| Universe1445 a întrebat:

Care e cea mai bună vîrstă pentru a începe o viață sexuală?

17 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

La aceasta intrebare nu exista un raspuns standard. Doar de tine depinde cand te simti pregatita pentru acest pas.

| madyddd a răspuns:

La 18 ani, asa zic toti. Desi cand te infierbanta chestia uiti tu si de 18 ani si de tot.
Ideal ar fi sa o faci cand te simti pregatita pshihic si fizic.
Stii, sa n-ai regrete dupa, sa fii constienta de ce ti se intampla, si ma rog metodele de protectie. Daca crezi ca e momentul, doar tu decizi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

O sa ma plictisesc spunand ca 18 ani e doar o conventie LEGALA, un prag la care dobandim drepturi depline in calitate de cetateni ai statului. Ba nu, n-o sa ma plictisesc fiindca observ ca unii nu pricep.

Revenind si mai centrat la subiect. In opinia mea dupa 16 ani. Pubertatea se declanseaza pe la 12 ani fiind caracterizata intr-o prima faza de o crestere accelerata. Asta inseamna ca pe la 16 ani un individ e deja suficient de dezvoltat iar in special o fata e apta pentru a procrea, adica a face copii, ceva ce nu recomand sub nici o forma la varsta aia.

Dar legat de sex, asa cum am mai spus cred ca dupa 16 ani deja poti detine un bagaj de cunostinte suficiente legate de BTS, de protectie, esti mai evoluat dpdv psiho-emotional, ma rog, treaba asta e relativa, unii nu se maturizeaza nici pe la 30 de ani.

E bine sa te protejezi si sa ai grija si cu cine o faci.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Tu ai 30 de ani? laughing

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Coarna_Mihai_1990):

Nu, eu am 31 de ani. Care e motivul de ras?

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ai zis ca uni nici la 30 de ani nu-s suficient de maturi laughing si ma gandeam ca te dai exemplu pe tine happy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Coarna_Mihai_1990):

E un defect situational. Din moment ce eu am varsta asta, ma rog, aproximativ, asa mi-a venit sa dau exemplul.

| OnuOnulică a răspuns:

20 de ani atunci e cel mai bine.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru OnuOnulică):

20 dar daca ar veni o pustoaica de 16-17 ani ai refuza-o laughing

| sofisis a răspuns:

Dupa 17 ani jumate. Preferabil 18 +.
Motivul nu e ca vai, trebuie sa fii majora sau mai stiu eu ce, ci pentru ca majoritatea specialistilor sunt de parere ca organele sexuale cam in jurul acelei varste ajung la maturitate completa. Evident exista si exceptii. De asemenea psihicul omului este aproape conturat si el in jurul varstei de 18 ani si e capabil sa inteleaga altfel tot ce e in jur.

| Blamely a răspuns:

18 evident, nu degeaba e recomandat așa.

| Ammizzu a răspuns:

| BornToBeLoved a răspuns:

18+ din toate pctele
De vedere! Atat psihic cat si fiZic! Crede-mahappy bafta!

| prima a răspuns:

Viata sexuala se incepe nu in dependenta de virsta dar de sentimente...dar oricum la 12 13 cred ca este prea devreme
la 18 zic toti ca trebuie de inceput dar foarte putini la 18 o incep

| selfieimage a răspuns:

Dupa 18 ani, atat din punct de vedere fizic cat si psihic.winking

| mirrumirunik a răspuns: