| virojka a întrebat:

Care este virsta potrivita pentru a incepe o relatie sexuala?happy

Răspuns Câştigător
| Ana_4223 a răspuns:

Pai depinde din ce punct de vedere te referi.
1.Psihic:
Cand te simti tu pregatita sa faci acest pas, cand crezi ca va veni momentul potrivit si vei intalni persoana potrivita cu care vei face acest pas care se afla printre cele mai imprtante momente ale vietii si cele mai frumoase. Unii zic 17-18 ani deoarece atunci esti mai matur si esti mai documentat asupra riscurilor la care te expui(Boli infectioase, boli mortale, sarcini nedorite, avorturi-care acestea sunt foarte riscante pentru organismul unei fete de 16 ani).Dar daca esti documentat despre cele mai esentiale lucruri care trebuie sa le stii nu este nici o problema daca iti incepi viata sexuala la 16+.
2.Fizic:.
Majoritatea medicilor spun ca este bine la 18+ ani, multi si-au inceput viata sexuala la 16 ani si nu au patit nimic, ma refer la acele persoane care sunt documentate.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fete 18,19
baieti 16,17
relatii seriose
fete 25 de ani
barbati 30 de ani
restul sunt aventuri de o zi, saptamana, luna, an

| AliGab a răspuns:

Varsta la care te casatoresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vârsta admisă medical este de 17 ani şi jumătate, 18 încolo.
Te pup!

| Violente a răspuns:

Pentru o fată, organele genitale ajung la maturitate și sunt dezvoltate îndeajuns pentru un contact sexual între 9-16 anii, unii ginecologi afirmă că între 9-14 ani.

Deci cel mai sigur ar fi din debutul varstei de 17 ani pentru a nu-ți asuma niciun risc.

Bineînțeles, toată lumea recomandă după 18 ani, deoarece atunci atat băiatul cat și fata sunt dezvoltați psihic și își pot asuma răspunderea pentru ceea ce s-ar putea întampla (sarcini nedorite, BTS etc.)

În concluzie, nu este niciun risc dacă îți începi viața chiar și la jumătatea celor 16 anișori, dar totul ține de obraz și educatie.

O începi cand te simți tu pregătită, tu ești singura care își asumă riscuri, it`s your life!

| RAY a răspuns (pentru Violente):

In nici un caz copii la 18 ani baiatul e prea imatur, fata si ea imatura

| Violente a răspuns (pentru RAY):

Nu am pomenit sa se facá copii la 18 ani, am spus doar cá la 18 ani cuplul este mai matur avand in vedere riscurile prin care vor trece daca nu se vor proteja. In niciun caz nu am spus ca la 18 ani sunt dispusi sa aiba copii, m-am referit total la inceperea vietii sexuale.

Răspuns utilizator avertizat
| xCrazyGirl a răspuns:

De obicei de la 17-18 ani happy

| BrUnEthaThaDeViS a răspuns:

De la 18 ani in sus e cel mai incdicat moral si pentru sanatate papa:*

| Kinezuu a răspuns:

Cand simti tu

| LucianBoss a răspuns:

Poti incepe sa faci sex de la 17-18 ani fara probleme

| gabyp18 a răspuns:

Daca poti sa te abti si sa te feresti de acest lcuru, in mod firesc si normal dupa casatorie. E un pacat greu sa faci acestlucru inainte de casatorie iar mai multe detalii poti obtine de la preotul tau la care mergi sa te spovedesti. Sunt doua variante dupa acest raspuns: ori sa il iei in serios si sa te interesezi si sa mergi pe un drum bun ori sa razi in hohte si sa zici ca sunt nebun. Eu cred ca mi-am facut datoria ca om sa ofer un sfat bun, chiar foarte bun crede-ma!