| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor, parintii mei se cearta in fiecare seara pentru ca tata e gelos pe mama. Mama si tata au o casnicie de 14 ani si in toti acesti ani doar tata a lucrat. Mama lucreaza de nici o luna de zile, si tata o banuieste pe mama ce ea il inseala, eu nu mai pot, mama mereu se jura, face orice, nu mai pot. Am o sora de 10 ani care nici ea nu mai suporta (eu am 14 ani), de cand s-a angajat mama, eu nu am o seara de liniste. Va rog, ajutati-ma ca nu mai pot...

Răspuns Apreciat de Editori
| Anonim2136493 a răspuns:

Spune-le părinților tăi că din cauza certurilor lor nici tu și nici sora ta nu va puteti concentra sa învățați pentru școala, eventual că te gândești doar ca ei doi se cearta și ai o stare proasta, ca te afectează acest lucru. Peste toate neînțelegerile dintre ei se afla iubirea pentru voi și fii sigura ca certurile vor înceta de dragul vostru. Doar prin comunicarea poți rezolva problemele!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea ai ce să faci... părinții nu prea iau în seamă sfaturile copiilor, iar să le zici că nu mai suporți să-i auzi cum se ceartă. nu prea cred că o să ajute

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău despre asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mai multe posibilități depinde ce vrei tu sa faci.
Ori vorbești cu tatăl tău și ii spui ca vorbește aiureli, ca au o vârsta și nici e nu mai e puștan de 20 de ani sa creadă asa ceva. Ori vorbești cu mama ta sa îl ia pe taicatu la locul ei de munca sa vada omul ca ea se afișează cu el sa nu zică ca are pe cineva pe acolo.
Ori ii spui Maicatii sa și schimbe locul de munca și sa vorbească cu el.
Faceți o masa mare și Spuneti le cum va simțiți voi doua când ei se cearta, când el are comportament de copil gelos.

| oz_1736 a răspuns:

La scoala pune capul pe banca si stai asa pana adormi. Cand te intreaba profa, ce se intampla cu tine, te duci langa ea si ii spui incet ca nu ai dormit azi noapte din cauza certurilor de care e vinovat tatal. Daca spune sa vii cu mama, ii spui ca mama nu are nicio vina, pana il cheama pe tatal tau la scoala.

| bodokik a răspuns:

Sper că te va ajuta...
https://doxologia.ro/......eincredere

| NicolasZW10 a răspuns:

Edit: parintii mei s au impacat, si au realizat ca nu e bine ceea ce fac. va multumesc tuturor de răspunsuri...