| George28 a întrebat:

Au trecut aproape 2 luni de zile de cand m-am despartit de prietena mea si inca nu ma simt bine deloc, nu sunt deloc in largul meu. Sunt unele momente care o bag pe unde a iesit si este ok dar nu pentru mult timp cateva ore, 2-3 zile dar apoi trebuie sa intervina ceva/cineva sa-mi aduca aminte si imi trezeste o stare de melancolie. Tin sa va spun ca am fost impreuna 2 ani de zile, a fost dragoste la prima vedere si am avut o poveste de dragoste foarte frumoasa dar se pare ca sfarsitul s-a terminat prost doar pentru mine acum am ajuns sa vorbim pe mess. Cica noi vorbim cu "bine, ok si aha" atat scot de la ea.Motivul care m-a parasit? Nu mai eram destul de bun pentru easad In clipa asta ma simt asa de desconsiderat incat nici nu stiu daca mai am "puterea" necesara sa stau sa flirtez cu fete sau sa ies cu amici la un suc/bere. Stau si ma gandesc ca luni incepe scoala si o voi vedea mai des :-s o sa fie un dezastru total. dati-mi niste sfaturi ceva sa o uit, sa trec peste sigh simt ca nu mai am vlaga, nu mai fac fata. va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Stiu ca oricate sfaturi ai primi, tie tot la ea ti-e gandul. Ai singur puterea sa treci peste si totul sta in forta ta psihica.Trebuie sa-ti doresti cu adevarat sa o uiti si sa mergi mai departe. Primul pas, scoate-o total din viata ta( de pe mess, facebook si pe unde mai e ea), chiar daca nu vrei asta, impune-ti! Indreapta-ti atentia spre alte fete, incearca sa nu le compari cu fosta ta prietena, gaseste-le calitatile si fii deschis cu ele. Incearca sa vezi viata fara ea, sa te gandesti la viitor si la o fata adevarata care sa te iubeasca cu adevarat. Nu mai refuza iesirile cu prietenii, du-te si distreaza-te, socializeaza si vei vedea ca la un moment dat ea nu va mai exista in sufletul tau. Daca la scoala o vezi, sa o ignori, nu are rost sa mai ai mustrari de constiinta sau sa te uiti la ea. Pt ce? Viata merge mai departe si ai incredere ca acolo undeva exista o fata, sufletul tau pereche! Mult noroc!

3 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Ti-as sugera in momentele astea sa asculti muzica, suna banal.dar incearca totusi. Aapoi ambitioneaza-te si fa un efort sa incerci sa filtrezi cu alte fete.stiu ca e greu, dar fa un efort. Macar asta o sa te distraga putin, nu mult.este important sa nu te deprimi, sa iesi din casa.sa faci ceva pe placul tau.
Eu zic ca motivul despartirii a fost 'plictiseala in relatie' happy

| DenizaVonDe a răspuns:

NewBeauty are dreptate. E greu cu iubirile dintre adolescenti. O sa iti treaca si peste ani cand o sa ai alta prietena o sa razi de povestea asta. Totul e iubire trecatoare, iubire falsa. Nimeni, sau cel putin foarte rar exista adolescenti care sa iubeasca cu adevarat si sa se gandeasca serios la un viitor. Acum e mult prea devreme. Nu te mai gandi, iesi cu prietenii afara si traieste-ti viata. Crede-ma ca eu am exact aceeasi problema cu prietenul meu; insa noi nu ne-am despartit, ma ignora complet si nu stiu de ce. Eu am luat-o tot drept o despartire. Mi-am jurat ca daca ne despartim nu stiu ce ma fac, ma sinucid. Si pana la urma incerc si reusesc sa imi traiesc viata si fara prezenta lui. Daca s-a despartit de tine inseamna ca nu te merita, mai ales dintr-un motiv asa stupid. Sper ca te-am ajutat! Mult Succes! :* happy

| Metempsihoza a răspuns:

Stiu cum e... daca ea e singura, poate o recuceresti. Daca nu. e cam greu, o s-o uiti cu timpul. Iubirile adolescentine sunt intense, dar nu extrem de lungi happy deci odata si odata tot o sa-ti treaca.