| nuconteaza_8932 a întrebat:

Salut deci va implor sa ma ajutati sunt intr-o situatie groaznica este vb de familia mea__eu am 16 ani mi-e rusine sa recunosc dar parintii mei sunt alcoolici adica asa consider eu_nu stiu precis daca este asa adica daca au ajuns in asa situatie(nu sunt medic)_cind m-am nascut tot era normal mama avea 3 mese la piata cu propiile ei vinzatoare tata lucra la o firma de gaze__apoi nu stiu ce sa intimplat adica nu pot sa stiu in fine rezultat este ca mama sia pierdut afacerea(am inteles ca vinzatoarele au furato la maxim cit a stat ea cu mine)__pe atunci eram in clasa superioara a orasului adica toti oamenii bogati ne cunosteai etc__acum mama bea in continuu nu este zi sa nu fie in stare de ebrietate tata la fel __mama nu lucreaza tata tot lucreaza la vechea munca de gaze primeste bisinor si traim din salariu tatalui dar el bea la fel ca si mami dar din pacate de duce si la lucru beat desi are o munca extrem de periculoasa el raspuns de oras__de la o vreme la lucru il ameninteaza cu concedierea din cauza alcoolului ___se cearta mereu ma numesc in fel de fel "catea"__panarama desi am 16 sunt virgina acasa nu mai tirziu de 9 10 etc__nu mai pot beau in continuu ei in fiecare zi sunt beti ___numai tata cind este la serviciu se mai retine in rest sunt zile de ex: 4 5 ori pe luna sa fie treji nu va imaginati ce bucurie este pentru mine ma sint de parca as fi in al 9 cer de fericire______insa iar de la inceput o iau uneori se ajunge cu vesela stricata ba chiar cu politie__nu mai pot am impresia ca este peste puterile mele___ft des ma gindesc la sinucidere sincer nu mai pot nici nu pot sa va explic ajutati-ma va rog dau sh funda si voturi numai ajutati-mamie frica ca nu boi rezista si intr-o zi chiar voi face acel pas (((((((((((((((((( scuze de categorie dar e cea mai populata

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mai lasa gandurile cu sinuciderea la o parte.Stiu ca-ti vin in minte si ca le vezi ca pe o solutie, dar mereu o sa tot primimincercari din astea.probleme cu parintii,boli,deceptii si multe altele o sa ne tot atace
cheia e sa treci peste ele,sa gasesti sprijin in ceva/cineva, intr-un vis/tel al tau si sa ai pareri de la cat mai multa lume care sa-ti ridice moralul
nu ai pe nimeni, asa suna modul cum vorbesti.atunci tot la ei trebuie sa apelezi,explica-le atunci cand sunt intr-o stare de a vorbi cu ei,si nu te lasa amagita de zilele "bune"pentru ca nu dureaza.

ce faci ei e ca un refugiu din cauza ca ati coborat drastic la situatia materiala,dar nu e ceva care sa-i ajute in vreun fel,te pun in pericol pe tine,viitorul tau
daca ai rude,mai apropritae,bunici,matusi,unchi explica-le si lor situatia, dar mai intai poarta o discutie cu ai tai

crede-ma ca dependenta de alcool are faze bine definite, si ceain care a ajuns maica-ta(de tatal tau nu mai zic nimic) e una care necesita vointa.mai tarziu,daca continua, va avea nevoie de dezalcolizare pe termen lung, pe langa vointa

| Delia_7017 a răspuns:

De ce nu apelezi la bunici? sau rude? de ce nu vorbesti cu ei? de ce nu-i ameninti ca i dai la protectia copilului? de ce nu le zici ca poti pleca de acasa de la 16 ani si nici politia nu iti poate face nimic? nu arer ost sa-ti strici viata din cauza lor.fa ceva cat mai rpd.Imi pare foarte rau pentru tine, ai grija si nu o lua pe cai gresite:*

| SuperNovaaaaa a răspuns:

