| username_4398 a întrebat:

Cum credeti cind e virsta potrivita pentru a incepe viata sexuala? Dar voi cind ati inceputo?

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru fete, sanatos este sa-si inceapa viata sexuala dupa 17 ani si jumatate.
Eu mi-am inceput viata sexuala tarziu, la aproape 25 de ani si nu regret nici o clipa.

| monyk a răspuns:

Buna, eu nu am inceput viata sexuala, dar nu cred ca conteaza prea mult varsta, mai mult conteaza daca esti pregatita fizic si psihic, oricum e de preferat atunci cand ai discernamant si cand poti lua o decizie matura...

| madalicious a răspuns:

La cel mult 16-17 anihappy

eu inca nu am inceput`o

| simoSTAR a răspuns:

Important nu e sa ai o anumita varsta, ci sa simti ca esti pregatita sa o faci si sa gasesti persoana care sa merita asta happy

| Linda a răspuns:

23/24. Parerea mea ca varsta potrivita este dupa nunta. Chiar daca a inceput-o cineva, sa intrerupa si sa o faca atunci. Nu imi dau seama, cum mai poate fi noaptea nuntii ceva sublim daca sti ce urmeaza?! Dar daca ai visat ani de zile la acel moment...

| xibalba a răspuns:

Nu stiu, medicii zic dupa 17, 18. Posibil sa fie asa, dar cel mai important e cu cine o faci, ca de virginitate scapa toate, insa conteaza persoana si cu ce te alegi de pe urma relatiei respective.

| Artemiss a răspuns:

Nu trebuie sa ai o anumita varsta ca sa iti incepi viata sexuala...adica 14, 15, 18 nu conteaza, conteaza sa fii tu pregatit, atat fizic cat si psihic, trebuie sa fii constient de riscuri si sa nu tratezi totul cu indiferenta.Chiar daca asta pentru unii e moda sau o joaca, totul se poate transforma in ceva urat, o boala... un copil pe care nu il poti creste(la fete)... Dupa cum se zice normal ar fi dupa 18 ani deoarece atunci esti dezvoltat si fizic si psihic, esti "mai cu picioarele pe pamant"dar in ziua de azi se incepe foarte devreme, acest pas mare...aceasta transformare...copii care uita de copilarie si se gandesc sa se maturizeze mai repede. O spun deoarece si eu am facut acest pas gresit, ca sa iti raspund la intrebare, si eram mica(15) si regret dar timpul nu il pot da inapoi...nu eram destul de"coapta la cap" si cineva a profitat de lucrul acesta...in fine in viata trebuie sa mai te si lovesti

| theodoraafi a răspuns:

Eu nu mi-am inceput-o dar sunt de parere ca dupa 17, 18 ani. si nici atunci decat daca ai o relatie stabila tongue

| M.J. a răspuns:

Eu mi-am inceput-o cu 2luni inainte de a implini 18ani; fiecare si-o incepe cand este pregatit/a si cand crede ca persoana cu care o va face este potrivit/a

| ViVi a răspuns:

16 ani fizic psihic 18winking

| asya a răspuns:

Banuiesc ca te referi la fete! Fizic si normal dupa 17 ani! Acum depinde de fiecare! Incepi viata sexuala cand te simti pregatita, pentru ca e un pas important in viata ta ce implica anumite responsabilitati, cum ar fi controlul ginecologic mai des, protejarea, etc! Pe langa toate acestea e nevoie de niste sentimente nobile si mari din partea fiecaruia, rabdare si respect din partea baiatului si siguranta ca nu vei regreta din partea ta!

| gabriela_7862 a răspuns:

Cea mai potrivita varsta este aceea care iti permite sa judeci daca ai facut bine sau nu, aceea la care daca te uiti inapoi sa nu regreti ca ai facut-o. nu exista un tipar, depinde de fiecare.

| MADALINAAAA a răspuns:

Eu nu mi-am inceput-o... dar cred ca o vasrta potrivita e undeva dupa 17 ani, chiar 18.si sanatos de altfel. Eventual esti si mai dezvoltata atat fizic cat si psihic, si gandesti ce faci, pentru a nu regreta mai tarziu...

| daniela_1443 a răspuns:

Este bine atunci cand esti pregatita si cand iubesti persoana cu care doresti sa incepi viata sexuala.eu mi-am inceputo la 17 si 5 luni si eram cu el de 3 luni, acum am 23 de ani si suntem sot si sotie.cand simti ca esti pregatita fa-o dar protejeazate.

| Amelia87 a răspuns:

Iarasi intrebari de genul acesta. Da un search pe TPU si o sa gasesti o multime de pareri. Bafta.

| mariutza a răspuns:

Eu nu mi-am inceput viata sexuala si nici nu o sa am de gand...deebea pe la 17 ani tongue

| stefytm a răspuns:

Parerea mea ca astea care iti zic ca la 14 ani e potrivit cred ca au ceva limbrici sau le scarpina de numa.nu se gandeste ca abia numa ce a primit buletin se crede deja gata sa se tine pe picioarele ei

| gabitza_3022 a răspuns:

Parerea mea. din cate am citit cel mai indicat este dupa 20 de ani dar sa fim seriosi cine mai sta in ziua de azi pana la 20 d ani virg? eu inca nu mi-am inceput viata sexuala si nu ma grabesc sa o fac.fiecare o incepe cand crede ca este pregatit. unele la 12 altele la 17 altele la 20 altele cand se maritahappyfiecare cu decizia lui

| Skadred a răspuns:

Intre 14 si 16 ani. Dar cel mai multi cred [si chiar asa si este] ca cel mai bine este la 18 aniwinkingthinking Aqum depinde de fiecarehappy

| Alina_5575 a răspuns:

Dupa 17 ani parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

14 ani, cred eu parerile sunt impartite, multi cred ca maturitatea incepe la 17 18 ani inclusiv sexuala, acum fiecare depinde de niste intamplari din viata lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la 5 ani... La 3 ani eram pupăcios, apoi pe la 5 eram f...angiu.

| andreyoutza a răspuns:

Nu stiu, unii spun ca ar fi bine pe la 17-18... dar depinde si de tine. Dupa parerea me cred ca varsta de 16 ani este potrivita!winking