, ma considera un prieten foarte bun dar nu stiu unde gresesc.
Cum fac sa aflu ce parere sincera are despre mine? Ca eu cand eram cu ea si inca o fata, acea fata i-a zis in gluma "V-ar sta bine impreuna" ea a zis ca nu si nu mai stiu ce la fiecare gluma care are legatura cu vreo combinatie. Asta nu-mi face deloc bine si am plecat de acolo si m-am dus in masina sa stau si ascultam muzica la maxim, si ea si-a dat putin seama ca sunt suparat ca dupa ce am dus-o acasa cu masina conduceam foarte agresiv si "rupeam motoru" in sensul ca mergea mult turat.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat cum sa fac? Cum sa aflu ce parere are fata aia despre mine? Dar nu vreau sa o intreb eu ca poate sa imi dea un raspuns pe ocolite si eu vreau un raspuns sincer.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Desi nu prea rezulta mult, din ceea ce ai scris acolo, poate ar trebui sa iei urmatorii pasi:

1. Cresterea increderii in tine. De regula ea se face:
- mergand regulat la sala timp de 6 luni,
- mergand la un salon, astfel incat sa iti cauti un nou look. Lasa sau scoate-ti barba, etc.
- tine un regim daca este nevoie. De asemenea investeste putin intr-o vestimentatie mai moderna sau cu siguranta schimbata.
- daca e nevoie, spala-te. Cauta-ti un parfum care sa iti creeze o personalitate.

2. Dezvolta partea cu interactiunea umana. Aceasta se face in general astfel (de recomandat dupa prima parte):
- mergi la prietenele tale bune, le spui ca iti place o fata foarte mult si ca nu vrei sa o ratezi. Ceri parerea lor cu privire la ce ar trebui sa schimbi la tine (atat in atitudine, cat si in imbracaminte, etc) pentru a avea din punctul lor de vedere cele mai multe sanse. In felul asta indirect, vezi unde ele "te-ar imbunatatii".

3. Odata ce ai realizat acestea doua, incepi sa ataci usor persoana care iti place. Intre timp, incearca sa intrii in relatie si cu alte tipe (relatii scurte, de cunoastere, etc) pentru a iti crea un pic de experienta.

Din pacate va trebui sa ai asa numita disciplina personala, in caz contrar va trebui sa te multumesti cu un psiholog pentru a te pune inapoi pe directie.

La intrebarea punctuala pe care ai pus-o, te-as sfatui sa abordezi situatia foarte simplu si clar. Intrebarile simple si clare in general genereaza raspunsuri simple si clare.

Ceva de genul: uite, ma tem ca te plac mai mult decat as vrea sa recunosc. suntem prieteni, si nu as vrea sa pierd aceasta prietenie. Si totusi, nu stiu cum sa fac cu privire la sentimentele mele. Tu ce ai face in locul meu? Ai incerca sa deschizi discutia despre asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai lasa ma fitele si figurile cu turatul motorului,fii tu insuti,si fii elegant, vorbeste frumos, nu toata ziua cu aia in gura, rahat, p.a si alte chestii fiindca credeti voi ca e cool.fii ajutator cu o fata intodeauna fii pe faza ofera-ti ajutorul fii indispensabil, si deosebit de ceilalti truditi si vei fi remarcat si tu candva.bineinteles ca trebuie sa ataci daca vrei sa cuceresti,dar cu eleganta si frumos,seriozitate,mai ales umor,dar glume frumoase nu scarbosenii,o flare face multe,in multe cazuri, dar nu cumparata, ci rupta din drum, si oferita, daca esti singurul care face gestul ii vei da pe toti pe spate.asta cu agresiv si rupeam motorul ce ai demonstrat? ce esti plin de figuri, ii pui viata in pericol si nu stii sa te stapanesti, si mai esti si gelos pe deasupra.asta nu te ajuta cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mai ales, nu fi disperat.fii si tu indiferent cand vezi ca ii lipsesti ii mai dai o speranta, o inviti iarasi o mai lasi, nu le place sa fe presate, decat in pat.in rest eleganta si tact.

| StalkerSoul a răspuns:

Eu sunt de parere ca prietena ta, te considera doar un bun prieten! Acum depinde si de cum te compoti cu ea sti tu. ( cum te comporti cu o "iubita" si cum te comporti cu un "prieten ) cunosti diferenta, cred. Nu conteaza ca nu ai avut prietena pana la 20 de anihappy Ai timp destul.happy Mai bine te opresti putin din cautat si astepti sa vezi ce iti iese in cale. happy

| Sfatosul2012 a răspuns:

Trebuie sa fiu de acord cu Cristimihailov si cu Jorpalul

| JeJeleu a răspuns:

Ai 20 de ani? O.O si esti baiat?
Si nu. okok... o.O
Pai raspunsul la "problema" ta cu fetele nu-l prea gasesti aici
Tine minte ca mereu trebuie sa fi tu si sa faci exact ce simti!
Ar trebuii sa i bati apropo prietenei tale cu cadouri dragute si cu o atenție deosebita
Sper doar sa nu faci o gluma nasoala. la 20 de ani nu prea cauti raspunsuri la astfel de raspunsuri pe TPU thinking
Bafta si calm ca nu ramai necasatorit laughing)

| diana5 a răspuns:

Nu sunt expertă, însă voi încerca să te ajut. Nimeni nu e blestemat, să nu crezi niciodată așa ceva. Pe mine, personal, mă enervează băieții, bărbații care se țin mereu după mine. Unei fete îi place să aibă atenție, însă nu suportă când atenția se transformă într-o prezență constantă. În primul rând, ce îi place prietenei tale? organizează o ieșire la iarbă verde, fă lucrurile care ei îi plac, arata-i ce îți place ție, nu o stresă. Nu cunosc multe detalii, nu îți pot spune mai mult. Mult succes!