| Relver a întrebat:

Azi am avut un contact sexual si prezervativul s-a rupt... fata nu era pe ciclu, sunt sanse mari sa ramana insarcinata? Ar trebui sa cumpere pastila de a 2-a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand este foarte important sa stii si tu ca posibilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica spre imposibila in primele 5 zile numarate incepand cu prima zi de sangerare. Intre cea de a 6-a si a 10-a zi (fata de prima zi a menstruatiei) creste posibilitarea de a se forma sarcina in fiecare zi cu cate un pic. Posibilitatea MAXIMA de a se forma sarcina este intre cea de a 11-a si a 17-a zi a ciclului menstrual. Iar dupa cea de a 18-a zi a ciclului, chiar si daca ajunge sperma in vagin in acel caz dispare posibilitatea de a se mai putea forma o sarcina. Explicatia este valabila in cazul in care numarul de zile dintre 2 menstruatii este de 27, 28, 29 de zile. Doar tu esti cel care stii in a cata zi a ciclului este astazi fata, daca veti numara zilele incepand cu PRIMA zi de menstruatie. Patila de a 2-a zi se foloseste in cazul in care astazi fata este intre a 10-a si a 17-a zi a ciclului. SanatatE!

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ce treaba are ca era sau nu pe ciclu? Da, la orice ejaculare sunt sanse mai mari sau mai mici ca femeia sa ramana insarcinata.
Sunt femei care raman inclusiv cand sunt in perioada menstruatiei.

| Vanesa87 a răspuns (pentru sofisis):

Mergi la un consult mami, vezi sa nu ai ovare polichistice, dupa mai stam de vorba.lasand la o parte faptul ca nu sunt de acord cu sexul in perioada (este foarte scarbos si mi se pare chiar de nesimtire din partea unei femei sa faca acest lucru cand este la perioada).nu prea ai cum sa ramai in mod normal insarcinata decat daca ai vreo problema medicala, sansele sa ramai sunt infime. daca nu stii ce inseamna perioada si ce se intampla cu corpul tau, documenteazate inainte sa critici si sa judeci.iti recomand sa faci si niste controale mai amanuntite si sa specificii ce patesti tu.

| sofisis a răspuns (pentru Vanesa87):

Ce fumezi?

| Vanesa87 a răspuns:

O sarcina se formeaza atunci cand exista competenta din ambele parti,degeaba ti-ai dat drumu daca ea nu a terminat, sansele sa ramane insarcinata se reduc masiv, multi barbati nu stiu dar trompele care conduc catre ovare se deschid foarte putin timp si sansele sunt mici sa ramane insarcinate, iar aceea deschidere are loc doar atunci cand exista un orgasm activ, nu inainte si nici dupa.

| sofisis a răspuns (pentru Vanesa87):

Daca ar fi adevarat ce spui tu, peste jumatate din mamele de acum nu ar avea copii laughing))) Fereasca Demnezeu.
Daca ar fi sa ajute in vreun fel la ceva, ar ajuta prin faptul ca acele contractii ale muschilor vaginali ar facilita putin drumul spermei...dar asta e asa, o pura teorie nedemonstrata stiintific.
Dar...sa afirmi ca daca femeia nu are orgasm iti dai degeaba drumul in ea e o ineptie. Ma scuzi. Mai documenteaza-te.

| fenita24 a răspuns:

Dacă ai ejaculat in interior, șansele sunt destul de mari. Dacă s-a rupt prezervativul, e suficientă si pătrunderea lichidului preseminal pentru instalarea unei sarcini nedorite. De urgenta trebuie luată pastila de a doua zi. Sănătate!