| GabrielaaGabiiii a întrebat:

Salut!
Din pacate nu am tinut cont de menstruatia mea, cand venea. dar era neregulata inca de acum 4 ani. Cand venea la inceputul lunii, cand pe 15 cand pe 26. dar de 4 luni durata este de 4 zile, si vine cu o intarziere de 2 zile sau mai inainte cu 2 zile happy eu zic ca s-a reglat nu-i asa?
Acum nu stiu ce sa spun.ori sunt racita ori avand si sanii sensibili nu s-a reglat inca..de o saptamana intarzie. am avut si contact sexual dar nu se pune problema de o eventuala sarcina.
Imi puteti da un sfat? 3 luni sa fie regulat si acum iar neregulat? E normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai avut doar impresia ca ciclul tau menstrual s-ar fi reglat insa asta se poate afirma numai/doar in cazul in care ultimele 8-9 cicluri menstruale consecutive ar fi avut toate o aceeasi lungime ''medie'' comparativa intre ele a caror diferenta de numar de zile sa nu fie mai mare de +/- 2 zile.
In foarte rare si/sau putine cazuri, ciclul menstrual isi schimba caracteristica sa imprimata genetic, fara a se interveni medical din exterior prin folosirea unui tratament medicamentos. In astfel de cazuri o consultatie atat endocrinologica cat si una ginecologica este mai mult decat necesara si binevenita.
In cazul tau NU se poate folosi termenul/cuvantul ''intarziere'' din cauza faptului ca actualul ciclul menstrual in mod cert are o lungime mult mai mare ca numar de zile, comparativ cu ultimele cateva cicluri amintite. Multa sanatate!

| GabrielaaGabiiii explică (pentru corbulalbrosu):

Oare afecteaza cu ceva daca mai am relatii sexuale in timpul in care nu vine?
Simt un disconfort la ovare dar o presiune usoara si sanii sensibili foarte tare.
Sper ca o sa se regleze iar. sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Bineinteles ca poti intretine acte sexuale dar sa fie protejate fiindca nu se poate afirma cu certitudine care sa fie suficient de mare, ca in acest moment ciclul menstrual este in perioada sa de infertilitate absuluta, cea care exista cu 9-10 zile inaintea de data de incepere a urmatoarei sangerari menstruale. Probabil te afli in aceasta perioada de infertilitate absoluta, fiindca ai mentionat ca exista starile care pot fi atribuite simptomelor premenstruale. Sanatate!

| GabrielaaGabiiii explică (pentru corbulalbrosu):

Cineva pe un alt site "sfatulmedicului" mi-a spus ca si masturbarea inaintea venirii menstruatiei poate impiedica sau incetini venirea menstruatiei, ar putea fi adevarat?
Asta se mai intampla cand nu aveam relatie dar acum nu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Raspunsul 100% CORECT este un categoric NU. Atat programarea cat si desfasurarea ciclului menstrual se produce STRICT HORMONAL.

| GabrielaaGabiiii explică (pentru corbulalbrosu):

Salut! Voiam sa va spun ca a venit happy
Chiar credeam ca menstruatia se reglase dupa 3 luni.
Multumesc pentru sfaturi! happy

7 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Pai contactul sexual a fost protejat?
De zici ca nu exista sansa de sarcina?

| GabrielaaGabiiii explică (pentru Teo29):

Heii happy. Eram sigura ca nu era riscul acest, sau unul extrem de mic, pentru ca iubitul meu nu a ejaculat efectiv deloc, stiind cum sa se gestioneze happy