| anonim_4396 a întrebat:

Doresc cat mai multe raspunsuri, pareri. happy Este un subiect filosofie-iubire. Tratati subiectul cu seriozitate, fiti sinceri. Voi incerca sa scriu cat mai clar. E o discutie interesanta (va voi scrie când ma intorc de la concert, ies cu colegele)
Intr-o relatie (baiat-fata) trebuie sa existe iubire, respect, intelegere si ce e important (sa fim sinceri) atractie fizica. Deoarece sunt baiat, voi vorbi despre fete, dar e valabil si la baieti. Sunt perfect de acord ca perfectiunea nu exista, oameni perfecti nu sunt, dar se apropie mult de perfectiune. Fetele frumoase foc, dragute sunt aproape perfecte. Ce e si interesant, (cazul meu) imi place de o fata-colega, ne intelegem foarte bine, vorbim tot timpul, toate bune si frumoase, dar trebuie sa recunosc (nu stiu daca voi puteti) ca nu este frumoasa, adica e mult sub majoritatea fetelor. Sa va dau exemple de femei cunoscute, la ce frumusete ma refer. Bine, sunt vedete, dar treceti peste asta (cautati pe Google imagini) scrieti asa : mia colucci rebelde way, pilar dunoff, tete los serrano. La fel continua lista cu colege din liceu/facultate. Cum poate iubi cineva pe cineva de care nu are atractie fizica. Ganditi-va doar putin : de ce barbatii trecuti de 40 ani sa zicem (sau parintii vostri) cauta sau pur si simplu zic despre alte femei ca arata bine, sunt frumoase, sexy? Dragostea, iubirea cu trecerea timpului se ofileste, moare, se termina. Ganditi-va putin, cate cazuri (parintii, bunicii sau rudele voastre) stiti de iubire adevarata, de acea relatie in care nu stai cu cineva doar de dragul de a sta ca asa cer normele morale, crestine, etc? Putine, nu? De cate ori i-ati vazut pe bunicii, parintii vostri sa isi faca cadouri, sa iasa la restaurant, sau pur si simplu sa se iubeasca. De cate ori ati auzit in familia voastra expresii de genu :,,Ce frumoasa esti! Te iubesc!"? Eu pe bunicii mei sincer, o data nu i-am vazut sa se pupe, un simplu pup pe obraz, doar niste flori,, trantite" asa de sarbatoare, de Sf.Marie laughing.
Eu o iubesc pe colega mea, dar atras fizic de ea nu sunt, sincer trebuie sa recunosc
Va multumesc si o zi frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Pentru şi atracţia fizică trece.
Şi odată cu calmarea hormonilor, rămâne doar respectul şi lucrurile pe care le aveţi în comun, despre care să discutaţi.

18 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

As da cele mai frumoase femei pentru acea fiinta cu un interior frumos, cel de care ma pot indragostii. Am testat ceva, daca fiinta feminina este goala pe interior, poate sa fie cat de frumoasa, nu sunt interesat. Dragostea duce la sex, parca asa era, poate sunt eu mai batran / defect, sau cred asta ca sunt urat si nu pot sa atrag pe cineva mai intai, iar apoi sa se lege iubire, nu conteaza, iar bat campii.

Dragostea se transforma in obisnuinta dupa mult timp, tine de parteneri sa schimbe ceva si ca relatia sa nu fie un automatism.
Dupa prea multi ani, cauti liniste, mai ales in relatiile alea de care vorbeai, bunici.
Acuma referitor la tine si colega ta, nu trebuie sa fii intr-o relatie cu ea, poate sa fie o persoana speciala in viata ta si atat.

| DeeaMarry a răspuns:

