| UnBaiat439 a întrebat:

Anul trecut, prin martie-aprilie, am cunoscut o fata. Mi-a placut sa vorbesc cu ea, mi-a placut caracterul el. Am vorbit cam o luna, dupa care n am mai vorbit pana in decembrie. De atunci vorbim aproape zilnic, cand imi scrie ea cand eu.
Stiu ca ea ii genul care, daca nu i place cu cine vorbeste, ii spune direct ca nu mai are chef sa vorbeasca cu acea persoana(mie nu mi s-a intamplat). Dar, totusi, pe partea de relatii este super, super, super, super timida, in sensul ca si daca isi da seama ca iti place de ea si ea simte la fel si ar incerca si ea o relatie, tot nu face nimic in acest sens, gen nu ti arata nicun semn sau ceva... (stiu ca suna ciudat dar asa ii). Chestia ii ca eu as vrea sa incerc o relatie cu ea. Dar, eu nu vreau sa pierd nici prietenia cu ea(gen vorbitul si toate astea), deoarece daca ii zic/arat oarecum ce simt pentru ea si daca ea nu simte sau nu vrea sa fie cu mine, probabil nu o sa ne mai vorbim si sincer nu vreau acest lucru. Ce as putea face? Cum mi as putea da seama de anumite semne pe care mi le transmite (daca transmite ceva)?
Nici eu nu prea am incredere in mine, in general, iar acum nici atat, deoarece chiar nu vreau sa pierd prietenia cu ea.
Pliz help me!

2 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Ia-o încet şi fă primul pas, poate asta aşteaptă, invit-o la plimbare, la un suc, la o îngheţată şi fi cu blîndeţe şi tact.Nu aştepta prea mult, ştii, sezonul trece şi dacă îţi este frică de apă, nu mănînci peşte.Hai,nu sta pe gînduri, invit-o chiar azi.Mult succes şi o relaţie plăcută şi lungă îţi doresc.

| ZwenKing89b a răspuns:

Depinde cum e modul ei de gandire. happy
Eu te sfatuiesc sa faci primul pas deoarece asta asteapta majoritatea fetelor de o varsta mai mica de 18 ani.
Nu ii spune printr-un mediu social, adica nu o intreba pe Facebook, messenger, whatsapp etc.
Intalneste-te cu ea, invit-o la un suc. Si discuta cu ea, spune-i ca o placi si ca iti pare de treaba. Orice fata adora complimentele, insa nu exagera cu 200 de complimente in 3 secunde. Ia-o usor, si cand ajungeti la locul unde beti suc sau jucati un joc, incearca sa faci tu cinste.
Insa ai grija, daca vezi ca tot icearca sa profite pe plan material mai bine las-o. Femeile materialiste nu o sa simta nimic pentru tine dupa ce vad banii.
Dupa ce beti un suc, sau mancati o pizza, etc. Spune-i ca pleci la baie, sau sa cumperi ceva, insa fara sa vada ea. Iar atunci sa ii aduci un cadou. Iti garantez ca o sa ii placa.winking
Nu ii face cadou o ciocolata sau o papusa di Kaufland. Fetelor nu le plac chestiile de genul. Stim toti ca gestul conteaza, dar daca faci dupa cum am spuns ai o sansa marita de castig. big grin

Sa fiu sincer, nu prea am avut eu relatii de durata avand in vedere ca am doar 14 ani. Insa am invatat din greseli. Deci sigur tu o sa reusesti. happy
Pana la urma, din greseli se invata.