| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ieri am avut un contact sexual astfel:
1. Oral ambelor sexe
2. Contact sexual protejat cu prezervativ durex, nu era spart, nu era deteriorat, era intr o stare perfecta, de la farmacie.
3. Si a dat prezervativul jos, desi nu isi daduse drumul (in prezervativ am observat lichidul seminal)
4. dupa cateva minute, am facut o fara prezervativ, insa nu foarte mult, pentru ca sunt in total dezacord in a o face fara protectie, desi ieri m-am abatut putin de la aceasta regulă...
4. Ne am oprit din a face sex neprotejat si i-am facut oral pana si a dat drumul. Tin sa mentionez ca el s-a sters si cu servetele umede si cu servetele uscate, desi sunt convinsă ca a luat contact cu sperma.
5. Dupa ceva timp, ne-a apucat iar nebuneala, dar pentru siguranța mea l am sters pe mâini cu un servetel umed. Am incercat sa il sterg cat mai bine. Eu însă, dupa ce a ejaculat, m-am spalat pe maini cu apă si săpun.
6. Mi a introdus degetele in vagin (petting).

! Mențiune: ciclul este neregulat...calendarul meu virtual spune ca fertilitatea cu grad mare a fost pe 10 feb. 2023, iar in ziua de 14 feb. 2023 aveam un grad mediu se fertilitate, nu redus, cum este in alte zile, in afara ovulatiei.
Sunt speriată de partea cu contactul sexual neprotejat. Oare lichidul preejaculator sa fi continut si spermatozoizii? Iar eu fiind intr o perioada cu fertilitate medie sau chiar mare, deoarece am menstruatie neregulata, sa imi produca o sarcina? Nu sunt pregătită de asa ceva.Am cautat pe toate site urile, iar toti spuneau ca nu se poate sa se implanteze o sarcina, insa pana ajung sa fac testul de sarcina (peste 3 sapt, pentru a fi concludent) as vrea un sfat de la voi, o parere cat se poate de sincera si neironica. Am 17 ani, unii dintre voi ati spune ca nu sunt pregătită pentru inceperea vietii sexuale..Acum eu respect toate opiniile, nu sunt in dezacord cu vreuna, insa vreau raspunsuri care sa nu aiba tenta ironică sau de luare la misto.

Va las aici un istoric al menstruatiilor mele

Voi incepe cu o dereglare, care din pacate mi s-a produs de la pastilele normens, recomandate de dr. endocrinolog.

12 oct. 2022 -17 oct. 2022
30 oct. 2022 - 4 nov. 2022
22 nov. 2022 - 27 nov. 2022
23 dec. 2022- 30 dec. 2022
25 ian. 2023 -31 ian. 2023

urmatorul ciclu este aproximat in data de 24 ian. 2023
Iar ovulatia a fost aproximata intre 5 ian. 2023 -11 ian. 2023

Cer seriozitate, va rog din suflet. Si va rog tare mult sa raspundeti cat mai multi...M ar ajuta enorm parerea fiecaruia.

Va multumesc anticipat! Multa sanatate tuturor!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Aplicatiile calculeaza perioada fertila pe baza lungimii ciclurilor anterioare si a datei la care este asteptat urmatorul ciclu, ori in cazul unui ciclu dereglat/neregulat, actualul ciclu nu are niciodata lungimea celui precedent, iar data la care apare urmatoarea menstruatie, nu se poate aproxima, deoarece aceasta este caracteristica unui ciclu neregulat, si anume ca incepe cand vrea...

As sugera sa nu te bazezi pe calcularea perioadei fertile, deoarece este imposibil de aproximat cand are loc in cazul ciclurilor neregulate.

In cazul ciclurilor neregulate, categoric exista un dezechilibru hormonal, ori asta inseamna ca trebuie sa mergi la endocrinolog (unul serios, nu care iti prescrie suplimente), care sa iti faca un profil hormonal si in baza acestuia, sa iti recomande tratament hormonal cu anticonceptionale.Ideal ar fi sa mergi si la ginecolog, pentru ca acesta sa confirme/infirme prezenta afectiunilor aparatului reprodcator, produse de dereglarile hormonale.
Ambii medici ar trebui sa colaboreze pentru un diagnostic si un tratament corect.

Revenind la intrebarea ta, ceea ce ai vazut in prezervativ era, cel mai probabil, lichid preejaculator.Acesta poate contine spermatozoizi numai daca a existat o ejaculare anterioara (maxim 4-5 ore inainte) si barbatul nu a urinat intre timp, inainte de contactul sexual.

