| 11122002 a întrebat:

Salut! Am si eu o problema, in curand se fac 3 ani de cand m-am despartit de fosta mea oficial. Nu am mai avut vreo relatie de atunci, însă ocazii de împăcare cu acea fata au fost. Imi este tare frica sa inițiez o conversatie cu o fata, deoarece imi este tare frica ca o sa fiu refuzat.
Ce as putea face ca sa inițiez o conversatie cu o fata si sa nu imi iau un refuz?

5 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Trebuie sa infrunti frica! Trebuie sa accepti in primul rand ca nimic nu e perfect si ca rar se intampla sa mearga din prima incercare. Despartirile uneori sunt puerile, alteori alegerile persoanelor sunt niste prostii facute la intamplare. Din greseli invatam. Sunt lucruri pe care ei ajunge sa stii sa le faci numai daca te lovesti de ele, nu va veni Cosanzeana la tine la usa!

Ia-ti inima in dinti si cunoaste alte persoane mai intai. Cu ce sunt eu deaccord cu tine e ca nu merita sa investesti prea mult in oricine, asa ca nu spera prea mult de la inceput! Asta nu inseamna sa nu cunosti, sa incerci sa legi ceva cu alte fete. Fii curajos, poate o alta fata a trecut prin aceleasi situatii si are nevoie de un tip pozitiv, glumet care sa-i ofere echilibru, afectivitate, intelegere... de ce sa nu fi tu acela? Nu se leaga? Nu-i nimic, ne ridicam si mergem mai departe, doar stiam ca se poate intampla! daca o tipa te refuza, nu inseamna neaparat ca esti tu vinovat, poate pur si simplu nu sunteti potriviti.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu ai nici un motiv sa-ti fie frica, pentru ca nu-i nimic molipsitor sau mortal in a initia o conversatie cu o fata, ci o simpla intrebare care are sanse majore sa fie acceptata si sa-ti ofere o relatie fericita.
Cand te vei maturiza vei realiza ca sunt situatii in viata in care nu te poate ajuta nimeni daca nu deschizi gura sa o faci singur.
Ei bine, relatia cu o fata sau femeie, trebuie initiata strict de gurita si vointa ta.
In afara de un refuz nu ai ce pierde, iar din atata lucru nu moare si nici nu se prapadeste cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teama de a fi refuzat e cel mai mare obstacol în inițierea unei conversații sau a unei relații.

Sfatul meu e să încerci să eviți în primul rând exprimări de genul "bună, cf?" care sunt clișeice și banale.
Încearcă să fi original și diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Este vorba de o capcana emotionala. Ceea ce poti face tu este sa iti scrii pe hartie motivele pentru care ai putea fi refuzat de orice fata si motivele pentru care ai sanse mari.

Daca ai avut doar o realtie sau ai fost refuzat de cate ori, poate asa ai crescut, cu o capcana emotionala, nu inseamna ca oricine te va refuza.

Nu exista sa faci ceva ce tine de cealalta persoana.

Poti incepe in primul rand sa nu-ti mai creezi asteptari si sa nu conteze daca iti vei lua un refuz, important este sa nu te opresti.

Thomas Edison "Nu am eșuat. Tocmai am găsit 10.000 de căi care nu vor funcționa"

Mult succes!

| DeeaDeea94 a răspuns:

De ce să iei refuz? Adică abordezi o fată normal, la început ca amici și dacă observi că se apropie de tine intri și în alte amănunte...în felul ăsta nu o să fii refuzat.