| Emil_2413 a întrebat:

Am si eu o problema. ea fiind urmatoarea: in decursul anilor am primit lovituri in testicule, de ceva vreme am observat ca unul este putin mai mare decat celalalt si ma doare daca apas pe el mai tare... Ok, inteleg, este normal sa te doara daca apesi pe el. dar celalalt care este "normal" sa zic asa de ce nu ma doare daca apas pe el?

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Au fost raspunsuri foarte bune, dar s-ar mai putea sa fie si alte cauze, dintre care una este ca ai fost lovit in cel care este mai activ.adica celalalt este mai putin sau chiar de loc activ. Asa incat:medicul.

| ELLSSA a răspuns:

E foarte normal sa fie unul mai mic si altul putin mai mare ca celalalt.Despre lovitatura nu te pot ajuta, sunt fata...

| amaliax a răspuns:

Faptul ca unul este mai mare decat celalalt, nu trebuie sa te ingrijoreze pentru ca este un lucru normal (se numeste asimetria corpului), faptul ca unul te doare ar putea deveni o problema asa ca cere-i tatalui tau (daca nu ai curaj mamei) sa te duca la un urolog. take care!

| darkelf45 a răspuns:

Man am patit si eu.si de la o fata cu tocuri+un spit ca sa zic pe romaneste...o sa mai dureze vreo 1-2 saptamani pana trece complet nu te speriawinking

| MonsterVoo a răspuns:

Ar putea fi hernie. Este o pungulita cu apa care de obicei apare din cauza ca ai ridicat greutati. Eu am fost de doua ori operat de hernie. Numai asa poti scapa de durere si de umflatura...cu timpul se tot mareste si se mareste si se mareste...etc. Nu e foarte grav, in maxim o saptamana dupa operatie te poti deplasa linistit. Pentru inceput pune-ti o punga cu gheata pentru ca umflatura sa nu-si continue demersul si neaparat sa mergi la un doctor ginecolog. E cea mai sigura cale pentru a afla ce ai de fapt acolo. Loviturile nu cred ca sunt o problema chiar atat de grava. In cel mai rau caz vreun cheag de sange dar asta ar insemna ceva de gen cancer la testicul. Eu zic ca e hernie.

| Emil_2413 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.

Poate afecta si fertilitatea?