| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati. Acum doua saptamani am facut sex cu iubita, vineri si sambata, de fapt doar sambata a fost cu penetrare dar cu prezervativ, faza e ca era in perioada fertila, si imi e frica sa nu fi ramas insarcinata pentru ca noi ne-am facut mult preludiu, adica ne-am jucat asa, "frecat" fara prezervativ dar fara sa o penetrez, si de vreo doua ori am atins-o cu penisu la vagin. imi curgea destul de des lichid seminal dar mereu ma stergeam cu antebratul sau cu un servetel, apoi am pus prezervativul dar eram uscat pe maini, credeti ca ar fi vreo sansa sa fi ramas lichid pe prezervativ si apoi am introdus in vagin asa? si eu am ejaculat pe abdomenul ei, dar am sters repede, nu s-a scurs nicaieri deci nu a ajuns la vagin...
Ea de o saptamana si ceva se simte rau, vomita, o doare burta, etc, credeti ca a ramas insarcinata? sad o sa mor daca e asa, peste 2 zile ar trebui sa ii vina menstruatia, si sper sa ii vina.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ati facut cu prezervativ NU ramane bortoasa, simptomele ei sunt generate de ignoranta ei fata de notiuniile de baza ale anatomiei organului ei genital, normal ca se streseaza si sta cu gandul ca vreun barstard ii va nenorocii viata daca nu se informeaza corect

| corbulalbrosu a răspuns:

Greu de dat un raspuns clar, concis si corect intro astfel de situatie. Ma intreb ce v-a determinat sa practicati jocuri hazardate in perioada cea mai "periculoasa" a ciclului menstrual din moment ce esti perfect constient ca iti curge acel lichid preejeculator care in anumite situatii ar putea sa contina chiar si spermatozoizi prin contaminare cu resturi/ramasite de sperma posibil sa existe in uretra, in situatii de excitare intensa. Puteati sa va limitati la un petting cu de toate, perversitati, fantezii sexuale, insa cu evitarea atingeri organelor sexuale intre ele. Starile de rau si de voma descrise, nu se datoreaza actiunii sexuale si in nici un caz unei sarcini deja formate, deoarece in nici un caz asa ceva nu se poate produce atat de repede. Din momentul sexului si a unei eventuale fecundari a ovulului trec intre 8-12 zile in unele cazuri chiar si 14 pana in momentul nidatiei, adica a fixarii ovulului in peretele uterului si doar din acel moment se poate vorbi despre instalarea unei sarcini. Durerile de burta daca sunt reale si nu se datoreaza doar fricii si stresului, mai degraba reprezinta semne premenstruale care prevestesc aparitia menstruatiei. Probabilitatea instalarii unei sarcini este extrem de mica teoretic sub 5% insa nu poate fi exclusa 100% din cauza acelui joc stupid si iresponsabil. Multa sanatate.

| WgStefan a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am citit pe net ca apar aceste simptome inca din prima saptamana (dureri de burta, ameteli, voma) si de asta mi-e frica, au trecut doua saptamani de la actul sexual si maine ar trebui sa ii vina menstruatia...si am mai citit ca se poate face un test de sarcina la minim 10 zile si au trecut 14 deja...totusi, in caz ca e insarcinata, eu as vrea sa avorteze, dar ea cica nu, am citit pe net exista modul medicamentos de avort, cat de sigur crezi ca e? daca ai idee.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru WgStefan):

Nu te lua dupa toate afirmatiile mai mult sau mai putin "stiintifice" de pe net, deoarece un lucru este cert si anume, in primele 8-12 zile de dupa sex sau fecundare este vorba doar de un simplu ovul microscopic liber/nefixat, adica in nici un caz nu poate fi vorba de un fat/o sarcina care sa poata provoca anumite simptome. Cel mai devreme si anume dupa 10 zile de la sex/sau ovulatie se poate face o analiza de sange intr-un laborator de analize medicale prin care sa se determine existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG. Este cea mai precisa metoda deoarece intotdeauna rezultatul este sigur/corect in proportie de peste 98% si nu este interpretabila. Costa in jur de 40 de lei si rezultatul se primeste in 24 de ore.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine este posibila o sarcina nedorita.

| MrLucas a răspuns:

Eu unul nu cred, dar teoretic sanse ar fi..nu ai decat sa astepti, test de sarcina degeaba face acum iar pentru pastila de a doua zi e prea tarziu, bafta!

| rubyyy a răspuns:

Nu! n-are de unde sa ramas insarcinata.Inainte cu 3-4 zile deai veni menstruatia ea nu poate ramine insarcinata in niciun fel, ea ar trebui sa se adreseze la medic poate e bolnava de ceva,