| anonim_4396 a întrebat:

▶Salut!

¿Care sunt greșelile pe care majoritatea fetelor/femeilor le fac într-o relație?
¿Care sunt greșelile pe care majoritatea băieților/bărbaților le fac într-o relație?
¿Care este motivul principal pentru care sentimentele/atracția nu mai sunt ca la început iar relația se destramă într-un final?
¿Cum procedați în cazul în care o persoană vă iubește/este îndrăgostită de voi (știind acest lucru) dar voi nu simțiți nimic pentru ea? Faceți ceva sau nu vă pasă de ea și deci nu-i dați importanță?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

1 & 2. Nu exista greseli produse in general de femei sau greseli produse in general de barbati. Exista greseli produse de oameni. Exista barbati infideli, exista femei infidele, exista barbati gelosi, exista femei geloase, exista barbati egoisti, exista femei egoiste, exista barbati axati pe munca, exista femei axate pe munca, exista barbati care mint, exista femei care mint, exista femei pe interes, exista barbati pe interes si lista poate continua pana la nesfarsit. Da, exista diferente intre barbati si femei, dar nu exista greseli facute special de un sex anume. Barbatul si femeia sunt facuti sa se implineasca indiferent de diferentele astea, aceste diferente dintre sexe sunt programate sa se completeze si nu sa desparata. Uneori acestea apar, alteori nu. Sau apar dar nu sunt suficient de puternice. Iar daca mai punem la socoteala si o societate care se axeaza atat de mult pe sexualitate si pe atractia fizica, trebuie sa fie niste sentimente ale naibii de puternice, mai ales pentru persoanele tinere.

2. Genetica si hormonii. O poveste lunga si intorocheata. Pe scurt, se datoreaza faptului ca oamenii nu sunt animale monogame, instinctiv vorbind. Suntem monogame pentru ca asa am decis si asa s-a decis. Hormonal vorbind starea de "indragosteala" este o secretie a unor hormoni. Aceasta secretie nu este un produs normal si constant al creierului, asa ca productia ei va inceta la un moment dat, pentru ca minunatului nostru creier nu ii place sa produca secretii inutile care il pun in situatii anormale. Asta se intampla aproximativ dupa trei ani. De ce dupa trei ani? Pentru ca in stadiul animalic in cea mai pura forma a lui (care acum nu mai este practicata) la trei ani femela are deja un copil de cativa ani si se poate pune pe picioare in cazul in care barbatul o paraseste si se duce la alta femela (caci, dupa cum spuneam nu suntem monogami). Iar de-a lungul evolutiei, dupa ce s-a instaurat monogamia ca cea mai buna forma a relatiilor (precum spuneam mai sus), in astia trei ani plini de cocktailuri hormonale, in cazul relatiilor monogame, au timp sa apara alte emotii si sentimente care le vor inlocui pe primele.

3. Ii spun ca nu sunt interesata. Ce face el cu informatia respectiva este datoria lui. Daca el considera ca poate trece mai departe si putem fi prieteni este ok, insa daca este de parere ca cel mai bine ar fi sa incheiem relatia, din nou, este ok. Nu voi incheia relatia, dar nici nu voi insista sa ramanem prieteni. Asta este strict decizia lui. Nu pot eu sa decid care optiune este cea mai buna pentru el pentru ca nu sunt in pielea lui. Mi s-ar parea o aroganta maxima din partea mea sa fac chestia asta. Unii oameni se descurca cu unele lucruri intr-un fel, altii in altul.

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ai o bere de la mine!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii sunt diferiti, prin urmare gresesc diferit. Trist este ca majoritatea oamenilor nu isi dau seama ca gresesc, de cele mai multe ori, isi urmeaza pur si simplu instinctele si filozofia de viata neintelegand ca partenerul lor are propriile nevoi si propriile conceptii. Gandeste-te la cupluri ca la o echipa. Atata timp cat scopul partenerilor este ca echipa sa ajunga cat mai sus, lucrurile vor merge bine. Cei doi se vor sustine, se vor dezvolta, vor evolua atat ca oameni cat si ca parteneri. E mult mai usor sa faci asta cand ai pe cineva pe care te poti baza. Din pacate asta contravine naturii noastre egoiste si de cele mai multe ori ne alegem pe noi insine in dauna parteneriatului pe care il formam cu jumatatea noastra. Si aici nu vorbesc despre chestii grave, cum ar fi inselatul, acolo deja e clar cine greseste. Vorbesc de nevoia de a avea cat mai multe drepturi in respectiva relatie, de a profita mai mult de ea decat celalalt, de a trage mai multe ponoase. Astfel apar rupturile pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, celalalt va realiza asta si ori se va simti tradat ori va crede ca si el trebuie sa raspunda cu aceeasi moneda. Si astfel ajung oameni care s-au iubit odata sa nu mai simta nimic unul pentru celalalt sau, mai rau, sa se urasca.

Oricine merita o sansa, am cunoscut oameni care erau diamante neslefuite. Oameni care la prima parere pareau nimic si pe masura ce iti permiteau sa-i cunosti, iti opreau rasuflarea. Nu trebuie sa simti ceva pentru cineva ca sa te indragostesti pe parcurs de el. Si oricum, o iubire stabila, curata si mentinuta va fi intotdeauna mai durabila si puternica decat cea care vine dintr-o data si arde totul in jur. Cred ca i-as da o sansa, asta presupunand ca nu am o alta relatie in acelasi timp, evident.

| R0R0 a răspuns:

1) Sunt geloase, nu lasa barbatii sa respire
2) Nu incearca sa inteleaga femeia si sa o asculte
3) Intervine monotonia si rutina
4)Incerc sa ma port prietenos cu acea persoana, dar nimic mai mult

| Geanin a răspuns:

...(trei puncte)