| ReSp3c7 a întrebat:

Eu si iubita mea ne-am gandit sa ne incepem viata sexuala desii ea este virgina iar eu nu, ce riscuri pot aparea?... m-e frica sa nu pateasca ceva! Va Multumesc Anticipat... Fundawinking

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

Uite de ce nu este bine sa va incepeti viata sexuala inca de pe acum:

Din pct de vedere fizic:
Inca sunteti in crestere. Asta inseamna ca organismul vostru are lucruri mai urgente de rezolvat decat reproducerea si nu este bine sa-l solicitati astfel si sa-l deprindeti cu astfel de pofte, ca sa nu aveti dereglari hormonale si sa va dezvoltati sanatos si armonios.

Din punct de vedere psihic:
Psihic sunteti cel mai nepregatiti sa faceti acest pas. Ceea ce nu constientizati voi este ca pasul acesta presupune o schimbare mare la acest nivel. Lucru care s-ar putea sa nu-l intelegeti pe deplin nici dupa ce va hotarati sa faceti asta. Psihologic apar o serie de pofte, nevoi mult mai accentuate decat dorintele pe care le simtiti acum. Asta intr-o perioada in care voua trebuie sa va stea mintea la carte, daca vreti sa realizati ceea ce v-ati propus in viata. Sunt convins ca atat tu cat si ea va doriti sa ajungeti sa practicati o anumita meserie, sa fiti cineva. Daca va veti incepe viata sexuala, asta nu va insemna decat un hop in plus in calea de a va realiza acel obiectiv, deoarece veti ajunge sa va confruntati cu o serie de framantari ce nu-si au inca locul in viata voastra.

Toate la timpul lor. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| ReSp3c7 explică (pentru GeosBIOS):

Iti multumesc din suflet! dar Brigaela. ma baga in sperieti! I don't want to see. Cu sida. cancer si tot felul de probleme de genul asta. totusi putea sa o zica la fel de frumos ca tine. ea nu m-a facut sa inteleg decat ca" daca fac sex risc sa fac, sida cancer si tot felul de bolilaughing" insa. tie ti-am inteles mesajul, multumesc!happy

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat ea are minim 17 ani si jumatate si va faceti analizele obligatorii, nu poate pati nimic rau. Analizele obligatorii sunt: pentru ea, fiindca e virgina, doar HIV, virus hepatic B si C (acesti se pot lua si la maternitate, vaccinare, stomatolog, etc). Pentru tine: HIV, hepatita B si C, VRDL, Chlamydia, secretie uretrala si minim o fenotipare HPV.
la varsta de 14 ani ea nu are voie sub nici o forma sa faca sex. Este ilegal (ginecologul la care va merge in prima luna de la inceperea vietii sexuale va anunta evident procuratura) si este foarte periculos din punct de vedere medical. daca iti trece in mod serios prin cap sa faci sex cu o fetita de 14 ani, ar trebui sa vorbesti cu un psholog fiindca ai o deviere de comportament sexual.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca te protejezi nu se intampla nimic.

| Alexutsa_2737 a răspuns:

PAi nu are ce sa se intample rauthinking Ar fi bine ca ea sa se duca la un control la ginecolog sa vada daca poate sa isi inceapa viata sexuala si sa ii recomande o metoda contraceptiva in afara de prezervativwinking

| GeosBIOS a răspuns:

Citez: " sunteti mici valea."

Ca bine spui. Nu sunt medic dar banuiesc ca exista multe motive intemeiate pentru care din punct de vedere medical este bine sa-ti incepi viata sexuala, daca te mananca, la 18 ani si nu mai devreme.

Voi inca sunteti adolescenti, de ce va grabiti sa intrati in maturitate. De maturitate o sa aveti timp, de la 20 de ani incolo, toata viata. Adolescenta la 19 ani se termina, iar cu aceasta perioada a tineretii nu va veti mai intalni niciodata, cu toate acestea va grabiti sa-i dati cu piciorul.

Iti garantez ca peste ani, chiar incepand cu varsta de 24 ani, ai sa te gandesti in urma si ai sa-ti spui "ce bine ar fi sa ma intorc macar pentru o zi, in anii copilariei sau in cei ai adolescentei mele".

| ReSp3c7 explică (pentru GeosBIOS):

Ma Bucur Ca sunteti Doctor, Va Salut! ea are 14 ani dar e foarte bine dezvoltata. adica arata de 16-17. si nu stiu ce riscuri pot aparea. sau daca este dezvoltata.ii mai poate cauza ceva? Raspunde-ti cat de repede puteti! Multumesc! anticipat o zi buna

| h3r a răspuns:

Apreciem ca iti faci griji pentru ea... dar daca tot iti faci, de ce nu o mai astepti? Ea are doar 14 ani omule, daca ea e prostuta si nu se abtine de la "mancarimi", opreste-o tu. E normal sa vrei, dar daca totusi o placi si iti faci griji pentru ea, gandeste-te la ea acum.

Take care, aveti grija!

| AliGab a răspuns:

Te rog frumos sa citesti raspunsul castigator de la aceasta intrebare: http://www.tpu.ro/......-si-de-ce/

Ea inca este o copila, care nu gandeste din perspectiva asta lucrurile. Are impresia ca te iubeste si ca "tot ce zboara se mananca". Dar dragostea adevarata nu este sa te culci cu cineva, ci sa il/o respecti.
Daca tii asa de mult la prietena ta si ti-e frica sa nu pateasca ceva ia foarte serios in seama acest raspuns.
Sunt femeie si am inceput viata sexuala nu la 14, ci la 24 de ani cu o persoana, care probabil credeam ca va fi toata viata cu mine si nu a fost. Drept urmare am suferit si inca sufar foarte mult (nu dupa acea persoana, ci pentru prostia pe care am facut-o). Avand grija de prietena ta, vei avea grija si de tine. Mult succes.

Răspuns utilizator avertizat
| TheSeventhSin a răspuns:

Am si eu o chesti sa iti zic ba e are 14 ani corect? eu am 13 si tu vrei sa fai cu un de 14 gateste logi omule gaseteti una de 16 ani raised eyebrows aia e aproape de seama cu mine ce a a juns Romania asta laughing

| adelinna21 a răspuns:

Pai de la 14 ani e putin cam micuta.trebuie sa o iei usor cu ea si incet.sa incepi sa o saruti si apoi crede-ma ca toate vor venii de la sine.dar trebuie si ea sa fie pregatita.si sa nu uitati sa va protejati.in nici un caz anticonceptionale de la varsta asta.mai bine prezervativ.dar ai grija sa fie bine excitata ca sa nu o doara asa de rau.

| ReSp3c7 explică:

Scuze am uitat sa mentionez. Ea are 14 ani eu, 16happy Ajutor va rog! fara idioti. " baga-o." nu fii fraier"." sunteti mici valea.".

| Chira_Cristi_1997 a răspuns:

Daca amandoi sunteti de acord si aceptati riscurile atunci dupa mine sunt de acord

| Ro0xana a răspuns:

Nu exista nici un risc daca va protejati, anticonceptionale sau prezervativ. Daca este virgina, nu ar fi rau sa faca un control ginecologic!