| mipa04 a întrebat:

Salut,ieri am întreținut relații sexuale cu partenerul meu pentru prima data, iar acesta a ejaculat in vaginul meu, de 2 ori si prima data si a doua, am mers direct la baie, pe calendarul menstrual imi arata ca sunt șanse reduse de a rămâne însărcinată, ce părere aveți?
Peste câteva zile ar trebui sa îmi vina menstruatia, cel mai probabil dacă va intarzia voi face un test iar apoi un control, dar cred ca nu va fi concludent testul atât de repede, mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Ps:sunt majoră.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca ai ciclurile perfect regulate, fara abateri, ultimele 12 zile ale ciclului (adica 12 zile inainte de aparitia urmatoarei menstruatii), sunt de infertilitate absoluta, adica nu se poate forma o sarcina nici cu toata sperma din lume, deoarece nu mai exista un ovul viabil, acesta eliberandu-se intotdeauna si fara exceptii cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii si traind maxim 24h.

In cazul in care ai un ciclu neregulat, al carui lungime variaza de fiecare data cu +/- 3 zile sau mai mult, nici nu are sens sa tii un calendar menstrual deoarece nu exista o baza la care sa se raporteze un calcul corect si se considera ca exista risc de sarcina in orice zi, nu pentru ca in practica ar fi asa, ci pentru ca nimeni nu stie cand este perioada fertila/infertila.

In orice caz, daca menstruatia nu apare intre timp, poti face un test de sarcina.Acesta iti va arata un rezultat 100% corect doar daca este facut dupa 21 de zile de la actul sexual.Un test facut inainte, ar putea afisa un rezultat fals negativ.

Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca peste cateva zile îți vine menstruația, e grav, ai șanse reale să rămii însărcinată. Conform calendarului, zilele de dinainte și de dupa ciclu sunt cele mai fertile, eu așa știu.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar de boli cu transmitere sexuala ai auzit?
De ce risti?
De o sarcina scapi usor, la orice clinica medicala in 10 minute, dar de boli mortale ca SIDA, hepatita B si C, HPV si sifilis nu mai scapi.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face de regula la 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Mayhem666 a răspuns:

Mai bine faci un test acum decat sa astepti cateva zile ca sa-l faci. Cu cat il faci mai repede, cu atat mai bine. Puteai totusi sa iei si anticonceptionale sau el sa foloseasca prezervativul ca sa se reduca sansele si mai mult, dar un test de sarcina tot ar fi fost necesar daca vrei sa stii concret daca ai ramas insarcinata sau nu, macar asa ca sa ai mintea impacata.

| Goete a răspuns:

Ce parere sa avem?
Ca sunt sanse.
Ca sunteti iresponsabili, daca nu vrei un copil.
De ieri au trecut deja cateva ore bune, pastila de a doua zi e cu atat mai putin eficace cu cat mai tarziu o iei dar daca obiectivul tau e sa ai un copil, e ok.

Bafta; apoi scrie-ne sa stim cum s-a sfarsit povestea

| Stonehard a răspuns:

Ce se joaca unii de-a viata! Ce e greu sa isi puna un prezervativ, daca tot ii place sa finalizeze in tine?