| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex neprotejat si ea are ciclul neregulat si am facut in prima zi dupa ce s-a incheiat ciclul, dupa ce nu i-a mai curs sange, poate ramane insarcinata? Nu am ejaculat deloc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie urmatorul raspuns, atunci in mod sigur vei avea gasi si raspunsul corect si valabil pentru aceasta intrebatre.
Lungimea MENSTRUATIEI ca numar de zile NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta indiferent daca se manifesta pe o perioada de doar 2-3 zile sau pe o perioada de 7-8 zile. In toate cazurile lungimea CICLULUI MENSTRUAL ca numar de zile are o foarte mare importanta fiindca ziua/momentul in care este eliberat ovulul din ovar este in functie de lungimea ca numar de zile a ciclului si anume :
-- ovulatia se poate produce in a 7-a zi a unui ciclu scurt de 21 de zile,
-- in cea de a 14-a zi in cazul unui ciclu mediu de 28 de zile
-- in cea de a 21-a zi in cazul unui ciclu lung de 35 de zile;
-- si in cea de a 28-a zi a unui ciclu foarte lung de 42 de zile.
Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce zi/moment al ciclului menstrual este intretinut : actul sexual protejat sau neproteijat, sau o masturbarea neglijenta sau orice alta joaca sexuala.
Iar in cazul in care sexul este intretinut intr-o zi de menstruatie, in astfel de cazuri uneori poate sa existe si situatia in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit insa numai in cazul in catre sperma a fost ejculata in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a ori a 6-a zi a menstruatie sau intr-o zi imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte neregulat/dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care este intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am ejaculat deloc, cand am simtit ca se apropie am oprit din a mai face, dupa m-am asigurat ca nu am ejaculat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

In acest caz formarea sarcinii devine atat teoretic cat si practic in proportie de peste 99% IMPOSIBILA cel putin din 2 motive si anume :
--1.) NU a ajuns sperma in vagin
--2.) NU era in perioada fertila a ciclului

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poate sa ramana gravida.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Dacã nu ai ejaculat in vaginul ei, cum de ai ajuns la concluzia asta?

Menstruatia poate întârzia din alte motive. (De ex:Schimbări hormonale, alimentaţie, stres etc. )

NU, NU ESTE GRAVIDĂ!

Răspuns utilizator avertizat