| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru baieti- Spuneti-mi si mie in ce conditii nu are un barbat erectie, functia erectila nu este buna? si din ce cauze se manifesta aceasta disfunctie? daca un barbat ia viagra si cialis pentru a restabili functia erectila, este o problema grava sau nu?
Va rog ajutati-ma cu cat mai multe raspunsuri.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde foaret mult de varsta. Un barbat tanar sanatos (fara diabet, hipertensiune, paralizii) are de obicei probleme pihologice. El nu are voie sa ia Viagra sau Cialis si totul se rezolva la psiholog sau cu partenera potrivita. Unii sunt nebuni si iau Viagra care isi face cel mult efect placebo (in sensul ca isi inving bariera psihologica fiindca nu citesc prospectul ed la Viagra si au impresia ca aceasta este eficienta in cazul lor, ceea ce le da incredere). varstnicii, care au ateroscleroza pot avea disfunctii erectile determinate de aceasta si pot lua Viagra (care face vasodilatatie la nivel penian)

| Încrucişătorul a răspuns:

In primul rand, daca nu-i place femeia. Sa fie si varsta de vina si nu merge sa-i bagi degetele in fund.

| Vix999 a răspuns:

Pai daca tot spui ca tu ai fost cu el ...cu tine avea probleme erectile? Pentru ca daca cu tine sexul se desfasura fara probleme, atunci este foarte probabil sa fie actuala partenera de vina (in sensul ca nu il atrage)

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Vix999):

Cu mine nu avea niciun fel de problema. Cred ca in toata traba asta, eu sunt cauza. Cred ca totul este pe stres la el. Cearta cu mine, interventia actualei prietene, despartirea mea de el si faptul ca a ramas langa o femeie care practic il tine cu forta langa ea de 5 ani de zile. La toate astea de 6 luni se mai adauga si faptul ca el ma cauta periodic, iar eu il ignor tot timpul.

| Vix999 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Atunci da, cel mai probabil este o problema mentala iar faptul ca incearca sa rezolve ceva mental prin medicamentatie destinata reglarii fizice, nu face altceva decat sa isi faca si mai rau. O sa ajunga sa fie dependent de pastilele astea si nu va mai putea avea erectii fara ele.
Nu stiu daca ar fi ok ca tu sa fii cea care il salveaza dar daca crezi ca ajuta la ceva, poti incerca sa vorbesti cu el.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Vix999):

Nu am cum sa-l ajut, cat as vrea nu pot, pentru ca are iubita de 5 ani. El nu a placut-o, l-a atras langa ea cu bani si cadouri, ncidecum prin frumsete sau altceva. Apoi l-a tinut si mai bine langa ea prin firma pe care au infiintat-o impreuna acum 3 ani. El in toti acesti 5 ani a vrut sa renunte la ea, dar de fiecare data il prindea si iesea scandal mare, cum s-a intamplat si cu mine de altfel. Imi pare rau pentru el ca este tanar inca are 33 de ani, dar nu am ce face, nu mai pot risca prosteste ca altfel o sa am eu probleme psihologice.

| Vix999 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Atunci lasa-l in pace si nu te mai gandi la el si la problemele lui...el a ales. Stia bine in ce se baga ..la 28-29 de ani esti un om matur si esti capabil sa alegi o partenera de viata asa cum vrei tu sa fie. Daca el s-a lasat atras in mirajul banilor ...sa suporte consecintele. Si stai linistita ca asa cum a fost cu tine o sa mai fie si cu altelewinking Deci nu ramane el fara sex.
Tu vezi-ti de viata ta si cauta pe cineva mai cinstit ca el si care nu locuieste cu femei cu 10 ani mai mari pentru bani. Daca el inca sta asa..inseamna ca ii place situatia (ii place ca e patron, ca are bani etc)

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Vix999):

Asa este ai mare dreptate si tocmai asta si fac cu toate ca el de 6 luni de cand nu mai vorbim ma cauta insistent, pe toate conturile mele de socializare, inclusiv pe mess imi lasa periodic cate un mesaj sau o cerere de adaugare in listele de prieteni. Eu fac de fiecare data acelasi lucru, il ignor cu desavarsire, nu-i dau nicio atentie si el tot nu renunta la a ma mai cauta. Stau si ma intreb de ce oare ma mai cauta dupa atata timp si mai ales cand nu este singur si stie foarte bine prin ce scandaluri si momente penibile am trecut timp de 1 an de zile cat am vorbit? De ce nu ma lasa in pace? ce mai vrea de la mine, cand mi-a facut atata rau si m-a umilit intr-un mod greu de imaginat? Ce sa fac sa scap de povara asta?

