| BaiatAnonim19 a întrebat:

Salut! De aproape jumatate de an mi-am inceput viata sexuala cu iubita mea si amandoi fiind la inceput, am avut si inca mai avem destul de multe lucruri de invatat, asa ca am cateva curiozitati pe care sper sa le lamuresc aici. Auzeam zvonuri cum ca primele dati ejaculezi foarte repede, iar la mine dureaza doar primul numar minim 15 minute si nu inteleg de ce. (prima data m-am gandit ca poate nu stiu ce fac, dar pana si in prezent primul numar dureaza in medie 20-25 de minute). A doua ar fi legat de orgasmul iubitei mele. Desi, adunat si in medie facem mereu 2 numere, adunat minim o ora, o singura data a avut orgasm, cand am facut 69 (de atunci n-a mai avut deloc, desi am mai facut). Ea se simte vinovata ca nu poate avea orgasm, iar eu ma simt oarecum descurajat ca poate nu fac eu ce trebuie. Din cate am inteles de la ea, de multe ori e pe punctul de a termina, si, desi eu tin destul de mult, in final ajung tot eu sa termin si ea nu. In cazul in care considerati ca eu sunt vinovat, as dori cateva sfaturi. Multumesc pentru timpul acordat, o zi buna!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orgasmul femeii este de 2 feluri, cel clitoridan si cel vaginal.
Cel clitoridan se obtine cu degetul sau limba, direct pe clitoris, pana se excita si se simte f bine. Cel clitoridian este folosit la preludiu mai mult, ca sa pregateasca fata pentru penetrare, fiindca se excita si se umezeste bine.
Orgasmul vaginal este strict legat de barbatul cu care are sex, de cat de mare/gros este organul lui si de indemananrea si priceperea barbatlui.
Fata nu ar avea de ce sa se simta vinovata, fiindca orgasmul vaginal nu si-l poate produce singura, de el este strict raspunzator barbatul cu care are sex, iar daca el nu are un penis dezvoltat, sau nu este capabil sa-l manipuleze cum trebuie in interiorul vaginului, stimuland suficient peretii vaginali, acela nu poate produce orgasme vaginale.
Un alt inconvenient ar putea fi daca penisul este lung dar foarte subtire, fiind inutil, doarece nu poate atinge si excita centri nervosi ai peretilor vaginului, ca sa-i produca fetei un orgasm vaginal.

| mihai69 a răspuns:

Nu cred să fie vina ta.
Femeia, mai ales dacă nu s-a masturbat niciodată ca sa își fi cunoscut perfect mecanismul declanșării orgasmului, învață relativ greu să-l atingă împreună cu un partener. În plus, dacă nu se relaxează complet, îi va fi și mai greu. Fuga după orgasm e dăunătoare; trebuie pur și simplu să se lase pradă senzațiilor.
Tu trebuie doar să fii tandru, să faci ceea ce simți/ vezi / auzi că îi face plăcere. Eventual spre final, alege o poziție care să-i confere ei o mai mare libertate de mișcare (ea deasupra, sau căpriță, ori "spooning" pe la spate). Spune-i că e liberă să se miște cum dorește, să-și facă chiar și o "degețică" dacă o ajută și mai ales, să nu se mai gândească la orgasm, ci pur și simplu să-l lase să vină.
Durata actului nu e cea mai importantă, ci calitatea acestuia... Deci nu îți mai face probleme în privința asta.

| Dintrebare a răspuns:

Colegii care au scris inaintea mea ti-ai oferit explicatii mai elaborate de care as zice sa tii cont. Eu un singur sfat as avea: inainte de penetrare fii atent ca ea sa fie foarte excitata. Deci pune mai mult pret pe preludiu. Incearca de exemplu sa o penetrezi cu doua degete si sa o aduci pana in punctul in care aproape are orgasm, iar apoi sa introduci si penisul. Daca nu stii ce sa faci cu degetele cauta pe google explicatii. Si inca o chestie: in timpul penetrarii incearca sa te folosesti si de maini, fii tandru, etc. Femeile la inceputul vietii sexuale ajung mai greu la orgasm pentru ca trebuie sa invete sa isi cunoasca corpul, ce le place si cum sa il obtina.

| SociopatuI a răspuns:

Incearca sex hardcore. Baga-i-o pana la testicole cu viteza lumii si violent. Da-i palme peste fund si uneori cand e pe punctul ala impingete de tot in ea fara sa mai ai miscarea "du-te - vino".