| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate? Am 13 ani si sunt mai timida de fel, sau de ex cand vine la sora mea mai mare o prietena de-a ei ma intimidez si ma duc in camera mea, sunt foarte foarte timida. Cum pot scapa de aceasta problema?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa inveti sa socializezi cu alte persoane. Faptul ca te retragi in camera ta cand vine cineva la voi, nu te ajuta cu nimic.

| CatalinMG a răspuns:

Lasa ca e bine sa ai si putina timiditate, nu te ingrijora despre asta

| andreiyo50 a răspuns:

Gandeste-te ca poti fi foarte buna prietena cu prietena sorei tale. Nu ti se poate intampla nimic rau daca stai de vorba cu ea si va schimbati pareri si ganduri. Poate respectiva chiar e interesata sa discute cu tine si sa va aveti bine. Incearca sa gasesti activitati pe care sa le puteti face impreuna (sa jucati carti, sa va plimbati cu rolele, cu bicicleta, sa faceti sport etc).

| alexadriann a răspuns:

SI eu sunt timid dar nu poti scapa de asta asa e felul tau

| mariaw a răspuns:

Nu poti sa scapi de ea, poti doar sa o controlezi. Gandeste-te ca nu ai absolut nimic de pierdut daca socializezi.imi inchipui ca poate fi greu, dar nu e o solutie sa fugitongue. Poti intra in discutii banale, care te vor ajuta sa te dezgheti(acestea incep cu binele cunoscut salut si intrebari de formalitate, nu te gandi la cine stie ce filozofii). In ceea ce priveste relatia ta cu prietenii, impune-ti punctul de vedere atunci cand e cazul si nu te teme ca o sa fii criticata(sunt sigura ca si tu o faci si n-a murit nimeni din astatongue). Cand vb cu cineva priveste-l in ochi chiar daca ti se pare stanjenitor la inceput(ii vei da impresia ca esti interesata de ceea ce spune). Nu te astepta la schimbari majore din partea ta de pe o zi pe alta. Acorda-ti timp.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

O sa scapi de timiditate atunci cand o sa realizezi ca iti sta in cale si pierzi multe lucruri din cauza asta! Doar tu te poti ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai fi timida

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti exact cum trebuie sa fie o fata de 13 ani.Ai sa scapi odata cu trecerea timpului si implicit a cresterei tale.

Întrebări recente