| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat in perioada fertilă, poate sa ramana însărcinată? Nu am ejaculat in ea

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti pe deplin capabil sa-ti retii perfect ejacularea dupa vointa si dorinta ta pe toata durata actului sexual intretinut, numai in acel caz aparitia unei sarcinii devine practic imposibila in proportie de peste 98-99%.
Ori de cate ori, dupa ce a avut loc procesul de ejaculare de sperma barbatul urineaza, in acel caz intotdeauna va ramane in uretra penisului o cantitate de urina. Din cauza urinei ramase in uretra se schimba tipul pH-ului existent in uretra de la neutra la acida si fiindca acest mediu nou creat este ''toxic'' si ''impropriu'' pentru viata spermatozoizilor. Chiar daca printr-o minune jetul de
urina NU ar elimina toti spermatozoizii, in mod cert si sigur cei ramasi vor muri instantaneu in urma contactului cu urina acida.
De asemenea, TOATA cantitatea de sperma deci si spermatozoizii din ea care a ramas in uretra, se elimina in mod natural printrun simplu proces care consta in fluidizarea spermei in urma caruia sperma devine super lichida si pe urma toata sperma ramasa se scurge in afara uretrei in urmatoarele 3-4 ore.
Sanatate!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există posibilitatea, deoarece, pe lângă sperma pe care o ejaculezi în timpul orgasmului, corpul tau mai poate secreta un lichid, pe care nu-l controlezi tu, numindu-se lichid preejaculator. Citește mai multe aici:
https://www.google.com/......%2586/amp/
Oricum, vă sugerez să va protejați înainte, fiindcă există numeroase metode contraceptive: https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/metodele-contraceptive.html

| Roberrt21 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca acel lichid nu contine spermă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Roberrt21):

Sperma conține spermatozoizi. Aceștia fac posibila sarcina. Lichidul preejaculator nu este alcătuit din spermatozoizi, dar dacă înainte de a avea contactul neprotejat ai mai avut unul (sau chiar și o masturbare), chiar si cu 48 de ore, acei spermatozoizi pot ramane în uretră, mai departe ieșind cu lichidul preejaculator. Și da, rămân activi acei spermatozoizi din uretră.

| Roberrt21 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, am avut o masturbare cu circa 28 de ore înainte, am facut baie si am si urinat de cateva ori in acest timp, oare nu au murit acei spermatozoizi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Roberrt21):

Off. cam nasol. Păi să o luăm logic, dacă și în 48 de ore poate să rămână însărcinată, gândește-te în 28. Fiindcă mă gândesc că n-ai cum să ții urina doua zile în tine. Abia poți o zi întreagă (12 ore), că seara tot te duci la baie, deci urina cred că nu ar fi un impediment foarte mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Roberrt21):

Iar baia nu are niciun efect asupra curățării spermatozoizilor din uretră.
Ce poate prietena ta să facă, însă, este să ia pastila de a doua zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici sunt mai multe informații dacă dorești să afli de această pastilă: https://www.reginamaria.ro/......icatii-are

| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a raspuns la intrebarea asta atat in 26 iulie, act si in 29 Iulie.
https://www.tpu.ro/utilizator/aclxeg/intrebari/
Mergi si citeste raspunsurile acolo, ca deja este jenant sa tot intrebi acelasi lucru si sa nu fii in stare sa intelegi.
De ce Dumnezeu nu va protejati, decat sa vii sa ne tot intrebi daca ai lasat pe una si alta gravida.
Foloseste prezervativul, ca nu te musca de cuc!

ia de citeste-ti raspusnurile aici, pe cele 3 topice cu acelasi subiect:

| Emilian65 a răspuns:

Daca inainte de actul sexual neprotejat te-ai masturbat, ai ejaculat, nu ai urinat si nu te-ai spalat cu apa si sapun, este posibil sa ramana gravida chiar daca nu ai ejaculat in ea.

| Roberrt21 explică (pentru Emilian65):

Am avut o masturbare cu 28 de ore înainte, dar m-am spălat si am si urinat