| dinucristian2000 a întrebat:

In primul rand v-as ruga sa nu faceti misto de situatia mea. Am aproape 18 ani. Am inceput sa vorbesc cu o fata care e mai mica decat mine cu 4 ani aproape. Ma place. O plac. Pot fi pedofil ca fac treaba asta? Se poate spune ca am o problema ca nu imi place de o persoana mai apropiata de varsta mea? Dau funda! Mersi mult.

15 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Bai sa spun sincer, asta difera mult de la persoana la persoana, de la mentalitate la mentalitate, pedofil e un cuvant greu sa spun asa. Nu e cuvantul potrivit pentru situatia ta.
Citeste ceea ce scriu aici si baga la cap. Tu esti major si ea e minora, asta o aproba oricine. Nimeni nu spune ca nu poti avea o relatie cu ea, dar in opinia mea eu zic sa te abtii... poti avea o prietenie super buna cu ea si sa nu o strici cu o relatie care mai devreme sau mai tarziu probabil o sa se termine.
Sa iti spun si de ce, eu am o prietena buna care are diferenta de varsta de 6 ani intre noi (eu fiind mai mare) si ma inteleg super bine cu ea si suntem prieten de foarte mult timp (cam de 5 ani cred) si ma intelege si o inteleg la perfectie, nu am avut niciodata o relatie cu ea de genul prieteni cu beneficii sau altele dar am avut momente in care simteam ca o iubesc si inca am dar prefer sa sa ma rezum doar la prieteni pentru ca as strica ceva foarte frumos, eu am iubita si ea are iubit dar pur si simplu relatia dintre noi se poate numi intr'adevar o prietenie si niciunul dintre noi nu are intentia de a strica viata unul altuia.
Deci gandeste-te bine la ceea ce faci. Probabil unii vor spune ca au parintii care au diferenta de varsta si de 10 ani si multe alte cazuri de genul. Eu sunt total de acord si ma bucur ca unii au reusit sa depaseasca acest obstacol dar sunt mentalitati diferite si au trait in alte vremuri. Pur si simplu in mod logic si rational nu mi se pare ok... poate sa fie diferenta de 1 an sau de 2 ani sau hai maxim 3 dar totusi...
Pune-ti intrebarea : vrei sa te complici? vrei sa strici o prietenie frumoasa dintre tine si ea? merita sa ai o relatie probabil de scurta durata in schimbul unei prietenii care poate sa dureze si toata viata?
Eu zic sa mai stati, asteapta sa o cunosti si asteapta sa te cunoasca, vezi cum evolueaza lucrurile si lasa totul sa decurga natural. Chestiile astea daca nu vin natural, nu sunt menit sa fie.
La un moment dat discutati deschis despre treaba asta si sa luati o decizie impreuna cu capul si cu inima. Daca alea 2 merg, atunci totul va merge.
Succes!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Evolution):

Patru lucruri vreau sa-ti spun:
1. N-ai inteles ce a intrebat si spus baiatul. El a spus:
a) Ca are aproape 18 ani, deci nu e major, este minor.
b) El a intrebat daca poate fi acuzat de pedofilie pentru ca discuta cu o fata mai mica decat el cu aproape 4 ani. Nu era vorba despre sex.
2. I-ai impuiat capul cu o problema a ta. Sa stii ca in relatiile interumane de orice fel nu exista doua identice. E una sa fii prieten cu o fata si alta sa va iubiti. Si eu am avut fete si femei prietene, cu care nu am facut sex, pe care nu le-am iubit.
3. Relatiile sexuale consimtite de ambii parteneri sunt permise intre minori, adica fiecare sa aiba cel putin 15 ani. Sunt permise si intre un major si un minor, cu conditia ca minorul sa isi dea acordul si sa nu fie ademenit.
4. Cum sa strice o prietenie, daca vorbeste cu fata despre iubire? Pai ei tocmai pentru asta s-au imprietenit.

