| anonim_4396 a întrebat:

▶Salut!

¿Care sunt greșelile pe care majoritatea fetelor/femeilor le fac într-o relație?
¿Care sunt greșelile pe care majoritatea băieților/bărbaților le fac într-o relație?
¿Care este motivul principal pentru care sentimentele/atracția nu mai sunt ca la început iar relația se destramă într-un final?
¿Cum procedați în cazul în care o persoană vă iubește/este îndrăgostită de voi (știind acest lucru) dar voi nu simțiți nimic pentru ea? Faceți ceva sau nu vă pasă de ea și deci nu-i dați importanță?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

1 & 2. Nu exista greseli produse in general de femei sau greseli produse in general de barbati. Exista greseli produse de oameni. Exista barbati infideli, exista femei infidele, exista barbati gelosi, exista femei geloase, exista barbati egoisti, exista femei egoiste, exista barbati axati pe munca, exista femei axate pe munca, exista barbati care mint, exista femei care mint, exista femei pe interes, exista barbati pe interes si lista poate continua pana la nesfarsit. Da, exista diferente intre barbati si femei, dar nu exista greseli facute special de un sex anume. Barbatul si femeia sunt facuti sa se implineasca indiferent de diferentele astea, aceste diferente dintre sexe sunt programate sa se completeze si nu sa desparata. Uneori acestea apar, alteori nu. Sau apar dar nu sunt suficient de puternice. Iar daca mai punem la socoteala si o societate care se axeaza atat de mult pe sexualitate si pe atractia fizica, trebuie sa fie niste sentimente ale naibii de puternice, mai ales pentru persoanele tinere.

2. Genetica si hormonii. O poveste lunga si intorocheata. Pe scurt, se datoreaza faptului ca oamenii nu sunt animale monogame, instinctiv vorbind. Suntem monogame pentru ca asa am decis si asa s-a decis. Hormonal vorbind starea de "indragosteala" este o secretie a unor hormoni. Aceasta secretie nu este un produs normal si constant al creierului, asa ca productia ei va inceta la un moment dat, pentru ca minunatului nostru creier nu ii place sa produca secretii inutile care il pun in situatii anormale. Asta se intampla aproximativ dupa trei ani. De ce dupa trei ani? Pentru ca in stadiul animalic in cea mai pura forma a lui (care acum nu mai este practicata) la trei ani femela are deja un copil de cativa ani si se poate pune pe picioare in cazul in care barbatul o paraseste si se duce la alta femela (caci, dupa cum spuneam nu suntem monogami). Iar de-a lungul evolutiei, dupa ce s-a instaurat monogamia ca cea mai buna forma a relatiilor (precum spuneam mai sus), in astia trei ani plini de cocktailuri hormonale, in cazul relatiilor monogame, au timp sa apara alte emotii si sentimente care le vor inlocui pe primele.

3. Ii spun ca nu sunt interesata. Ce face el cu informatia respectiva este datoria lui. Daca el considera ca poate trece mai departe si putem fi prieteni este ok, insa daca este de parere ca cel mai bine ar fi sa incheiem relatia, din nou, este ok. Nu voi incheia relatia, dar nici nu voi insista sa ramanem prieteni. Asta este strict decizia lui. Nu pot eu sa decid care optiune este cea mai buna pentru el pentru ca nu sunt in pielea lui. Mi s-ar parea o aroganta maxima din partea mea sa fac chestia asta. Unii oameni se descurca cu unele lucruri intr-un fel, altii in altul.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ai o bere de la mine!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Mersi.

35 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ma limitez la ce consider eu ca fiind pacatul capital (dincolo de orice forta de violenta care din start nu are ce cauta).

Fetele/femeile cred ca putem citi gandurile si e de datoria noastra sa stim ce este fericirea pentru ele, chiar daca poate fi cu totul altceva de la o secunda la alta.

