| Denis2706 a întrebat:

Salut as vrea si eu cat mai multe detalii despre sperma. Cat lichid se poate acumula in total in tot corpul nostru al barbatilor, la cat timp se reface etc. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un barbat tanar, sanatos si viril poate produce o cantitate de 2-5 ml/cm cubi de sperma la o ejaculare. In timpul unei partide de sex unii pot intretine mai multe reprize de sex (2-4) cu ejaculare de fiecare data insa cantitatea de sperma eliminata se va diminua progresiv, deveni tot mai mica putand chiar sa nu se mai produca sperma la un moment dat daca numarul ejacularilor va creste prea mult/exagerat. In mod normal dupa circa 24 de ore de odihna organele sexuale isi reiau activitatea la parametri normali devenind capabile sa produca din nou aceeasi cantitate/volum de sperma ca si cu o zi in urma, adica sperma suficienta.

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Procesul de producere a spermatozoizilor se numeste spermatogeneza si dureaza aproximativ 64 de zile, inceput cu pubertatea si pana la finalul vietii(daca nu apar alte probleme). Asta inseamna ca la fiecare 64 de zile corpul tau ''genereaza'' o noua populatiei de spermatozoizi.