| lucian22lucy a întrebat:

intr-o seara am fost la prietena mea, eram singuri dar nu aveam prezervative si am hotarat sa nu facem, eram tentati dar nu am ajuns la penetrare, eu m-am jucat cu degetul dar nu am penetrat, dupa am pus penisul fara prezervativ si iar. nu am penetrat, nici macar nu am apasat, precizez ca prima data am pus penisul pe lenjerie si l'am miscat in sus si in jos pe aceasta iar dupa am pus pe vagin dar fara sa penetrez sau sa apas, l'am miscat usor doar. conform acestora, se poate vorbi despre sarcina? ma gandeam la lichidul preseminal. ar fi sanse ca acesta sa fi patruns in vagin, acesta fiind nepenetrat? suntem amandoi stresati. ajutati-ma va rog

8 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Lichidul preseminal nu contine spermatozoizi, dar se poate ajunge la asa ceva deoarece in timpul actului sexual barbatul elimina o cantitate mica de spermatozoizi fara sa simta, asta din cauza excitatiei, acea cantitate nu are viteza necesara de ajunge in vagin dar poate fi preluata de lichidul seminal si dusa la locul unde un ovul poate fi fecundat. In cazul tau nu poate fi vorba de sarcina, oameni buni, toata lumea stie ca atunci cand faci sex cu prezervativul este ca si cum ai face baie imbracat, dar decat o sarcina nedorita eu mi-as lua si paltonul pe mine

| Scliparici a răspuns:

Nu cred ca e vorba de sarcina, dar totusi de acum fiti mai atenti la "joaca"

| babei95 a răspuns (pentru Scliparici):

Nu are cum sa fie insarcinata ce ai, doar daca iti da-dea-i drumul in ea ramane insarcinata, asa am auzit si eu dar nu e adevarat!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu totii va cramponati de existenta spermatozoizilor in lichidul preejeculator sau chiar intr-o scurgere insesizabila de sperma datorat surescitarii existente in astfel de momente.Este bine de stiut ca pentru ca o femeie sa ramana insarcinata este obligatoriu nevoie ca in uterul sau sau in trompele uterine sa existe un OVUL VIABIL.Acest lucru se poate intampla doar in cele 2-3 pre zile de dinaintea zilei de ovulatie, adica in perioada fertila. Daca sexul are loc in alte perioade ale ciclului menstrual, posibilitatea de a se forma o sarcina devine extrem de mica si se produce doar cu totul accidental.Probabilitatea de sarcina este infima insa nu poate fi eliminata total.Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Este posibil sa fi avut lichid preejaculator si acesta sa fi intrat in pasarica si sa ramana gravida daca era in perioada fertila.

| Sadop a răspuns:

Dacă nu ai ejaculat cu cel puțin 48 h înainte, lichidul preseminal NU conține spermatozoizi, deci chiar dacă ar fi pătruns în vagin, nu există risc de sarcină.
În cazul în care ai ejaculat cu mai puțin de 48 h înainte și acel lichid ar conține spermatozoizi, riscul de saricină ar fi aproape inexistent ( aproape, deoarece niciodată nu poți fi sigur în privința apariției unei sarcini ) fiindcă spermatozoizii nu alearga spre vagin.
Deci nu există risc de sarcină.
Ca să fiți voi siguri siguri, fiindcă e un stres imens în astfel de situații, zii să-și calculeze perioada fertilă.
Nu uitați, ea este fertilă cu 5 zile înaintea ovulației și cu 2 după acea zi.
Baftă!

| lucian22lucy explică (pentru Sadop):

Am inteles ca si lichidul preseminal si spermatozoizii circula pe acelasi canal, daca am urinat, canalul se curata de spermatozoizi, urmand ca lichidul preseminal sa fie curat?

| Sadop a răspuns (pentru lucian22lucy):

Dacă tu ejaculezi acum, urinezi in 2 minute și după ai un nou contact sexual, NU poți ști sigur că lichidul preseminal a fost curățat în totalitate.
Însă dacă ultima ejaculare s-a produs cu minim 48 h înainte ( maximum, pentru siguranță ), nu e nicio problemă.
Oricum, nu este vorba de o sarcină în cazul tău!