| Maruskaaa a întrebat:

Salut/Buna, as vrea sa va intreb daca afecteaza cu ceva faptul ca ma masturbez de 3/4 ori pe saptamana. Am 14 ani jum, afecteaza asta cu ceva cresterea penisului, cam care ar fi marimea normala la varsta asta, cati cm ar trebui sa am? Multumesc. Sper la cat mai multe raspunsuri, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Robert18 a răspuns:

Data viitoare cand cineva iti va spune ca numai ratatii se masturbeaza adu-ti aminte de marturisirea pe care ti-o facem noi acum: conform majoritatii studiilor si sondajelor, 98% dintre adulti s-au masturbat macar o data sau continua sa o faca. Ce-i rau legat de masturbare este doar faptul ca exista o multime de conceptii gresite referitoare la urmarile acestui act.

Gandeste-te ca daca ar fi sa te iei dupa prejudecatile unora, 98 de oameni din 100 ar trebui sa fie orbi, ratati cu par in palma si organe genitale diforme, "inecati" in pacat si, in curand, arzand in Iad. Noi, cel putin, nu am intalnit nici macar o persoana care sa se incadreze in aceasta descriere. Si suntem siguri ca nici tu.

Masturbarea nu-ti face rau din punct de vedere fizic, sexual sau emotional, ci este chiar un lucru bun pentru oricine. Desi au trecut 20 de ani de cand Asociatia medicilor americani (AMA) a declarat "sus si tare" ca masturbarea este o activitate sexuala normala si sanatoasa, la noi mai exista voci care sustin contrariul.

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Afecteaza creierul, nu lungimea penisului...

| deejay_3315 a răspuns:

La 14 ani lungimea penisului este de aprox 10-15 cm dar nu ti fa probleme o sa mai creasca (dar nu lungimea conteaza)

| AlePinkObssesion a răspuns:

Masturbarea, sau onania, cum îi mai spun creştinii (după numele lui Onan, cel despre care citim în Biblie că avea acest nărav) este un păcat capital, din categoria de păcate împotriva firii. Ca atare, creştinii trebuie să nu îl facă, ori, dacă îl fac, este necesară spovada, neuitând că, pentru o spovadă bună, e necesară căinţa şi hotărârea de a nu mai păcătui şi că păcatele trebuie mărturisite atât în specie, cât şi în număr. Fiind o materie turpidă, nu trebuie să cedăm temerii că preotul confesor s-ar oripila, deoarece el a auzit şi văzut multe.

Diavolul, spirit inteligent, caută să-l amăgească pe om prin diferite tertipuri. Unul dintre acestea, poate că cel mai frecvent folosit, e insuflarea ideii că păcatele nu sunt chiar aşa de păcătoase, că "împotriva firii" nu e chiar aşa de împotriva firii, ori că practicarea păcatelor ar corespunde chiar unei necesităţi fiziologice. După cum Sf Fecioară a arătat la Fatima, cauza cea mai frecventă pentru care oamenii suferă pedeapsa eternă sunt păcatele referitoare la viaţa sexuală. Acest lucru se explică prin faptul că, deşi nu sunt printre cele mai grave păcate, sunt, totuşi, practicate pe scară largă, mai ales în ultimele decenii.

Atât din punct de vedere istoric, cât şi medical, teoria potrivit căreia masturbarea e necesară unei vieţi sănătoase e o simplă aberaţie. Isus nu S-a masturbat, totuşi putea merge foarte bine pe stradă. La fel, un mare număr de sfinţi, bărbaţi şi femei, au trăit în castitate până la adânci bătrâneţi. Dimpotrivă, consecinţele dezordinilor sexuale rănesc nu numai spiritul, dar rănesc şi trupul.

Alte eresuri, unele cu pretenţii ştiinţifice, din aceeaşi categorie:
-menţinerea prelungită a virginităţii la fete duce la tulburări hormonale
-este normal ca bărbaţii să posede mai multe femei, din cauză că taurii posedă mai multe vaci
-un cuplu trebuie să verifice compatibilitatea sexuală înainte de căsătorie, ca cei doi să nu descopere după aceea că nu se potrivesc
-lucrurile nu merg bine într-o relaţie dacă cei doi nu sunt, fiecare, rodaţi în relaţii sexuale anterioare. La fete mai e cum mai e, dar la bărbaţi rodajul e neapărat necesar. Curios e că am auzit asta cel mai frecvent la fete ("doar nu vrei să facă şcoală pe tine").
-băiatul care nu se masturbează ajunge mai târziu să fie infertil
-băiatul care nu se masturbează ajunge să violeze
-dacă nu îl las să se culce cu mine, atunci se va culca cu altele.
-dacă o fată se mărită virgină, înseamnă că e proastă. Sau urâtă.
-dezordinile sexuale s-au practicat întotdeauna pe aceeaşi scară ca acum. Singura diferenţă e că acum e "pe faţă", lumea fiind mai dezinhibată. Adică, mai sinceră.
-concepţiile sexuale rigoriste ţin de Evul Mediu. Noi suntem în secolul XXI, am mai evoluat de atunci.

În mod paradoxal, ideea că abstinenţa duce la grave tulburări menstruale, sau psihologice, sau chiar organice (fibroame uterine, etc) am auzit-o chiar promovată de unii doctori în ultimul timp. Niciunul nu poate menţiona nici un studiu care să arate spre o asemenea concluzie. Niciunul nu îşi aminteşte să fi învăţat la fiziologie despre secreţii hormonale stimulate sau inhibate de abstinenţă. Niciunul nu poate furniza un titlu de tratat în care a citit aşa ceva. Dar profesionalismul, din păcate, e adesea ultima grijă a profesioniştilor.

Ce este, totuşi, de făcut, atunci când vedem şi auzim asemenea lucruri, uneori chiar de la colegi şi prieteni? Ce să le spunem celor care, poate, ne văd pe noi ca având un fel de ochelari de cal, ori văd în noi nişte dinozauri, nişte dogmatici încorsetaţi, care au fumat prea mult opium pentru popor, incapabili să rezonăm cu eliberarea şi descătuşarea pe care revoluţia Hippie a adus-o? Ce să le spunem acestora? Mereu acelaşi lucru: adevărul. Aşa cum ne învaţă Biserica. Aşa cum ne învaţă Ştiinţa

| AlePinkObssesion a răspuns:

10-12 cm, Catalin happy Funda?batting eyelashes

| Maruskaaa explică:

Dupa ultimul care a postat, inseamna ca 95% dintre oameni sunt extrem de pacatosi. As mai vrea sa imi rasp si la intrebarea cati cm ar trebui sa ai la 14 ani. Ms

| Maruskaaa explică:

Atractie la fetite o sa am nu e asta problema. Eu il am de 13-14 cm si de asta mi se parea ca ar fi cam mic, insa daca creste 1 cm pe an pana la 18 ani ar fi perfect...

| Archy37 a răspuns:

Lungimea penisului nu se afekteaza,dar iti pot da un sfat:trebuie sa simti daca cu adevarat vrei sa te masturbezi sau nu,ca sa nu devina o deprindere si dupa aia s-ar putea sa nu mai ai atraktie sexuala fata de fetitze,ceea ce cred ca va fi un mare dezavantaj pentru tine. Marimea nu conteaza, depinde de fiecare organism in parte, in mediu la 14 ani lungimea penisului variaza intre 12-17 cm.