Baietii/barbatii nu vad in femeie decat latura in care e partener de cuplu. Nu si fiica, prietena, mama, pasiunile si fricile ei.

Motivul este ca in fiecare zi devenim altcineva. Uneori simtim asta, alteori totul se intampla incognito pana cand ne trezim intr-o zi si observam cate s-au intamplat intre timp. Daca nu exista o comunicare autentica, sincera si nu exista incredere si respect pentru setul de credinte si pasiuni ale cuilalt, nu mai impartasesti noile informatii, noile tale realitati. Si altfel, devii incet incet un strain pentru celalalt. O relatie are viitor atata timp cat amandoi privesc in aceeasi directie, indiferent de modul de a fi si pasiunile diferite. Daca iti schimbi perspectiva asupra anumitor aspecte importante ale vietii si partenerul nu are ocazia sau nu le acorda timp pentru a vedea o alternativa, e posibil ca viitorul sa arate altfel pentru cei doi. Nu te mai simti inteles. Ba mai mult, ajungi sa simti pe celalalt ca fiind un naiv sau un cretin. Sa nu ii mai suporti prezenta. De asta si pleci, de altfel. Nu mai poti sta acolo. Devine toxica relatia pentru starea ta de spirit.

Ii spun clar ca nu vreau o relatie cu ea dar caut sa fac asta intr-un mod cat mai bland cu putinta si sa ii ofer alternative pentru a duce o viata implinita. Dupa care probabil rup legatura definitiv. Imi pasa. Stiu ce inseamna si e prea crud sa zici doar nu-mi placi, pa. Nici sa oferi iluzii ca poate intr-o zi dar nici asa direct.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

1. sunt cicalitoare si nu ofera spatiul barbatului sa respire
2. sunt fraieri si pun suflet
3. monotonia, OMUL NU ESTE PROIECTAT SA FIE MONOGAM
4. i spun in fata ca nu ma atrage si punct

| RAY a răspuns:

¿Care sunt greșelile pe care majoritatea fetelor/femeilor le fac într-o relație?

incerca sa schimba partenerul ceea ce e o mare greseala pentru ca el va crede ca de fapt nu e bun de nimic
ipocrizia,materialistul,inselatul,fitele alte chesti sunt ceva comun la femeiile din ziua de azi
¿Care sunt greșelile pe care majoritatea băieților/bărbaților le fac într-o relație?

sunt prea obsedati de partenera lor,sunt gelosi, nu au incredere dar continua relatia si ei inseala cand pot, desigur ipocrizia e la fel
¿Cum procedați în cazul în care o persoană vă iubește/este îndrăgostită de voi (știind acest lucru) dar voi nu simțiți nimic pentru ea? Faceți ceva sau nu vă pasă de ea și deci nu-i dați importanță?

daca eu nu simt nimic pentru ea nu ma pot obliga sa fac sa simt ceva pentru persoana respectiva, la fel si invers daca eu o iubesc ea nu, ea nu-i obligata sa ma bage in seama cred ca tine de maturitate chestia asta

| corbulalbrosu a răspuns:

1.- se indragostesc pana "peste urechi" 2. - se uita si dupa alte fete/femei. 3.- rutina zilnica, obisnuinta, plictiseala, nevoia de inedit si dorinta de aventura. 4. - ramai indiferent pentru a nu da sperante desarte.

| Drimmero a răspuns:

Pr0stia, gelozia, neincrederea. Toate astea se bat cap la cap!

| T0T a răspuns:

1) 2) Depinde, nu cred că există greșeli generale și ele se produc din anumite cauze, sunt foarte multe posibilități.
3) Păi o dovada foarte clară că într-o relație nu a existat iubire adevărată din partea ambelor persoane e cam asta deci ai și cauza.
4) Îi spun adevărul iar după o ignor. E foarte aiurea cum fac mulți/ multe și încearcă să îi ia ușor și lent. Nu realizează că mai mult rău fac.