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, tu ai 17 ani si ea 13 ani, asa-i?
Ea este copil mic inca, sub infleunta parinteasca si legal, nu ai nici un drept sa atingi un copil de 13 ani!
Cauat-ti o fata mai apropiata de varsta ta, sa nu te dea parintii copilei aleia, pe mana Politiei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi chiar culmea sa fii catalogat ca ai putea fi un pedofil in situatia precizata. Totusi ar fi indicat sa analizezi temeinic situatia si sa te gandesti foarte bine in ce mod ai de gand sa te comporti intr-o asemenea relatie, fiindca in acest moment relatia ar trebui sa se reduca doar la una de amicitie. Multa sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e o diferenta colosala, dar va trebui sa tii cont de varsta ei, daca decideti sa incepeti o relatie.
Abia dupa minim 2 ani va puteti gandi la relatii fizice. In rest, nu e asa o problema, imi aduc aminte de colege de liceu de 15-16 ani, care aveau relatii serioase cu tipi de 24.
Vei fi numit pedofil doar in gluma, legal am impresia ca nu mai poti fi acuzat, dupa ce implineste ea 15 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce "ai hotarat" baiatului ca numai peste 2 ani pot avea relatii sxuale?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pana atunci mi s-ar parea prea devreme pentru fata. In plus, pana pe la 20 poate sta si el fara sex, ca inca nu fierb hormonii. Dupa 22 e jale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stii la cati ani se casatoreau fetele cand virginitatea era aproape "obligatorie" la nunta? Intre 16 si 18 ani. La 17 ani aveau copii. Dar ce sa faci. Cap avem, cultura ce ne mai trebuie. Nu mai pun ca sexologii recomanda tineriolor trecuti de 16 ani sex sau masturbare, cel putin de 2 ori pe saptamana, lucru care reduce mersul la medic. Si unde mai pui ca acest lucru a aparut intr-o brosura de educatie sexuala in liceele din SUA.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Tigancile inca se marita pe sistemul ala. Uiti sa precizezi ca parintii stabileau care cu care. Dragostea nu era interesanta pe atunci.
Acum exista ideea de compatibilitate, fiecare isi alege ce-i place. Plus ca nu prea mai traim la fel ca atunci, fiecare cu doi cai, 3 șuri, si o galagie de ogoare, sa fim predestinati sapei.
Femeile ne sunt egale, totusi, deci daca unul ia un copil de 14 ani, ar face bine sa il astepte pana poate lua decizii.
Masturbarea stai linistit, ca o descoperim cam toti in jur de 12, dar pana la 20 si ceva nu exista dorinta aia nebuna de a 'marca' in orice seara libera.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca pentru tine este asa cum spui. Dar nu sunt toti lipsiti de impulsuri sexuale puternice pana la 20 de ani.
Eu nu ma refer la tiganci cand afirm ca pana acum 50-60 de ani fetele se maritau la varsta de 16-18 ani. Faptul ca in codul civil se prevede ca se poate incheia o casatorie si la varsta de 16 ani este ca si cum am zice ca s-a descoperit apa calda. Si in cel vechi se prevedea acest lucru.
Eu iti spun acest lucru din documente, deoarece am avut ocazia sa ma documentez din documente aflate in arhiva.
Eu nu ma refeream la un copil de 14 ani (consider ca sunt inca copii pana la 15 ani) ci la adolescenti de peste 16 ani. In 2 ani tinerii se maturizeaza foarte mult. Plus ca fetele se maturizeaza - pana la varsta de 20-22 de ani mai repede decat baietii, atat fizic, cat si psihic. Sun in fata cu aproximativ 2 ani. Nu luati in considerare exceptiile.
Nu am zis ca femeile nu ne sunt egale, dar am zis ca si ele pot face sex inainte de casatorie, ca nu mai suntem pe vremea bunicii, cand pentru fete era o rusine sa se marite nevirgine, pe cand feciorii nu.
Desigur ca era si pentru asta o explicatie: barbatul conduceau casa, gospodaria si trebuia sa aiba experienta in toate, inclusiv in sex.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Citeste art.120 si 121 din codul penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedofilia este o boalã mintalã si este atractia) fatã de copii sub 8-9 ani, Deci nu esti pedofil, poti fi catalogat ca hebefil adicã iti plac fetele care sunt in perioada adolescentei intre 11-14 ani dar asta se catalogheaza doar daca ai peste 22 de ani, si este o diferenta extrem de mare, zeci de ani.

| Xelon a răspuns:

Pedofil?
Nu.
Lipsit de incredere si stima de sine?
Da.

| antoniaidk a răspuns:

Mie mi se pare cam exagerat.Serios,gaseste-ti pe altcineva sau mai asteapta.
eu sincer, te-as considera peodofil, ea la 14 ani e o copila, tu la 18 ce scuza ai?

| anonim123453313 a răspuns:

Nu esti pedofil. Poti sa o placi linistit cat doresti, dar ai grija sa nu ai niciun contact sexual cu ea, de ce? Pentru ca exista o mare posibilitate sa te dea pe mana politiei pentru hartuire chiar daca nu o faci, doar asa din razbunare ca poate vrei sa te desparti de ea, poate o inseli, poate i se pare ei ca nu esti ok, poate parintii nu vor sa fii in preajma ei, poate vrea bani de la tine, etc etc. Parerea mea este daca vrei o relatie cu ea trebuie sa ai mare grija.