| anonim_4396 a întrebat:

Imi place o fata si ei de mine, pe ea o vad tot mai atrasa de mine. Eu nu vreau nimic cu ea, sunt clasa a 8-a, vreau sa ma vad cu examenul luat si in vara am multa treaba de facut, prin casa, trebuie sa ii ajut pe ai mei… Si nu o sa am timp si de ea, daca o sa fim impreuna, nu vreau sa o ranesc ca nu o sa pot iesi, vorbi mult timp cu ea, am mai facut-o o data, la banchet ca nu am vrut sa dansez cu ea, dar aia a fost acum 4 in ani, si m-am simtit super naspa, noroc ca ea a trecut peste…
Cand o sa ajung la liceu nu stiu daca o sa mai pot sa construiesc ceva… Mie frica sa nu pierd ocazia asta… La ora de engleza, a trebuit sa facem o descriere(unui prieten, unei rude), ea a scris de un baiat, m-am uitat prima data sa vad de cine scrie, am vazut ca face de un baiat, am zis si cu voce tare "faci de un bààiat" si ea a inceput sa zambeasca, un coleg a intrebat-o de cine a facut, si a spus de el, nu mi-am dat seama ca de mine face, apoi profa a pus-o sa o citeasca, nu prea a vrut, dar a citit-o am vazut ca m-a descris fix pe mine, si la sfarsit a scris ceva de genul ca sunt persoana potrivita pentru ea, si eu simt asta fata de ea, dar nu stiu daca la liceu o sa mai fiu persoana potrivita pentru ea, daca nu actionez acum…
Cum as putea sa ii explic ca nu vreau nimic cu ea momentan, dar sa nu se distanteze de mine…?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cuvintele de mai sus ar fi foarte potrivite. Dacă are ceva în cap, va pricepe. Dacă nu, n-ai pierdut nimic.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca o relatie, pentru a supravietui, trebuie cultivata, prin masuri de bun simt: timp, experiente impartasite, gesturi frumoase, etc. Nu te astepta sa reziste o relatie fara a face nimic in acest sens. Nu este rezonabil sa gandesti asa. Investeste si poate ca investitia ti se va intoarce! In plus, acumulezi o experienta importanta de inter-relationare.