| J0B0MAT a răspuns:

La primele trei intrebari nu as putea sa iti dau raspunsuri la general, pentru ca fiecare relatie e diferita.
La ultima intrebare... mi s-a intamplat asta de 3 ori. Ma simteam naspa ca erau suparati din cauza mea.Am incercat sa
ii impac cumva, dar nu au mai vorbit cu mine 2 dintre ei. Celalalt a fost suparat, dar am continuat sa vorbim, apoi el si-a facut prietena iar noi am ramas amici, chiar si dupa ce s-au despartit.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Dacă voiai să îi împaci mai mult rău le făceai. Totuși cei 2 e logic că au ales înțelept, își făceau mai mult rău.
Să înțeleg că ești genul de fată aparent inabordabilă?

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Aparentlaughing
Probabil ca isi faceau rau, dar ma simt prost atunci cand cineva e suparat din cauza mea si incerc macar o data sa il fac sa se simta mai bine.

| Drimmero a răspuns (pentru J0B0MAT):

Esti sufletista. Nu-ti pica bine cand cineva se supara, ai sufletul mare.

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Păi dacă te plac și nu simți la fel crede-mă că le faci mai mult rău, ca să știi pentru viitor.
Am o mică curiozitate, ai întâlnit până acum persoana care să îți atragă atenția într-un mod deosebit și să simți ceva pentru ea?

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Secret.tongue

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

O iau ca pe un răspuns afirmativ atunci. Tu și secretele tale, nu mai poate omul să te întrebe ceva...

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Ia-o cum vrei.laughing
Tu vorbesti de secrete!

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

O iau după ce îmi spune intuiția. Eu nu am secrete, ți-am spus mai tot în afară de vârstă.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Salut, eu nu te cred, esti sigur că-i așa? (4)

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Da, normal.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1. Greselile. Copiii? Nu se cunosc indeajuns de mult. Poate ca se plac la fizic dar atat. Se grabesc... se casatoresc si dupa incep sa se certe din cine stie ce prostii *lucruri neimportante*

Greselile sunt multe, in general vorbele destrama cel mai usor o relatie.

2. Asa este mereu. De la un moment dat respectivii tot se iubesc dar nu o mai arata. Uita-te la bunicii/parintii tai de exemplu *sau ai altora*. Nu mai sunt ei asa dragastosi cum au fost la inceput dar tot tin unii la altii. Tata a spus ceva de genul *citez* "Dragostea este doar un condiment al tineretii." *nu stiu daca este luat dintr-o carte sau ceva de genul... in fine*

Mi se pare de prost gust sa ignori pe cineva. Ii explici ca nu simti nimic si ca nu vrei sa-ti bati joc de sentimentele ei/lui.

Sunt doar parerile mele. Bye!

| R0R0 a răspuns:

1) Sunt geloase, nu lasa barbatii sa respire
2) Nu incearca sa inteleaga femeia si sa o asculte
3) Intervine monotonia si rutina
4)Incerc sa ma port prietenos cu acea persoana, dar nimic mai mult

| Oana92 a răspuns:

Cred ca cea mai mare greseala a femeilor si a barbatilor este lipsa de comunicare. Toti asteapta ca partenerul sa ghiceasca ganduri si sa stie ce isi doreste si ce asteptari are.

