| Nutzu91 a întrebat:

Salut
De curand m-am lovit cu o problema (de 3 zile mai exact), prietena mea a vrut sa ne despartim, zice ca ma iubeste dar nu indeajuns de mult cat sa continuam relatia noastra. Deci tot timpul cat am fost impreuna imi arata ca ma iubeste, vedeam pe fata ei ca e fericita cand este cu mine, iar seara cand plecam acasa ma intreba mereu... : iuby maine mai vi?
nu stiu ce o fi ce so fi intamplat, dar a zis ca sa inselat ca si-a dat seama doar ca se simte bine cu mine dar nu ma iubeste asa cum trebuie
Acum vorbesc cu ea pe mess si vad ca se simte bine cand vorbesc cu eastraight face am intrebat-o multe lucruri care ma apasau pe suflet cum ar fi : De ce? Daca are pe altcineva, si a zis ca nu are pe nimeni si mi-a zis mai multa lume ca sta tot in casa ca e retrasa etc chatterbox
Vreau sa stiu ce pot face, oare sa o las un timp sa se lamureasca si apoi sa o intreb daca vrea sa incepem de la inceput totul sa ii arat ca ma iubeste? Sau daca o voi lasa ma va uita? Sau sa fiu indiferent thinking Sa arat ca nu-mi mai pasa? Nu stiu si sunt multe lucruri ce vreau sa le stiu si de aceea va rog pe voi sa imi ziceti ce ati face in locul meu happy
A da si cel mai important detaliu, care se deduce de altfel in cele zise de mine mai sus este ca : o iubesc ca un nebun, nu am mai iubit pe nimeni ca pe ea, si nu imi permit sa o pierd sad

9 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Vorbeste cu ea,de ce sa fii indiferent?, stai pe capu ei dar nici prea mult, daca o iubesti nu o lasa poate trece printr-o perioada mai critica pentru ea.

| ThePunisher a răspuns:

Am trecut prin acelasi lucru... 'tin la tine, dar nu te iubesc asa cum ar trebui, bla bla bla'. Din moment ce vrea sa va despartiti, e evident ca ori nu te iubeste, deci mai bine puneti punct relatiei, ori e nehotarata, nu stie incotro sa o apuce, si iarasi mai bine puneti punct relatiei. Repet, am trecut prin aceeasi chestie, am convins-o de doua ori sa nu ne despartim, a treia oara deja ma saturasem eu, am zis 'ok' si am plecat. Succes!

| summer12 a răspuns:

Nutzu.dragutzu.
treaba suna in felu' urmator. fata a vrut sa nu mai continuati relatia, deci e mai rau decat daca zicea sa luati o pauza. Adica, in contextul unei pauze despartirea este cu subinteles.
Cel mai bine dupa mine e sa nu mai vorbesti cu ea nici pe mess macar, cateva zile, sa isi dea seama de sentimentele ei. Pentru ca tu acum mi se pare mie ca ai acceptat din start sa fiti amici, iar ei ii surade ideea pentru ca nu a pierdut practic mare lucru, adica prietenia ta inca o are si in acelasi timp poate sa isi faca alt prieten crezand ca tu ii vei fi amic in continuare. Dar asta e mai greu. Si de fapt, daca ma gandesc mai bine, e posibil chiar sa existe alt baiat la mijloc, nu neaparat sa fi cunoscut ea pe altcineva, ci poate pentru ca ori i-a zis vreo prietena ceva rau despre tine, ori a fost curtata recent si a inceput sa ii placa ideea de fata singura.
Deci, nu stiu ce sa zic, e complicata treaba, n-ai de unde sti ce e capu' unei fete, dar eu zic ca m-am apropiat destul de bine de adevar.
Singura sansa e sa o lasi cateva zile in pace, nu mai vorbi cu ea, las-o sa se gandeasca, pentru ca daca tu vorbesti cu ea asa ca un prieten in curand o sa ajunga sa iti povesteasca despre ce baieti a intalnit si ce misto sunt aia. Nu vrei asta. Nu esti catelusu ei sa o astepti la infinit chiar daca o iubesti. E nasol sentimentu', stiu, dar trebuie sa dovedesti ca esti puternic.

| stf a răspuns:

Bai tu chiar esti sigur ca fata asta stie ce e aia DRAGOSTE? stie sa iubeasca? cum adica te iubeste dar nu de ajuns ca sa continuie relatia cu tine...nu o inteleg Eu zic sa o mai lesi o vreme in pace si dupa aia vezi ce are poate a avut o perioada proasta sau nu stie ce vrea ...nu stiu Bafta

| BbyBoop a răspuns:

Buna.Poate si ea te iubeste,pentru ca spui ca se simte bine cand sunteti impreuna,cand vorbiti. Daca spui ca sta mai mult in casa,gandeste-te ca poate parintii ei au aflat de relatia voastra si nu sunt de acord(poate considera ca sunteti prea mici,pentru ca nu ai spus ce varsta aveti, sau poate pur si simplu nu sunt de acord-asa sunt uneori parintii fetelor), iar ea pentru a nu te rani ti-a spus ca s-a inselat etc.Sau poate in trecut a fost ranita de un fost prieten si nu vrea sa pateasca la fel.In aceast caz nu cred ca indiferenta ar fi cea mai buna solutie,cel mai bine vorbiti,fiti amandoi sinceri si spuneti-va ce va doriti sau nu de la aceasta relatie, daca ar fi bine sa o continuati sau sa luptati pentru ea. Spune-i ce simti pentru ea insa cel mai bine ar fi sa iti spuna si ea, ca sa nu mai stai sa te gandesti mereu de ce ti-a zis ce ti-a zis.Mult succes, sper sa fiti din nou impreuna, pentru ca se vede cat de mult o iubesti.

| LauR3ntziu a răspuns:

Iinteleg perfect ce simti si as zice sa ai grija pentru ca pot fi N lucruri care ar putea sa o indeparteze de tine cum ar fi "prietenii ei, alti baietii, poate a gasit pe alt baiat care i se pare mai de treaba sau mai amuzant si poate ca vrea o schimbare... poate ca s-a plictisit nu o lasa inima sa iti spuna in fata." pot fi multe. Macar incearca sa vorbesti cu ea despre asta face to face si atunci iti vei da seama mai bine ce simte pentru tine cu adevarat si daca ezita sa mai stea cu tine nu stiu ce ai putea face happy. stie toata lumea ca in ziua de azi fete, dar si baietii sunt foarte usor de influentat printr-o schimbare de comportament al cuiva apropiat sau o posibilitatea de a se indragostii de o persoana nou aparuta in viata ei. Exista posibilitatea sa se fi plictisit de tine sau sa fi intalnit pe altcineva si acum este in dilema nestiind ce sa faca.sa te lase pe tine si sa fie cu el sau prefera ca o vreme sa fie singura sa se poata gandii mai bine la ce vrea cu adevarat sa faca. Incearca sa simti si tu ce simte ea si sa luati amandoi decizia cea mai buna, mult succes!

| umbra99 a răspuns:

Nu fi indiferent, va crede ca nu o iubesti.Nu insista cu aratarea sentimentelor ar putea sa se simta rau(depinde de personalitate)Trebuie sa gasesti o cale de mijloc. Sau o poti ivita in oras.

| ValerOn a răspuns:

Off ce asemanare)* ...eu am patit la fel cu iubitu meu( il iubesc insa nu asa cum trebuie, si el ma iubeste asa cum o iubesti tu pe ea, nu stiu)eu am hotarit sa mai treaca putin timp sapoi vom mai vedea)P.S nu am pe nimeni)*.fix asa situatie si la mine)(

| marramiarita a răspuns:

Buna! Imi dau seama ca tii foarte mult la ea,o iubesti,deci sub nici o forma nu fii indifernt sau sa nu o bagi in seama.Cel mai bine este sa faci tot posibilul sa va intalniti undeva,nu foarte aglomerat,unde sa vorbiti fata in fata, sa o iei de mana si sa ii spui cat de mult o iubesti nu sa ii zici tu ei ca ea te iubeste, o sa isi dea seama singura.Este posibil sa o fi speriat cu vreo propunere, poate esti prea restrictiv sau poate ea e nedumerita.Nu o lasa balta,invit-o undeva,discutati, tine-o de mana si arta-i ca iubesti mult, fai cadou un trandafir alb sau ce floare ii place ei.Succes! Sa spui cum a mers!