| anonim_4396 a întrebat:

am o mica problema...
De ceva timp m-am indragostit de o fata ( aceasta fata este o prietena foarte buna si o cunosc de 7 ani ) tin mult la prietenia noastra dar si la ea.
Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Sa-i spun ca imi place de ea ( ma tem ca relatia sa nu mai mearga si apoi sa o pierd pe ea de tot) sau sa incerc sa uit de ea (nu cred ca pot face asta)

Răspuns Câştigător
| ACM35B a răspuns:

Fa ce iti spune inima. Noi nu stim ce simti tu. Daca ai sentimente puternice pentru ea, incearca. Daca vrei mai mult sa ramaneti prieteni e ok. Dar gandeste-te ca in legatura cu prietenia totul are un sfarsit pana la urma. Sa nu crezi ca prietenia asta va dura la infinit. Fa ce simti. Daca esti nehotarat. imagineaza-ti cum e sa fi cu ea, si cum e sa fiti prieteni. Sper ca te-am ajutat.

6 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Nu ai nevoie de parerea unor straini.
Trebuie sa faci ce simti, cum simti.

| anamariarot a răspuns:

Din prieteniile astea se nasc cele mai frumoase relatii. Ii poti da de inteles, pentru ca s-ar putea sa simta si ea acelasi lucru si sa ii fie teama sa se destainuie.

| BlackRose03 a răspuns:

Tot ii vei spune la un moment dat sau va afla ea.Nu are rost sa ascunzi asta, nu e corect fata de ea.Nu-i spune direct, vorbiti despre mai multe lucruri si adu vorba despre asta pe parcurs. Daca vezi ca evita subiectul incheie discutia si ramaneti prieteni.Chiar tu ai zis ca nu o poti uita, deci ce rost ar avea sa minti? Nu cred ca va rupe prietenia din cauza asta.Depinde de personalitatea ei.

| Zdog a răspuns (pentru BlackRose03):

Si cum sa deschid subiectul pe tema asta?
Nu am mai avut iubite inainte..si am emotii.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Zdog):

Fa ceea ce crezi ca e mai bine.Nu te gandi la asta, lasa-ti inima sa-ti zica ce sa faci. Spune-i cand vei crede tu ca e momentul potrivit si nu lasa frica sa-ti stea in cale.Tot o vei face, deci joaca de-a ascunsul sentimentelor nu-si are rostul.

| AdelaElena88 a răspuns:

Dacă te-ai îndrăgostit de ea, e clar ca lucrurile nu vor mai fi ca la început și singurul mod prin care poți uita de ea e sa te îndepărtezi ușor ușor de ea și sa îți faci o iubita, și ea la fel, și asa sigur îți trece. Dar acum depinde tu ce simți: dacă sunteți prieteni și o cunoști și crezi ca puteți forma o relație, go for it! Șansele de genul asta apar destul de rar ( e clar ca dacă veți avea o relație, lucrurile se vor schimba total intre voi) Însă știi vorba aceea dacă nu riști nu câștigi! Încearcă sa vezi dacă și ea simte la fel, dacă nu nu e supărare, cauți altceva și eventual ii vei povesti ei ce simți pentru alta fata ( ironia sortii e ca ei sa ii se aprindă după tine când vei fi într o relație) rolling on the floor Da, se întâmplă și chestii de genul, tu sa fii pregătit emoțional de orice, bafta!