| Anyshoara_9937 a întrebat:

Salut dragi prieteni am si eu o intrebare ce se intimpla cu fata cand face prima data sex in moment ce face ce s eiontimpla cu ea si ce schimbari o ashteapta plzz raspunsuri serioase?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna,nu e nimic grav, doar ca trebuie sa existe protectie.Nu se intampla nimic cu ea, pur si simplu are loc primul ei act sexual, poate sa simta putina durere si sa ii curga putin sange dar nu e neaparat si oricum nu mult.
Schimbari nu cred ca vor fi foarte mari, poate ceva schimbari psihice dar fizice nu prea.Trebuie,in schimb sa aiba grija sa se protejeze mereu,pentru ca sa nu ramana insarcinata sau sa ia diferite boli cu transmitere sexuala,cel mai recomandat e ca partenerul sa foloseasca prezervativ, E bine sa te informezi corespunzator inainte.Din momentul in care ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa fi responsabila si sa ai grija, sa mergi macar de vreo 2 ori pe an la ginecolog pentru consulatii sa fie totul in regula.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu apar schimbari fizice majore. Doar ca va avea cateva responsabilitati suplimentare. Prima si cea mai importanta este vizita regulata la ginecolog, incepand din prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi la intervale regulate, fixate de medic de 6-12-18 luni. In al doilea rand este responsabilitatea prevenirii bolilor cu transmitere sexuala (prezervativ sau analize de sange pentru fiecare partener). In al treilea rand alegerea unei metode contraceptive (daca nu-si doreste sarcina).

| Pitic a răspuns:

Daca nu are cel putin 17-18 ani ar fi bine sa seapuce de sala imediat dupa ce isi incepe viata sexuala deoarece se va ingrasa corpul ei o va lua razna ii se maresc soldurile coapsele va lua mai usor in greutate.
Te vei deforma cata ai zice peste dar asta nu e valabil pentru toata lumea depinde de organism nu daca esti slaba sau grasa asta nu conteaza.

Pot sa spun ca daca ai cosuri pe fata ti se va curata tenul.
Vei avea dureri in zona ''v''vaginul si va trebui sa mergi la ginecolog chiar daca nu te simti rau sau nu te doare ceva
Trebuie sa ai grija sa nu ramai insarcinata sa iei pastila de a doua zi, anticonceptionale + un test de sarcina ca sa fii sigura.Trebuie sa folositi neaprat un prezervativ pentru nu a contacta vreo boala

| kiss a răspuns:

Ce se intampla...pai nimic iesit din comun. se rupe himenul prin penertare. este singura schimbare fizica, daca la astea te referi. fata poate acuza usoare dureri, eventual sangereare ( in cazul meu nici una din astea 2 nu s-a intamplat) datorita ruperii himenului. in rest, nu o asteapta nici o schimbare.
schimbarile apar atunci cand sexul este neprotejat, exista riscul de a ramane insarcinata, cel mai bine e ca cei doi iubareti sa foloseasca metodele contraceptive ( prezervativul este cel mai la indemana) ceva foarte important: pilula de a2a zi nu este metoda contraceptiva!
in mod normal, dupa inceperea vietii sexuale, domnisoara trebuie sa se prezinte la medicul specialist pentru consultatii, in mod periodic( asta nu inseamna ca inainte de inceperea vietii sexuale nu poate merge si nici ca a2a zi trebuie sa se trezeasca de dimineata, speriata ca trebuie sa ajunga la medic).
deci schimbari observabile nu sunt, nimeni nu-si da seama daca fata este sau nu virgina. cam asta-i tot, sper ca nu am omis nimic :-) kiss

| kiss a răspuns:

Crazy bambollina, ai speriat fata, si ce stii tu...50% stii prost. am explicat: durere si sangerare apar, da, este adevarat insa nu o doare pana nu mai poate, iti dai seama ca n-ar mai face nici una sex pentru ca o doare foarte tare. sexul nu are schimbari fizice, sanii si soldurile se devolta la pubertate, da' bine asta depinde cand face domnisoara sex, la ce varstahee hee scuza-mi indrazneala de a te contrazice in unele lucruri, dar nu vreau ca Anyshoara sa primeasca informatii eronate.

| CrazyBambollina a răspuns:

Pai sa stii ca primul si cel mai imoprtant lucru este ca sangereaza si o doare foarte tare, la fel cum o va durea si in urmatoarele 4 sau 5 dati cand o sa o faca pana cand durerea se va transforma in placere. apoi vor urma schimbari ale corpului, soldurile i se vor dezvolta si sanii la fel.eu ti-am spus tot ce stiu.pup.bafta

| Lina_4442 a răspuns:

In acel moment o sa aiba emotii, teama, friga, grija mare! dupa asta un sentiment de vinovatie! de neincredere in pasul care la facut! dar toate astea trec in maximum o saptamana!

| viorelos a răspuns:

Momentan nerabdatoare apoi toot mai vrea dupa si isi verifica si parantezelewinking
o senzatie super daca faci mai ales cate nopti de dragoste inaintewinking

| dumitruiulian a răspuns:

Va dori din ce in ce mai mult! si nu se va satura prea curand!