Lipsa de imaginatie si initiativa e o alta greseala. Cuplurile se lovesc de multe ori de rutina si in loc sa faca ceva nou impreuna, cauta ceva nou prin alte paturi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Este destul de greu, daca nu imposibil de judecat in general o relatie, si mai greu este sa dai verdicte in favoarea unei fete sau unui baiat, unei femei sau unui barbat.
Caci femeile si barbatii fac greseli deopotriva si sunt egali in fata relatiei.Doar fiecare se gandeste la el (ea ) in definitiv.
Greselile tin in primul rand de instinctul nestapanit de posesiune, de nerespectarea libertatii si celuilalt, de gelozie, neseriozitate in relatie, si alt firesc referindu-se ca uneori te indragostesti de mai multe persoane simultan.
Nu prea ai ce face daca o persoana este indragostita de mine daca eu nu consider ca -mi aduce liniste ( si liniste ). Dragoste 'cu forta' nu merge pe termen lung. Dar respect pe acea persoana, incerc sa ma port cat mai cu 'manusi'. Este flatant sa fii iubit sau iubita de cineva.Se intampla si reciproc, adica eu sa iubesc pe cineva, dar violul sentimental imi repugna si mai mult.

| oprescudorin11 a răspuns:

Poate ai sa razi de mine, cand eram tanar gandeam ca si tine. Am vazut un film facut dupa o legenda care m-a mai linistit oarecum. Poate l-ai vazut si tu si nu l-ai luat in seama.
Povestea m-a tulburat.
Erau vremuri in care existau printi si printese. Erai vremuri medievale, can femeile erau grav siluite, mai ales ca barbatii trebuiau sa plece la rasboiu, cate cativa ani. Ca sa nu apara dispute, femeile au cazut de acord cu barbatii(era si atunci democratie), sa foloseasca 'centura de castitate pentru femei'.
OK
Acum, intr-un comitat era un cuplu, baiat -fata, frumosi la maxim! Se iubeau in prima zi ca in prima zi si mai ales s-au si casatorit din prima zi! Numai ca in aceeasi prima zi a izbucnit un razboi, si baiatul a trebuit sa plece, asa era cum era uzanta, asa ca n-au reusit sa consume decat prima noapte. Conform iarasi a uzantelor, cu lacrimi in ochi, amandoi, fata si baiatul, si-au jurat credinta pana la moarte! Dar tot coform uzantelor, fata a primit centura de castitate, care era incheiata cu o cheie.Baiatul, care o iubea la MAXIMUM, a zis:'Am incredera totala in tine, iti las cheia pe sest!".
Fata, cinstita a protestat, dar cu lacrimi in ochi a acceptat in final.
Necaz mare: razboiul dura de mai bine de un an.
Fata? Cuminte, dar avea prietene care tot o invitau la petreceri si fata noastra refuza.(desi cheiea era la ea! -repet).
Totusi credincioasa noastra protagonista se intreba "cum naiba toate prietenele mele si-au gasit amanti?".
A aflat intr-o zi ca orice lacat poate fi deschis, era, misuna de lacatusi, instalatori si cititori de contoare, pasami-te.
Dar ea il iubea pe sotul ei, plecat de mai mult de un an, nu era interesata de papitoii care ii faceau avansuri.
Intre acesti paitoi, exista unul mai insistent, dar fata noastra, ce crezi ca -a spus frumosului galant? I-a zis ca daca se va misca din loc stanca din coltul orasului (aveau o stanca acolo, unde era si pricina rasboiului care dreranja pe toti).
Baiatul, curtezanul cand a auzit s-a bucurat, in sine, si imediat s-a dus la vrajitoare, sa faca vraji sa se darame acea stanca, sa aive si el acces la fata iubita. Zis si facut: stanca s-a daramat, dar surpriza, razboiul s-a terminat, sotul vine acasa la femeia iubita. Femeia noastra era disperata. II promisese papitoiului si era fata de cuvant.
Fiind extrem de fidela si cinstita, a cedat psihic si s-a dus la sot, care abia astepta sa o imbratiseze dupa atata amar de vreme cand o visa :zi si noapte sau noapte si zi cum ar zice englezii!
Dar fata, cu lacrimi in ochi, stresata de obligatia tinerii promisiunii, ii povesteste situatia si-l intreaba pe sot: daca sa seduca la papitoi sau nu?
Sotul, cavaler medieval, i-a raspuns cu demnitate: 'draga mea, daca ai promis, du-te! Ca suntem vita cu sange albastru si ne pastram ONOAREA daca ne tinem si de cuvant.
Biata femeie, cu lacrimi in ochi s-a dus spre padurea unde aranjase 'tinutul promisiunii'.
Flacaul bagabont o astepa acolo. Se cam voiau unul pe altul amandoi.
Numai ca flacaul a fost violat de vreo 10 vajitoare, alea care au aranjat sa scape de stanca, sa se termine razboiul.
Zacea pe jos printre frunzele de toamna cazute in padure, aproape fara suflare(oricum era cam satul, ma gandeam eu). Apare si fraiera nevasta cu ganduri la fel de nobile, frumoasa cum numai in vis o fata se arata, cum ar zice poetul! Cand il vede pe ala zacand'.
Deci care e morala? Ca esti cinstit pe jumatate, se va vedea pe traseu!

