| Lovss a întrebat:

Buna, am avut menstruația in data de 4-7, 8 iunie, iar în data de 15 iunie am întreținut relații sexuale neprotejate. Ce șanse sunt sa fi rămas însărcinată? Mulțumesc mult.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece actul sexual a fost intretinut in cea de-a 11-a zi a ciclului menstrual in acest caz un raspuns catusi de cat corect se poate formula si oferi numai daca este cunoscut tipul ciclului menstrual si anume daca este : regulat sau neregulat, dar mai ales in mod obligatoriu trebuie cunoscuta lungimea ciclului. Posibilitatea de a se putea forma sau nu o sarcina, depinde de aceste aspecte ale ciclului. Daca de obicei ciclul menstrual are lungimea mai mica de 28 de zile in acel caz probabilitatea de formare a unei sarcini creste proportional cu cat lungimea este mai mica si se apropie de 25 de zile. In schimb probabilitatea de formare a sarcinii scade si teoretic chiar DISPARE in cazul in care ciclul menstrual are lungimea de peste 29 de zile. Bineinteles ca explicatiile sunt valabile doar daca a ajuns sperma in vagin. In concluzie probabilitatea de a se putea forma sarcina in acest caz particular, poate varia intre 0 si 100%, fiind in functie atat de lungimea ciclului cat si de tipul acestuia. Multa sanatate!

| Lovss explică (pentru corbulalbrosu):

Precizez că lungimea ciclului este de 30 de zile și am ciclu regulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lovss):

In cazul ciclului menstrual REGULAT a carei lungime este constant de 30 de zile, eliberarea ovulului din foliculul ovarian in trompa uterina se produce in cea de-a 16-a zi a ciclului, (30 - 14 = 16). In aceasta situatie perioada fertila a actualului ciclu menstrual se suprapune peste zilele : (15), 16, 17, 18, 19 + 20 + 21, (22 ) IUNIE fata de prima zi a menstruatiei avute. Zilele trecute intre paranteze sunt cele in care exista posibilitatea de a se forma o sarcina insa probabilitatea de a se si intampla este foarte mica spre aproape imposibila. In concluzie fiindca ziua de 15 Iunie se situeaza exact la granita dintre perioada INFERTIA - FERTILA se poate arecia ca probabilitatea de sarcina este aproape inexistenata/imposibila. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Șansele sunt minime.

| 90210 a răspuns:

Foarte mari

| Doe_Cata_1905 a răspuns:

Limita limitei...50-50 cred...