| Ava1231 a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa încep...
In primul semestru de facultate mi-a placut de un coleg si inca imi place si acum. Mereu am avut senzatia ca si lui i-a placut de mine deoarece mereu se uita insistent la mine, ochi in ochi, de fiecare data cand ne intersectam. Eu n-am vorbit de el ca sunt in general super timida dar nici eu nu a venit direct la mine sa vorbească desi aveam senzatia ca ar fi vrut sa o faca. Evident ca timpul a trecut iar el probabil s-a saturat sa ma placa si sa nu il bag in seama si na...acum ma cam evită.
Mie inca imi place de el si vreau sa vorbesc cu el si nu pot sa accept situația că totul s-a terminat inainte sa fi inceput ceva.
Nu stiu cum sa salvez situatia... nu stiu care e motivul pentru care el nu ma mai baga in seama deloc. Ori ca pur si simplu nu se simte atras de mine ori vrea sa ma ignore cum l-am ignorat si eu, ori efectiv a realizat ca is o pierdere de timp. Atractia asta dintre noi a persistat timp de 3 luni...din octombrie pana in decembrie după care nu ne-am mai vazut pana la inceputul semestrului 2, adica de săptămâna trecuta.
Ce sa fac? M-am gandit asa:
1. Sa caut o ocazie sa vb cu el fata in fata fara sa ii spun ca il plac.Pur si simplu sa gasesc un motiv de discutie, eventual sa incep sa il salut.
2. Sa il ignor si eu in continuare in speranța ca o sa vb el cu mine vreodată.
Mentionez ca el s-a prins ca mie imi place de el, dar desi i-am dat de inteles ca il plac, l-am cam ignorat.
Heeelp, no hate.
Nu vreau sa par disperata dupa el sau ca imi pare rau dupa el sau rahaturi de genul...

10 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Cât de greu poate fi să vorbești cu un om? Mai ales dacă îți e și coleg?
Și de ce toți aveți impresia că trebuie spus neapărat cu subiect și predicat că îl placi?
Nu poți să intrii pur și simplu în vorbă cu el, să fi drăguță, să îi zâmbești, să lași "porțile deschise" pentru discuții viitoare, să găsiți subiecte comune care vă interesează pe amândoi, etc.
Încearcă pur si simplu și vezi ce se întâmplă.
Dacă vezi că nu-i place să stea de vorbă cu tine, îl detanjează sau nu-l interesează, îți vezi de treaba ta. Nu-ți mai pierzi timpul.
Dacă, însă vezi că îi face plăcere să stea de vorbă cu tine, îți zâmbește, e drăguț cu tine și începe să aibă și el inițiativa conversațiilor, intrarea e făcută.
Restul lucrurilor vor veni de la sine.
E atât de greu?

| 1997onur a răspuns:

Idk

| gogugogugogu a răspuns:

Varianta 1.

| Ka0ru a răspuns:

Da ce situatie sa mai salvezi? Cum adica sa vorbesti cu el fara sa ii spui ca il placi? Ce rost mai are sa ii trezesti iar sentimentele daca nu vrei nimic cu el? (daca chiar avea sentimente sau doar ti-ai inchipuit) Ce vrei de la el?

| Ava1231 explică (pentru Ka0ru):

Pai il vreau
Vreau sa fiu cu el...dar na...nici sa par disperata

| Ka0ru a răspuns (pentru Ava1231):

Fato, vorbeste cu el direct ca nu pari disperata. Nu poti astepta mereu sa faca ei primul pas. Bafta!

| Ava1231 explică (pentru Ka0ru):

De ce nu? De ce is bărbați daca nu fac primul pas?

| Ka0ru a răspuns (pentru Ava1231):

Frate, daca vii cu pretentii si cu stereotipuri din astea...
Stai si asteapta! (:

| Ava1231 explică (pentru Ka0ru):

Pai odata i-am spus unui prost ca il plac si mi o zis ca is disperata

| Ka0ru a răspuns (pentru Ava1231):

Pai daca era prost ce voiai de la el?
Mai dai si peste din astia