| AirănMeidăn a răspuns:

1 complicat. sunt preferinte si preferinte, nu cred ca e nimic cert
2 -//-
3 trecerea timpului, plictiseala, faptul ca nici unul din ei nu mai incearca
4 ignor

| Suck a răspuns:

Dacă te gândeşti să ai o relație, răspunsurile la aceste întrebări nu ajută. Oricum...de ce ți-ar păsa de prostiile astea.

| Deaad a răspuns:

Greseala pe care ambii o fac este sa se sufoace intre ei.

Presupun ca trecerea timpului este un factor important in despartire.
Multe relatii se destrama din cauza asta, pur si simplu oamenii se plictisesc iar apoi sunt vulnerabili la alti oameni care vin din exterior.De aici, se pierde interesul fata de partener si intra altcineva in viata ta.

Desi mi s-a intamplat asta, as face exact la fel cum acel cineva mi-a facut mie.Sa nu-ti pese.

| VelaJohnny a răspuns:

Http://www.zestvip.com/......tionships/

Site-ul asta explica clar, si cel mai oribile lucruri intr-o relatie sunt certurile, infidelitatea si neincrederea, toate astea impiedica cuplu sa fie o echipa, ci fiecare trage in directii diferite.
Ce am facut eu cand am stiut ca ma place acea fata? :)) Am discutat cu ea si i-am spus despre mine, deschis :)) nici nu a mai cautat sa stea cu mine de vorba, asta dezvaluia ca era doar o atractie fireasca, dar in realitate nu ar fi multumita de mine, parerea fiindu-i gresita.

| Divy a răspuns:

Fetele fac greșeala că iubesc, sunt naive și credule când aceptă lucruri doar ca să fie pe plac și iubite, le place să fie controlate și gelozia
Băieții cred că greșesc sau așa consideră ei când sunt prinși înșelând, sunt bădărani sau se implică emoțional și "se înmoaie" de dragul ei, gelozia
Principalul motiv este sexul clar că vezi ai făcut sex și ei/lui nu i-a plăcut și vor pe alții. De la sex apare gelozia, posesivitatea și certurile. Implicarea sexuală duce la plictiseală și iubirea dintre cei doi scade semnificativ. Sunt cazuri contradictorii puține care să schimbe acest fundament.
O persoană se îndrăgostește unde? Posibil e doar o simplă și nevinovată plăcere, și nu-i dau importanță, pentru că e trecătoare.
E ca floare la un moment dat se ofilește și o schimbi cu alta

| Geanin a răspuns:

...(trei puncte)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti raspund doar la ultima intrebare, ma gandesc daca as putea sa il iubesc si eu si daca ar decurge frumos o relatie intre noi, daca ma atrage ca persoana, ca si caracter dar si fizic, ii acord si imu acord o sansa mie. Daca nu ma atrage deloc si nu e genul meu prefer sa pastram distanta, cred ca asa ii va fi mai usor sa treaca peste si asa ii dau de inteles ca nu ul plac si nu ii dau nici sperante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

^Se străduiesc prea mult să le facă pe plac iubiţilor.
Sunt mult prea atente la detalii.
Obsedate de control.
^Pe toate laughing.
^Nu toate relaţiile sunt aşa.
Ai mei sunt căsătoriţi de 20 de ani şi zic că sexul e la fel de bun ca la început, deci atracţia încă există rolling on the floor.
^Fac ceva, depinde ce vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Greselile se fac in functie de varsta. Daca nu este experienta in relatie, greselile curg garla. Neatentia si minciuna sunt cele mai frecvente.

