| Student23123 a întrebat:

Salut,are ceva daca te masturbezi in fiecare zi? Sau daca te masturbezi iti scade sau iti creste penisul? Fac din 2013

12 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu are nici un impact asupra felului in care creste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti scade si nu iti creste nimic.

| mihai69 a răspuns:

N-are nimic. Doar să nu exagerezi (peste 2 ori pe zi, zilnic).

| doctorandus a răspuns:

Nu zau, dupa modelul evolutiei creierului tau? Scoateti niste prostii din voi...

Asta e problema cu democratia: din moment ce toata lumea are libertatea cuvantului, psihoticii si retardatii pot spune orice pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are si nu prea.O sa devii mai obosit sau mai molesit cum se spune daca faci in fiecare zi.In rest nu are ce sa se intample mai mult de atat.

| darkwisper a răspuns:

Posibil sa iti scada sensibilitatea sexuala, posibil sa nu iti placa sexul, si sa te simti mai "comod" cu mana ta".

Deasemenea, posibil sa ai o curbura la penis, asa zisul sindrom de paranteza, de la "forma mainii".
Nu prea e ok chiar zilnic, incearca sa reduci sau sa ai parte de sex (daca ai varsta minima legala doar).

| doctorandus a răspuns (pentru darkwisper):

Ha, ha, ha, curbura penisului se face de la forma mainii. Am auzit-o si p-asta! Sa-mi spui si mie ce fel de covoare ai fumat.

| darkwisper a răspuns (pentru doctorandus):

Uite aici articol daca nu ma crezi.
"Excessive masturbation over a long period of time damages penile tissues and vessels in many ways. The motion of masturbation is usually more aggressive than that of the wet physical contact of sexual intercourse. The excessive rubbing and subsequent abrasions from over masturbation can result in detriment condition, known as Peyronie's Disease (Curvature of Penis), if continued on a regular basis.

In time, the damaged areas will harden and scar. Much like the calluses you get on your hands from physical labor, your penis can form calluses of its own to protect itself from constant abrasion. As a result, your erection quality degrades and your penis leans in one direction during an erect. Direction and the degree of the curve are based on your masturbatory behavior."

| doctorandus a răspuns (pentru darkwisper):

Boala lui Peyronie, a carei cauza in AD 2015 este necunoscuta, deci sunt doar vagi banuieli despre ce ar putea cauza boala. Consensul este insa ca un contact sexual dur e mult mai lezant decat masturbarea. De exemplu, de fractura de penis in timpul unui contact sexual s-a mai auzit, dar nu s-a auzit niciodata de fractura de penis de la masturbare (vorbesc de cazuri descrise in literatura medicala, nu de zvonuri).

| doctorandus a răspuns (pentru darkwisper):

Citatul provine de pe foarte 'telectualul website herballove.com, care vinde ulei de sarpe, alifie de broasca si alte remedii naturisto-alternative.

Care l-a citat probabil pe marele 'telectual DepEd de pe https://www.elance.com/s/leystefan/about/

Punctul Huiyin, bioenergie, abracadabra, vindecarea vine prin credinta, cunoastem placa.