| Derye a întrebat:

Salut, iertati'ma daca par cuvinte EMO dar vin de pe VDC (viatadecacat.net) si sunt socat.

Well, problema mea este urmatoarea. Nu ma pricep a vorbi cu fetele. Adica cu cele care nu am nici o atractie sunt ok, amuzant, dragut, lalala, dar cand imi place o fata, cand trebuia sa fiu MAI amuzant, MAI dragut, eu ma inchid, nu sunt capabil de o discutie interesanta, abia daca vorbesc despre ceva, ma intimidez si sunt coplesit.
Sindromul se numeste: PIT (PROSTIE, IDIOTENIE, TIMIDITATE), dar cum as putea scapa de el?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Problema vine din lipsa de comunicare cu fetele. Apelezi la o conversatie cu ele doar daca esti nevoit. Ia initiativa si o sa vezi ca o sa iti fie mai usor. Daca ai vorbi mai des cu fetele ar fi mai usor. Am trecut si eu prin chestiile astea. Vorbind mai des cu fetele poti scapa de aceasta problema.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu mai fi asa timid!
baga-te in seama!

| Derye explică:

Asta vreau si eu, de ex. cu baietii nu am nici un fel de retineri, dar cand e vorba de o fata, zici ca ma uit la soare.

| nuaisomn a răspuns:

Pai imagineaza-ti ca cel/cea cu care vorbesti este dezbracat/dezbracata; astfel, psihologic, te simti mai bine, ai mai multa incredere in tine.
Nu e nevoie sa fi MAI dragut, MAI amuzant, trebuie sa fi natural, tu insuti, nu trebuie sa te chinui pentru a devenii altul.

| biancaandreea a răspuns:

Este o problema pe care o au multe persoane in zilele astea.Cred ca cel mai bine ar fi sa gaseti cauzele acestei probleme. Poate ca totul vine din copilarie, din cauza unor suferinte. Cel mai important este sa te simti bine cu persoana de langa tine si sa fii tu insuti.Pt a putea fi tu, trebuie sa iti gasesti o persoana potrivita si atunci sigur nu vei mai avea probleme de genul.Sau poate ai asteptari prea mari de la o fata pe care o placi.Intai fii prieten cu ea, la fel cum esti si cu celelate fete de care nu esti atras.mULT Succes

| freiheit a răspuns:

Ti-au fost date raspunsuri destul de eficiente, dar as dori sa mai adaoaoggg ca odata fiind in compania unei fete pe care o placi, te simti incomod probabil din faptul ca crezi ca n-o sa-i fie pe plac caracterul tau sau ceva de genu atunci cind tu vrei sa apari intr-o lumina! si de aia te limitezi preferind sa nu-i dezvalui adevaratul tu. poate c nu am dreptate, poate ca problema e in alt ceva dar totusi... nu te ingrijora probabil ca fiecare al 2 baiat intilneste asa dificultati.mai intai de toate ar fi bine sa o cunosti mai bine apoi sa fiti prieteni buni prin faptul ca va ajutati reciproc tratando ca pe orice fata dar desigur cu o mai mare atentie si in curind vei observa ca relatiile de prietenie sa transform in ceva mai mult. bafta. daca am zis ceva gresit sorry anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce ne-ai prezentat, petreci cam mult timp pe net, iti ocupi timpul cu munca altora.
Problema consta in comunicare. Datorita faptului ca le placi te simti inferior lor, ceea ce te face sa-ti pierzi increderea in tine. Stai linistit, tot fete sunt. Mai dragute, mai urata, au punctele lor sensibile si posibilitatea ca una dintre ele sa te placa nu este nici pe departe inexistenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii? ai primit raspunsuri bune.ti sa mentionez ca suferi de anxietate,ceva de genul timiditate cum ai zis si tu,adica:uscarea gurii, inghititul in gol, muscarea buzelor.atingerea fetei cu palmele,scarpinatul in cap, sprijinirea barbiei, acoperirea gurii si a ochilor sau aranjarea parului sunt chiar gesturi tipice de neliniste.bine mai sunt multe ce indica starea de agitatie si timiditate.sufeream si eu candva de asa ceva; eu tin cont de sfatul a multor psihologi:starile anxioase pot fi diminuate invatand sa respiram rar si profund.deasemenea comnunicarea este foarte importanta, dar nu pe net.