1. La fel.

3. Telefonul, internetul. De ce? Pe vremea de dinainte de raposat nu existau astea.Relatiile erau foarte lungi. Astazi te poti desparti sila telefon in 3 secunde, dar pe internet mai repede.Un like gresit unde nu trebuie si s-a dus dracu toata relatia.Inainte dorul era dor, se scria o scrisoare, ajungea in trei zile la iubit/a si mai astetai inca trei zile poate mai mult sa primesti raspuns.Astazi in 2 minute relatia e destramata.O mica cearta pe feizbuc si gata. Deci prea multa discutie duce la „plictiseala" si relatia rugineste prematur.

4. Incerc sa ii explic omeneste ca nu ii pot impartasi sentimentele si cu prima ocazie in care simt si eu ceva pentru ea, ii raspund la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii sunt diferiti, prin urmare gresesc diferit. Trist este ca majoritatea oamenilor nu isi dau seama ca gresesc, de cele mai multe ori, isi urmeaza pur si simplu instinctele si filozofia de viata neintelegand ca partenerul lor are propriile nevoi si propriile conceptii. Gandeste-te la cupluri ca la o echipa. Atata timp cat scopul partenerilor este ca echipa sa ajunga cat mai sus, lucrurile vor merge bine. Cei doi se vor sustine, se vor dezvolta, vor evolua atat ca oameni cat si ca parteneri. E mult mai usor sa faci asta cand ai pe cineva pe care te poti baza. Din pacate asta contravine naturii noastre egoiste si de cele mai multe ori ne alegem pe noi insine in dauna parteneriatului pe care il formam cu jumatatea noastra. Si aici nu vorbesc despre chestii grave, cum ar fi inselatul, acolo deja e clar cine greseste. Vorbesc de nevoia de a avea cat mai multe drepturi in respectiva relatie, de a profita mai mult de ea decat celalalt, de a trage mai multe ponoase. Astfel apar rupturile pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, celalalt va realiza asta si ori se va simti tradat ori va crede ca si el trebuie sa raspunda cu aceeasi moneda. Si astfel ajung oameni care s-au iubit odata sa nu mai simta nimic unul pentru celalalt sau, mai rau, sa se urasca.

Oricine merita o sansa, am cunoscut oameni care erau diamante neslefuite. Oameni care la prima parere pareau nimic si pe masura ce iti permiteau sa-i cunosti, iti opreau rasuflarea. Nu trebuie sa simti ceva pentru cineva ca sa te indragostesti pe parcurs de el. Si oricum, o iubire stabila, curata si mentinuta va fi intotdeauna mai durabila si puternica decat cea care vine dintr-o data si arde totul in jur. Cred ca i-as da o sansa, asta presupunand ca nu am o alta relatie in acelasi timp, evident.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Femeile nu gresesc.Tu ca barbat greseti inca de la inceput cand ii crezi vorbele.Nu ma intelege gresit, e chiar ok sa ai incredere in ea, si majoritatea lucrurilor vor fi adevarate, dar uitam un lucru : Femeia este o fiinta bazata pe emotie iar barbatul pe logica.Deci fluctueaza cu emotiile ei si asa o faci fericita si atunci ai sanse mai mari sa nu fie atrasa de alt barbat. Femeia greseste deci ca promite, iar barbatul ca crede.