| britsrules a întrebat:

^^
Ieri am facut pentru prima data sex cu prietenul si inca imi este teama sa nu fi ramas insarcinata. Am folosit 2 prezervative Durex normal. El zice ca nu trebuie sa imi fac griji, totul e ok. Mi-a spus ca in cazul in care se spargea prezervativul, simtea. Este adevarat ca se poate? Mentionez ca nu si-a dat drumul in mine. Imi este atat de frica! Sunt sanse in acest caz sa fi ramas gravida?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand este obligatoriu sa verificati prezervativul dupa contactul sexual, umplandu-l cu apa pentru a vedea daca s-a rupt. Nu intotdeauna se simte daca se rupe.
In al doiela rand, daca prezervativul a fost folosit corect, riscul de sarcina este extrem de mic, in jur de 0, 2%. Mai mic de atat nu se poate, deoarece nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Orice act sexual, oricat de protejat are un mic risc de sarcina, trebuie sa-ti asumi asta cand iti incepi viata sexuala. Totusi, in cazul folosirii corecte a prezervativului, riscul este infim, aproape neglijabil.

9 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Pff prezervativele le-ati folosit pe amndoua puse una peste alta?
Nu e bine daca a fost asa, ca intervine frecarea intre ele si se gauresc :-s

| RimePeHartie a răspuns:

Daca sperma nu a ajuns in vaginu' tau nu poti ramane insarcinata. Don't worry!

| R3sPeCt a răspuns:

Scuza-ma dar nu am inteles! si-a pus 2 prezervative in timpul actului sexual? oricum daca.nu si-a dat drumul in tine-- e impossibil sa ramai insarcinata! si daca vrei sa fi sigura exista o pasta care 0 poti lua sa nu ramai insarcinata.succes

| ana_2324 a răspuns:

Pai daca nu a lasat in tine nu sunt sanse!(emotiile pe care la ai acum sa ti le amintesti si cand mai vrei sa faci data viitoare!)

| albrosie a răspuns:

Nudaca folosest prezervativul simai ales 2 si dacanu a lasat in tine nu ai nici o sansa sa ramai gravida nici daca faceati fara prezervativ

| Aylinn a răspuns:

Nu sunt sanse din moment ce v-ati protejat. Si da, oricum v-ati fi dat seama daca s-ar fi spart prezervativul. happy

| Veterinar a răspuns:

Sanse 0% daca ati folosit prezervativ tongue

| Papusha_Love_1996 a răspuns:

Daca ati folosit corect prezervativele nu se poate intampla nimic sar daca nu sunt sanse mari sa ramai gravida!

| britsrules explică:

Specific ca la fraza ''am folosit doua prezervative [...]'', adica pe rand.