Ai inteles lucrurile taman invers!
Frumusetea e cea trecatoare, nu iubirea!
Iubirea adevarata dureaza o viata. Ca nu se manifesta ca-n tinerete e altceva! Pun pariu ca bunica sau bunicul tau ar suferi foarte mult daca celuilalt i s-ar intampla ceva rau, lucru care ma indoiesc ca s-ar intampla in cazul in care o fata pe care ai "iubi-o" tu ar pati la fel. Poate ca ti-ar parea rau pentru ea, dar nu ar fi acelasi lucru. Si am pus cuvantul intre ghilimele pentru ca ceea ce numesti tu iubire e ceva foarte superficial. Mai ales cand o dai ca exemplu pe Mia Colucci, operata din cap pana in picioare.
Bine ai spus, barbatii de peste 40 de ani isi cauta femei frumoase, sexy, dar pentru aventuri! Cei cu capul pe umeri raman langa sotie, ceilalti se despart pentru a se casatori cu o tinerica, dar vor regreta.
Parintii nostri sunt preocupati de viitorul nostru, muncesc pentru ca noua sa ne fie bine. Nu stiu cat chef mai ai de restaurante dupa munca. Poate ca nu am auzit expresii de genul "Ce frumoasa esti" sau "Te iubesc" dar asta nu iti garanteaza ca nu simt anumite lucruri, sau ca nu si le spun doar in intimitatea dormitorului!
Sau poate ca multe casatorii au fost realizate prin intelegeri, de catre parinti sau alte rude, si nu din iubire.
Si da, o atractie fizica intre parteneri e necesara! Dar nu doar atractie, e nevoie de iubire!

| Hakuouki a răspuns (pentru DeeaMarry):

Nenea Studentul e un pustan crescut in puf probabil si vrea sa vorbeasca despre filosofie cand el habar nu are ce este viata cu adevarat.
In schimb, mi-a placut mult raspunsul tau, ai un vot din partea mea. Pace happy

| DeeaMarry a răspuns (pentru Hakuouki):

Ma bucur ca ti-a placut! happy Poate intelege si cel care a pus intrebarea ceva din el.

| RAY a răspuns:

Omul are dorina sexuala mostenita genetic care este cauzat de nielu de hormoni care ramane acelasi toata viata la barbati
iubirea apare in timp,ea rezulta din noile conexiuni din creier,isi iubesti sora,fratele,tatal,mama chiar daca poate fizic nu sunt frumosi,despre ce vorbim aici? nu iubim ceea ce ne place e doar placere ca cand vrei sa ai o haina,de fapt creierul elibereaza endrofine care da fericire care se poate transforma si in iubire sau nu, dar iubirea e mai mult ca o atractie sa fim seriosi nu plangi dupa una care o placi sau sa isi iei viata sa fim seriosi, ce declanseaza iubiea nu stim, rational vb barbati datoria lor e sa se inmulteasca nu sa ramana cu o femela o perioada de timp, ciudat nici eu nu eram atras fizic dar am iubit-o mult, iubirea e mai mult ca o atractie fizica ce este nu stiu

| Alcyon a răspuns:

Barbatii trecuti de 40 de ani care fac lucrul asta, vor sex in primul rand, nu iubire (aia i-o ofera si nevasta lor de acasa). Atractia e legata de sex, iubirea pura e alta mancare de peste. Fetele frumoase, dragul meu, or sa te lase in fundul gol. Asculta de mine, ca stiu ce-ti spun. Femeia (daca are ceva graunte in cap), se foloseste de frumusete ca de o unealta extrem de utila. Si ghici ce? 90% din Ilenele Cosanzene au in minte doar portofelul tau. Sa stii ca fetele uratele pot sa iubeasca mai mult, tocmai fiindca nu au de unde alege. Iesi cu colega ta. Ce daca nu arata ca un fotomodel precum cele din reviste (care by the way, sunt prelucrate in photoshop, de ajung sa arate cu totul altfel decat sunt in realitate).

| Mussette a răspuns:

E norocoasa foasta ta colega. :D
E bine si putina frumusete fizica.
Apoi ajungi: http://www.youtube.com/watch?v=rJs-6LWX79Y
:D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Recunosc ca nu prea postez la D&S si nu prea urmăresc cu mare drag aceasta categorie. Dar o postare cretina ca asta trebuie marcata. Sa ai pretentii de la răspunsuri serioase, chipurile filozofice când ipoteza ta e gândită de un alt cap dominant al corpului tău. Nu, nu se afla in cutia craniana. Dar stiti ce e trist, ca acest student roman model clasic al acestei societati penibile sunt majoritatea, atât ca nu toti deschid gura pe eu stiu ce site de pe net ca sa confirme ca sunt atât de inteligenti pe cat par sau mai rău. Daca in conceptia unora, de fapt multora, iubirea nu exista, ci doar atractie, după mintea lor infecta chiar si permanenta...atunci estem o societate bolnava rău! Estem, da.

