| George168219 a întrebat:

Când un baiat face pentru prima data sex, îl doare când i se rupe ața? Cam cât de tare? Îmi puteți da exemple? Cum ar fi...Nu știu sa îmi spuneți cam cât de tare doaregen o "piscatura" zic si eu

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul penian, adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum ti-a lipsit informatia CORECTA, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic (piele) ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil intre anumite limite, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul dermatic din care este formata acea teaca, teava, este atinsa/este afectata de o anumita boala si devine slabita, rigida si ''casanta''. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si aproape in toate cazurile ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a minim 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis cum s-ar zice ''mort'' ori INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga cu sange suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat si vasul de sange care trece prin fren, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sangele necesar. Din acest motiv pielea fina care acopera ''capul'' se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales ii dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel dintr-un motiv simplu : prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a acelei "ate", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine pur si simplu posesorul unui penis devenit ''semiMORT'', lipsit de sensibilitate si excitabilitate. In privinta durerii care apare in momentul ruperii frenului, aceasta poate fi de la abia simtita la suportabila. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu doare deloc și nici nu se rupe nimic!
Nu mai pune botu' la toate prostiile pe care le auzi.

| George168219 explică (pentru mihai69):

Cum adică? Nu se rupe ața? Pai unde este dezvirginare atunci?

| mihai69 a răspuns (pentru George168219):

Dezvirginarea este când bagi penisul în vagin. Punct. La băieți NU trebuie să se rupă nimic, ce e așa greu?!?

| Dishka a răspuns:

Doare,normal. dar nu te gândi că e sfarsitul lumii, dacă s-au dezvirginat atatia băieți si nu au murit inseamna ca nici tu nu vei muri, plus ca e o durere suportabilă, gândește-te că la fete doare mai tare si tot o suportabil.