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc foarte frumos de raspuns! Foarte util!
Si iarta-ma, voiam sa spun lichid preejaculator, eram cu gândul la altceva si am scris eu greșit!
Nu ma bazez pe acel calculator, însă il am sa imi notez datile cand mi-a venit si cand s-a incheiat ciclul menstrual. Da, într-adevăr, am niste probleme de natura endocrinologică, o problema care se ragaseste la multe femei, ci anume Boala Hasimoto (din cauza stresului din ultimul timp), însă totul este in regulă, ultimele analize iesind perfect. Iau doar Tiroid pentru a mentine un echilibru.
Contactul sexual a avut loc dimineața...era ora 10:30 daca nu ma înșel. Înainte cu 4-5 ore clar nu a avut cand sa ejaculeze... Sper ca totul sa fie bine si sa nu ma mai confrunt niciodata cu astfel de probleme. Este primul caz de genul si chiar imi da "teroare".
Iti multumesc ft mult pentru raspuns! Zi frumoasa!

| Floridori a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Cu mare drag!
Ma bucur sa aud (citesc) ca tii sub control problema cu care te confrunti si sper ca rezultatele tratamentului sa fie pozitive pentru tine, de-a lungul timpului.

Inteleg ce spui si da, este important sa tii evidenta datelor. Orice femeie ar trebui sa faca asta. Ajuta mult sa iti dai seama cand ceva nu este in regula, sau cand exista schimbari de orice natura.In plus, este util si pentru ca medicul sa inteleaga mai bine dinamica ciclurilor si a sistemului tau reproducator, in cazul in care ar avea nevoie de aceste informatii.

Cat despre protectie, incearca sa nu mai renuntati la ea daca tu te simti stresata si nu esti confortabila cu ideea.Stiu, uneori este momentul acela...dar ulterior te stresezi mult si uneori se intampla sa fie chiar degeaba.

Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa ceva nu seface niciodata, ca asa ramai gravida:

"Si a dat prezervativul jos, desi nu isi daduse drumul (in prezervativ am observat lichidul seminal)
... dupa cateva minute, am facut o fara prezervativ"

Greseala fatala care iti poate aduce gravidia!
De cesi-a dat prezrevativul jos?
Sperma care o avea pe teava s-a scurs in vaginul tau la prima intrare fara prezervativ.
Daca tu esti in perioada fertila, atunci ai pus-o de o sarcina!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună! El nu si-a dat drumul in mine, si-a dat drumul cam la aprox. 15 min după oral. Ma gândeam la lichidul preejaculator. El nu avea sperma in prezervativ, ci lichid preejaculator. Iertati-ma de exprimarea din întrebare!

| BiancaLariss a răspuns:

Stai linistita.Sunt cazuri rare.De ce nu faceti dus dupa fiecare act? Ar fi mai ok… ca sa scapi de o grija, mai bine iei ceva anticonceptionale (eu iau de 7 ani) si chiar daca o fac neprotejat, nu l las sa termine in mine, dar sunt sigura ca nu raman..am si menstruatia reglata de la ele ..eu te incurajez sa iei 1-2 ani, cu ocazia asta ai sa se sa reglezi menstruatia.
PS: ANTICONCEPTIONALELE SE DAU DE LA GINECOLOG IN URMA UNOR ANALIZE DE SANGE! Este extrem de important!

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru BiancaLariss):

Recunosc ca eu după fiecare act sexual pe care l-am avut, am facut duș. Însă ieri eram intr-o criză de timp si chiar eram tare grăbită..Mai ales după un incident din vară când am facut o infecție urinară...Si-a pus amprenta asupra mea si am decis de atunci sa o fac numai protejat, cu multă atenție. Tin ft mult la igiena corporala si mai ales atunci cand vine vorba de contacte sexuale. Iar singurul meu partener pe care l-am avut de cand mi am inceput viata sexuală, a fost baiatul respectiv, care este cu un an mai mare decât mine. Curand fac 18 ani.
Suntem încă copii si nu prea gandim atat de mult, mai ales in punctele culminante si de aceea gresim foarte mult, desi avem la indemana destule informatii si cazuri șocante la televizor care ar trebui sa ne dea de gandit..Nu doresc o sarcină, cel puțin nu pana nu imi termin studiile si sunt pe picioarele mele (dupa 24 de ani).
Voi incerca sa am mai multa grija pe viitor si chiar sa ma duc la ginecolog sa vad ce parere are acesta. Am pus intrebarea pe acest site, deoarece este jenant sa ma duc la tatăl meu si sa ii cer parerea. Mama este recasatorita si nu mai tinem legătura.
Va mulțumesc foarte mult pentru raspuns si pentru sfaturile utile pe care mi le ati dat! Numai bine si o zi frumoasa va urez!