| DeeaMarry a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine!
As mai adauga ca tot acest student model clasic se va plange peste catva timp ca il lasa iubita, pentru ca si-a gasit unul cu mai multi bani si muschi. Va fi atat de deceptionat incat va crede ca toate fetele sunt "parasute", fara sa se gandeasca vreun moment ca problema e la el!
Acelasi lucru e valabil si pentru fete.
Foarte trist!

| Hakuouki a răspuns:

Pui o problema complicata pe care creierul tau nu o poate sustine si te-ai gandit tu asa ca mai bine ocupi memoria site-ului, ca de, el duce. Poate tu esti crescut in puf, dar sunt multi oameni care muncesc si vin obositi si nu mai au timp sa mearga la restaurant, dar cadouri isi fac si ce ai vrea? sa faca sex in fata ta? Bunicii, acum ceva timp oamenii erau mai "pudici" sau nu stiu exact ce cuvant sa folosesc, dar nu se afisau in public, chiar si saruturile erau "rusinoase", de ce crezi ca se uita ciudat la tinerii care se saruta pe strada?, de aceea nu se "desfasoara" in fata ta, desigur sunt unii bunici care o fac, nu te supara boss, dar tu nu cu capul de pe umeri gandesti, "iubesti" o fata atunci cand reactioneaza cel de jos, sincer, imi pare rau pentru tine, ce simti tu pentru fata aia nu e iubire, cand iubesti pe cineva, indiferent de defecte, nu ii mai dai drumul din brate, o vrei mereu langa tine si simti ca ti in brate cea mai frumoasa fata din lume, nu o compari cu alte fete superficiale care incearca sa para altcineva. Omul se apropie de perfectiune atunci cand se accepta pe sine, nu uita, frumusetea e trecatoare, sufletul ramane, in cazul tau, sper sa-ti ramana frumusetea. A da, am uitat sa specific cei de peste 40 de ani cauta ceva "proaspat" in pat, nu cauta o noua iubire.

| Fernando9Torres a răspuns:

Inseamna ca nu m-ai vazut pe mine..perfectiunea intruchipata(da, sunt c-am narcisist)....sincer,eu pe bunicii mei i-am vazut sarutandu-se(2 zile nu mi-am revenit, cand i-am vazut) bunicu` ii un om romantic/finut, cand mergea la oras(cand eram tanar 11-12 ani) de fiecare data venea cu un buchet de trandafir, care bunica ii punea in geam(2-3 zile, dupa se usca si le arunca laughing )... exista si dragoste "eterna" dar e foarte, foare(5x) rar in schimb pe parinti nu i-am vazut cu sarutari, dar i-am auzit "iubinduse"(din nou, trauma sad )

| Hakuouki a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Nu stiu daca sa-mi para rau sau sa ma amuz laughing Oricum, respect pentru bunicul tau. big grin

| Fernando9Torres a răspuns (pentru Hakuouki):

Sincer,si eu am avut aceas intrebare cand am vazut ce familie am(neamuri, bunici, etc)...dar pana la urma am ales sa ma amuz de faptele lor... oricum cred ca o sa scriu si eu o carte, gen amintiri din copilerie(prb ii ca nu o sa imi ajunga o carte simpla, si probabil un roman)

| Hakuouki a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Bucura-te ca familia ta se iubeste, altfel ajungeai sa pui si tu intrebari ca aceasta pe site. happy

| Fernando9Torres a răspuns (pentru Hakuouki):

Pai daca nu se iubeau, mergeam aici : http://www.evz.ro/......-foto.html

p.s: daca i-au 2 bilete, vii cu mine?

| Hakuouki a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Am prietena momentan, dar dupa despartire...mai ma gandesc, trimite-mi biletul si daca e ne vedem acolo big grin Ne gasim noi la vreo coada ceva, daca nu, ne-om vedea la plecare (sau nu plecam?)

| Fernando9Torres a răspuns (pentru Hakuouki):

Plecam,eu iti trimit biletul, dar tu trebuie sa imi trimiti banii sa ii cumpar

| Blamely a răspuns:

Nu-i nimic deosebit în situația asta, însă mulți din copilașii din zilele noastre au "iubite" doar ca să se dea mari deci trebuie să arate bine și apoi că nici nu se prea înțeleg și se vor despărții in două săptămâni nu mai contează.