| justgreen20 a întrebat:

Salut am si eu o problema m-am indragostit de cea mai buna prietena si nu stiu cum sa actionez ma cunosc cu ea de 3 ani si nu mi-am dat seama ce simt pentru ea, pana acum ceva timp este prima oara cand nu stiu cum sa actionez imi este frica sa nu pierd si prietenia care o am

5 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i spui.Sunt 3 variante: 1 te v-a refuza dar veti continua sa fiti prieteni, 2te v-a refuza si astfel se v-a raci relatia de prietenie sau 3 iti v-a raspunde la sentimente afirmativ(v-a vrea sa fie cu tine).Din cate obs doar una din trei nu-ti prea surade...risca! Daca n-o vei face vvei regreta, posibil mult timp.Bafta!

| Danysan a răspuns:

Ce dragut :*. Amice o sa ai o relatie pe cinste laughing.Ok-trebuie sa ai spui -nu e nimic anormal sa te Indragostesti de o fata chiar daca e prietena ta cea mai buna -eu am facut la fel...Ce trebuie sa faci e urmatorul lucru.1-Spune-i sincer ceea ce simti -vezi ce parere are.
2-Daca e cea mai buna prietena -Si nu ai comvine ceva la tine -trebuie sa te astepti ca o sa iti spuna direct motivu pentru care nu vrea sa fie cu tine.
3-Incearca sa o atingi sa incerci sa o iei in brate...
4-Baga Chino la greu.
5-Tatonea-zo -va fi greu -nu o lua cu vrajeli ca nu tine laughing.Te cunoaste de atata timp -poti sa fi sincer happy.
6-Incearca sa ai demonstrezi ca nu e o vrajeala si ca vrei ceva serios (daca vrei ).
7-Poti sa profiti de slabiciunile ei sa o impresionezi, vezi ce iti place -incearca sa faci o legatura intre tine si pasiunile ei happy.
8-Trebuie sa stii ca, cu o prietena e mai special mometu te stie foarte bine -de aceea recomad sa petrece-ti cel putin cateva zile undeva doar voi doi -la munte sau la mare -ca au scazut cazarile.
9-Nu te juca cu ea ca nu va tine -mai bine direct si bine:-p!
10-Daca da semne ca te place -sarut-to si cred ca veti fi impreuna -dar ai grija sa nu o inseli ca iese rau -ai mare grija -trebuie sa te porti ca si cum ai fi Insurat cu asa ceva laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'' Cate lucruri am pierdut din teama de a nu pierde'' - Paulo Coelho

Nu cred ca iti doresti sa spui, la randul tau, asta.
Ia-ti inima in dinti. Spune-i ce simti. Intr-o prietenie, mereu vor exista sentimente mai devreme sau mai tarziu.Nu e anormal si nici iesit din comun. Poate si ea simte la fel, mai ales ca va cunoasteti de asa mult timp.
Cel mai bine este sa-i spui ce simti.Astfel,vei scapa de o 'povara', vei stii un lucru sigur si, poate, va iesi ceva superb. Daca, raspunsul ei va fi unul negativ, veti continua sa fiti prieteni, daca asta ii doresti. Cu toate ca iti va fi tare greu si trebuie sa constientizezi asta.
Dar, sa nu gandim atat de departe.Deocamdata gandeste-te la momentul potrivit, cand ii vei spune ceea ce simti.

O zi frumoasa si insorita happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai sa pierzi nimic, sunt sigur ca in astia 3 ani de zile ati vorbit si despre alte lucruri mai serioase, invit-o undeva la un suc sau la o plimbare in parc si acolo poti sa deschizi acest subiect, "mai prietena mea, uite ce am eu pe suflet, bla bla bla, te rog sa nu te superi pe mine si sa nu-mi raspunzi pe moment, ai timp de gandire cat doresti, te mai rog ca in caz de refuz sa ne pastram acelasi statut social ca si pana acum." E greu? asta in cazul in care nu are prieten, daca are prieten trebuie sa mai discutam, succes thumbs up

| DanielGeorge a răspuns:

Îți va trece, și mie mi s-a întâmplat la fel...