| Rares311 a întrebat:

Am o problema de personalitate. Nu stiu de ce, dar cand stau si vorbesc cu mai multe persoane pe care nu le cunosc ma intimidez, cand vorbesc cu o singura persoana nu am nicio problema. Eu cred ca e o timiditate cam ciudata... si nu stiu cum sa o rezolv.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nici eu nu pot sa ma descurc prea bine in situatiile de grup, dar mi-am dat seama ca nu sunt pentru mine. Poti vorbi cu maxim 2 persoane deodata, daca sunt mai multe implicate, ma deruteaza si nu stiu daca ai observat, dar in majoritatea grupurilor mai mari de 5-6 persoane, conversatiile tind sa se stabileasca tot intre 2-3 membri. Probabil ca ai sa te obisnuiesti daca este expus constant la situatia asta, daca nu, incearca sa vorbesti doar cu o persoana deodata, nu vad nicio problema in asta.

5 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

E normal. Dar nu poti infrange aceasta timiditate decat vorbind cu alti oameni straini. Vorbind cu prietenii tai nu vei deveni mai increzatoare, ci vorbind cu oameni straini.

| Matt24 a răspuns:

Exerseaza,vorbeste cu o persoana, apoi cu 2, pana te obisnuiesti

| enzodemes a răspuns:

E ceva normal să ți se întâmple așa.

| Rares311 explică (pentru enzodemes):

Nu prea cred. sunt multi altii care reusesc sa vorbeasca in fata mai multor persoane fara probleme... vreau sa spun in fata unui grup de 2-3-4-5 persoanea.

| enzodemes a răspuns:

O să poți face asta când o să înveți să nu îți mai pese de criticile altora.Ai nevoie de mai mult experiență, dar nu poți face experiență dacă nu încerci.