| xoxma a întrebat:

Salut.as vrea sa stiu si eu un raspuns. ce avantaje si dezavantaje are sexul anal. face ceva rau?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Avantaje? Se spune în popor că este o excitație deoarece sunt terminații nervoase!
Dezavantaje sunt multe: infecții, rupturi de mușchi, hemoroizi, incontinență de materii fecale, constipație asociată cu diverticuli, cancer anal, etc. Anusul este făcut să elimine, nu să primească.
Nu trebuie să crezi că, ce vezi la filmele porno este și absolut normal, ele nu o dată duc actul sexual la rangul de bătaie de joc. Viața bate filmul.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In afara de hemoroizi, fisuri anale, incontinenta de materii fecale daca faci chestia des, nu exista nici un impediment.

| Byanka_5046 a răspuns:

Buna... Sexul anal imbraca diferite forme...

Ca orice alta practica sexuala, si in acest caz exista riscul bolilor cu transmitere sexuala, cum ar fi gonoreea sau herpesul, sifilis, chlamidia, hepatita B sau HIV. in cazul in care au loc rupturi sau fisuri anale, sangele bolnav intra in contact direct cu cel al partenerului

sexul anal fara lubrifiere nu este recomandabil. Din motive medicale, dar si din considerente privind placerea.

Igiena este un alt aspect important. Si nu ma refer acum numai la partea estetica a lucrurilor. Asigurati-va ca intestinele au fost golite. Este recomandabila chiar o clisma

daca dupa ce ati facut sex anal, doriti sa va intoarceti la cele clasice, adica la sexul vaginal, este recomandata o vizita prelungita la dus. Bacteriile din rect pot da nastere unor infectii
vaginale serioase.

Se pare ca sexul anal este departe de a fi o practica instinctuala. Pretinde un anumit tip de experienta, multa rabdare si... mult lubrifiant. Tandretea, grija si relaxarea anala sunt cerinte obligatorii!