| roby223 a întrebat:

As vrea sa știu ce pot face cu un telefon sau o tableta cu root.
Avantaje și dezavantaje

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cu root:

Avantaje: daca te pricepi, cu root poti baga Lineage OS, care este adus la zi. Sau alte firmware-uri de la terti.

Poti folosi AdAway pentru blocarea reclamelor. Poti folosi dnscrypt-proxy pentru DNS sigur.

E mai usor sa-ti salvezi dispozitivul daca a fost virusat.

Dar... daca virusul obtine privilegii de root, ai incurcat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu acces root ai acces la absolut tot. Poti sterge orice, inclusiv sistemul Android.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje ai doar daca esti developer, si vrei sa testezi chestii,
daca nu, si faci root doar asa ca ai vazut pe internet, o sa fie mai usor sa iei virusi, sau mai rau, sa iei o versiune de Android, care are instalata in ea, vreun miner de bitcoin, si iti va *** bateria, si va sta permanent conectata la serveru respectiv happy

| TheTom7 a răspuns:

Cu root practic ai acces sa modifici orice din telefon. Dar ai grija ca vei pierde garantia