| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema in relatia mea sexuala. Am facut sex cu prietena si am ejaculat cam in maxim 20 de secunde. am mai facut sex o singura data si tot asta s-a intamplat tot 20 de secunde maxi. De ce ejaculez asa repede? Ce as putea face sa nu se mai intample asta este neplacut si pentru mine si pentru ea.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Daca te-ai masturbat frecvent si repede iti trebuie un timp sa te adaptezi la sex.

Anxietatea ca nu o sa o poti satisface pe prietena ta are si ea o contributie. In primul rand ar trebui sa vorbesti cu ea despre asta. Sa inteleaga ce se intampla cu tine e important pentru relatia voastra.

Nu aruncati vina unul pe celalalt pentru ca asta este inceputul sfarsitului sau sfarsitul.

Incearca metoda Start & Stop care este tratamentul comportamental pentru aceasta problema. Incepe singur exercitiile si peste un timp te poate ajuta si partenera ta.

Start & Stop:
Stimuleaza penisul pana cand esti aproape de orgasm. Cand esti aproape opreste-te. Cum te opresti vezi aici:
http://www.wikihow.com/Do-PC-Muscle-Exercises

Ejacularea precoce nu dispare de la o zi la alta si ai nevoie de o partenera intelegatoare. Daca o pierzi nu e sfarsitul lumii.

Pana cand treaba merge OK gaseste alta metoda sa o satisfaci.

Daca nu reusesti singur mergi la un terapeut care se ocupa de probleme sexuale. Nu e o idee rea sa mergi impreuna cu ea.

Pentru un diagnostic pozitiv de ejaculare precoce trebuie indeplinite 4 conditii:
1. Ejaculare in mai putin de 1 min. (2 dupa altii)
2. Problema este prezenta de cel putin 6 luni
3. Din cauza ejacularii precoce exista probleme in cuplu
4. Problema nu se datoreaza consumului de medicamente, substante, alta boala

Cauzele ejacularii precoce nu sunt cunoscute. Deseori insa exista in istoric mastuarbare rapida si/sau exista o sensibilitate mai mare a pielii si/sau stress / anxietate.

Bafta!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti sa faci nimic deoarece firea taeste mai emotiva si te exciti mult prea repede si mult prea intens. Situatia se va rezolva pe parcurs, incet dar progresiv odata cu acumularea de experienta sexuala. Intotdeauna sa fii pregatit sa revii cu un al 2-lea sex care garantat va fi mai lung uneori chiar suficient de lung incat sa-ti satisfaci partenera. Si de ce nu chiar si o a 3-a repriza. Daca totusi se intampla sa nu reusesti s-o satisfaci nici asa atunci trebuie s-o "termini" prin masturbare sau cunilitie, pentru a nu lasa fata neterminata/nesatisfacuta sau cum se spune......cu ochii-n soare. Incearca, repeta, persevereaza, fiindca doar asa vei reusi sa treci peste aceasta etapa destul de neplacuta. Succes!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Cu siguranta e o treaba de exercitiu si de felul in care simti emotional si senzorial totul.
Dupa consumarea actului sexual cum te simti? Nu revine apetitul? Incearca si aceasta a doua oara, care de obicei functioneaza mai bine decat prima. In felul acesta va fi multumita si partenera ta.

| seth2016 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Femeie, mergi si invata despre menstruatie si cum se fac copii, ca nici pe astea nu le stapanesti. Lasa baietii / barbatii in pace. rolling on the floor

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns (pentru seth2016):

O, ma scuzati, domnule specialist!

| seth2016 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

E bine ca esti o fire optimista happy.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Sa nu mai faci, man. Unele persoane nu sunt facute pentru asa ceva. Ramai la lucrul manual.

| GigiFeraru a răspuns:

Foloseste Lidocanina laughing