Mamaaaacryingam citit asta cu lacrimicryingsa fiu in locul tau crede-ma ca nu as vrea.pai poti sa iei bautura mamei si tatalui tau,sa o ascunzi sau du-te la bunica, matusa sau un neam de-al tau fara ca ai tai sa stie si sa vorbesti cu ei prin telefon, fara sa stie unde esti si sa le zici ca te intorci acasa doar daca se lasa de baut:*Vaaaii.inca sunt socatacryingtrebuie neaparat sa faci ceva in legatura cu asta,du-te la protectia copilului,dar fa ceva, te implor, nu poti trai asa tot restul vietii talecryingar fi un cosmar si probabil o sa ramai cu o trauma.fa ceva neaparaat! puupp.:*

| marya a răspuns:

Daca ai un frate poti sa il iei de mana si sa vorbiti cu parintii daca nu poti cere ajutorul bunicilor.
Daca simti ca nu mai poti eu zic sa te duci undeva la tara la banici, ude care le ai mai apropiate.
Nu te mai gandi sa iti iei viata daca vrei putem vorbi pe messenger poti sa imi ceri id pe privat.
Capul sushappy

| anndra56 a răspuns:

Nici sa nu te gandesti sa faci acel pas! Ar fii bine sa mergi la un pshiolog ca sa te mai descarci si poti apela la prieteni sau matusihappyOrk nu te lasa infranta! In curand o sa ai 18 ani si o sa poti sa incepi sa lucrezi cat de cat si sa iti pui bani de'o parte.Iar cand nu o sa mai rezisti poti sa pleci la un neam sau ceva de genu'!

Sper din suflet ca ti'am fost de ajutor!
Te pup:*

| Adella1996 a răspuns:

Indiferent ce se v-a intampla niciodata sa nu faci greseala de a.ti pune capat zilelor. Eu spun sa iei legatura cu o alta ruda de a ta si sa ii spui tot ce ai pe inima si sa ii ceri ajutorul. Eu cand am cate o problema ma rog la D-zeu sa ma ajute sa trec si peste asta si sa ma intareasca si sa-mi arate calea pe care trebuie sa merg. Nu dispera! Te rog sa nu te mai gandesti la asemenea lucruri infioratoare. Roaga-te la D.zeu sa te ajute sa scapi din situatia asta si sa.ti dea un semn in legatura cu ceea ce trebuie sa faci. Ia legatura cu cineva din neamul tau, cu cineva care te crede si te v-a intelege. Nu are cum sa nu faca nimic pentru tine. Te rog fii tare si gandeste-te ca pana la urma D-zeu ne incearca pe toti sa vada daca cat suntem de devotati lui si sa vada daca ii cerem ajutorul Lui, Singurului care ne poate ajuta sau facem cel mai mare pacat, acela de a ne lua viata. Sa stii ca daca te sinucizi poate vei scapa de parintii tai dar fii sigura ca D-zeu nu iarta si vei ajunge in iad. acolo nu mai mori, traiesti o eternitate in chinuri. Gandeste-te bine inainte de a face ceva. Daca vrei iti las id meu si putem vorbi mai multe acolo " love.adelicious " - fara ghilimele. Te pup :*

| sirencik a răspuns:

Nu te gindi la rau...totul va fi bine, sunt unele momente in viata cind pierzi tot si incepi cu betia la fel si parintii tai...cred ca ar trebui intr-o zi cind vor fi treji sa vb cu dinsii si poate sai codezi de la baut!

| Madalina18_3125 a răspuns:

Buna. Este ceva dramatic prin ce treci tu dar totusi trebuie sa fii tare si sa nu disperi mai ai 2 ani si esti majora si te poti angaja si mai apoi muta... Este trist prin ce treci dar nu trebuie sa recurgi la asemenea gesturi! Imi pare rau pentru tine! Numai bine si fa orice ca aceasta situatie sa nu te afecteze incearca sa fii indiferenta!

| nuconteaza_8932 explică:

Ms mult de sustinere nici nu va imaginati cit mati ajutat_____nu sunt singura ba din contra am un frate casatorit am si prieten cu care sunt deja 1 an multe prietene dar mi-e rusine sa zic stiti parintii mei beau in continuu__pos sa spun ca mi-am pierdut familia nu vreau sai pierd si pe cei care meau mai ramas(doar stit ca in ziua de azi nu toti suint asa intelegatori ca voi)_da oricum am sa incerc dar de fiecare data stau cu spaima ca prietenii vor afla de aceasta situatie si prietenul meu la fel__propabil veti scrie ca sunt pesimista dar chiar nu mai pot(((((((