| Ionică a întrebat:

Exista o prietenie dupa despartire dupa o relatie scurta si lunga? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Se poate. De obicei relatiile de prietenie sunt foarte probabile dupa o relatie in care s-a incercat de ambele parti o relatie dar pur si simplu nu a mers. Sunt cazuri in care din cauza unor nepotriviri de caracter sau a unor obstacole nu merge o relatie. Si atunci ramai prietenul fostului partener. Dar cand esti inselat sau tradat in orice alt fel de obicei ramane un vid si atat.

| Narfundo a răspuns:

Da, una naspa.

| rebeca a răspuns:

Daca cel putin unul dintre parteneri a avut sentimente pentru celalalt nu vor ramane prieteni pentru ca indiferent cat de putin el/ea a suferit.In rest da...de ce nu.

| stefangeles a răspuns:

In cazul unor oameni civilizati da se termina cu pretenie dar se vor privi diverit parteneri toata viata big grin asa am patit si eu o relatie scurta si un ''pa'' fara resentimente big grin sau injurii big grin

| marla a răspuns:

Scurta da, lunga nu cred...

| Smarandica a răspuns:

Nu are cum sa existe o prietenie dupa o relatie scurta si lunga pentru ca nu are cum o relatie sa fie scurta si tot odata lungalaughing
nu te-ai exprimat corect, dar am inteles ce ai vrut sa intrebi.Ca sa-ti raspund. Dupa o relatie scurta poate exista o anumita relatie de prietenie, dar dupa o relatie lunga Nu prea cred.

| Mwhahahaa a răspuns:

Orice despartire nu se termina in prietenie.
(Sau ceva de genul, dar tot acest inteles avea).
-Voltaire.

| MariJuana23 a răspuns:

Iti spun ca -Nu!-
Exemplu chiar fostul meu iubit.cica am ramas foarte buni prieteni.si timp de 1 an de cand ne-am despartit ce prietenie buna pe noi.cand ne vedeam ne uitam unu la altu si se simtea o atractie nebuna(inca) si acum dupa un an nu am mai putut rezista si ne-am sarutat straight face si chiar am vorbit cu el despre prietenia dintre fostii iubiti.si el mi-a spus ca nu se poate.si cand i-am zis. da dar uite ca noi am putut. si el mi-a raspuns :'Tie ti se pare ca ce am facut noi se numeste amicitie?'...si iti dai seama ca n-am mai scos nici o boaba.sunt 2 variante.

1.) Ori se termina relatia cu injuraturi, scandal.etc si nu ramaneti prieteni
2.) Ori "cica" ramaneti prieteni cand intre voi de fapt mai e atractie...mai sunt sentimente. cel putin asta sa simta unul din voi. deci si aici raspunsul e Nu.(in cazul asta e prietenie cu interes sau ramaneti amanti)

| Dy3nutzza a răspuns:

Depinde cum s-a produs aceea despartie. Daca ambii au fost de acord ca nu merge relatie de ce sa nu ramana prieteni?