| Vix999 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu ai ce sa faci decat sa ignori. Blocheaza-l peste tot (telefon, mess, facebook ...si ce mai ai tu). Daca tot gaseste metode, daca iti scrie de pe alte id-uri sau te suna de pe alte numere, schimba tot : schimba-ti numarul de telefon, schimba-ti pagina de facebook, id-ul de mess...fa altele noi si da-le doar persoanelor importante si apropiate

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru Vix999):

Multumesc pentru mesaj, m-ai ajutat foarte mult. Asa voi face in final, voi tine cont de sfatul tau.
O seara frumoasa iti doresc!

| LineGuide a răspuns:

Daca devii dependent de Viagra sau Cialis e grav, foarte.Numai barbatii in varsta trebuie sa aiba nevoie de astfel de tratamente, pentru ca ei sunt sterili, si atunci este nevoie de ceva ce ii ajuta sa-si poata folosii penisul.
Un barbat nu are erectie daca nu este destul de excitat, nu sta intr-o pozitie favorabila, ceva ii astupa canalul pe care ar trebui sa iasa sperma, sau multe altele.
Mult noroc!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Nu prea am timp asa mult sa stau pe mess, dar imi poti da aici un sfat. Multumesc!

| irrumator30 a răspuns:

Disfunctia erectila, la un barbat, se poate manifesta si din cauza unei emotii prea mari sau supra-excitabilitate, sau lipsa de experienta sexuala, in sensul ca nu stie cum sa-si canalizeze concentrarea pe trairile erotice.

Viagra si alte medicamente/creme/ unguente pentru potenta trebuie sa fie ultima si cea mai disperata solutie.

Propune-i sa va relaxati si incercati un preludiu lung, cu sarutari, mangaieri din abundenta, si de ce nu sex oral.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru irrumator30):

Pai nu eu sunt prietena lui, am fost candva, dar Dumnezeu a a aranjat lucrurile in asa fel incat acum sa ne comportam ca doi straini.

| OliverArrow a răspuns:

In cazul in care a facut pea mult sex sau nu il excita o fata sau prea batran sau lovituri.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru OliverArrow):

Prea mult sex nu a facut, se intampla odata la 2-3 luni, din cate stiu. Apoi prea batran nu-i, are 33 de ani, iar fata ce sa-l excite ca traieste de 5 ani cu o babornita mai mare cu 10 ani ca el. In schimb se masturbeaza foarte mult. Sa fie aceasta cauza disfunctiei erectile?

| DinGri77 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu... Mai mult ca sigur este lipsa atractiei sexuale dintre cei doi parteneri, in cazul tau. Vezi tu, noi barbatii nu suntem masini, nu avem erctie la comanda!

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru DinGri77):

Eu sunt femeie si nu mai am nicio treaba cu el de vreo 6 luni, de cand am aflat ca el traieste cu aia de 5 ani. In schimb acu 2 zile am primit un e-mail pe id-ul meu, e-mail care ii era adresat lui si era vorba despre o comanda de medicamente ( viagra si cialis) ce o facuse la o farmacie din Canada. Nu stiu cum a ajuns acel e-mail la mine, pentru ca eu nu mai vorbesc cu el de 6 luni. Chiar nu imi explic.

| DinGri77 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Hehe, eu cred ca tu ai primit doar un spam email. Cate nu primesc si eu... si nu am avut inca nevoie de ele.

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru DinGri77):

Asa este un spam am primit, dar cum a ajuns la mine si de ce, din moment ce ii era lui adresat e-mail-ul acela?

| rekinu94 a răspuns:

Pot fi cauze medicale, Caure hormonale, Stilul de viata, terapiile si protezele peniene, aceasta disfunctie se poate rezolva Oral prin:
se folosesc substante ce cresc afluxul sanguin la nivelul penisului (Sildenafil, Yohimbine, Apomorphine, blocanti alpha etc.)
Psihosexualterapie:
este recomandata celor care prezinta DE predominant din motive psihologice, dar si ca adjuvant al terapiei medicamentoase; se poate face individual sau in cuplu.
Daca nici prin aceste mijloace DE CE nu se vindeca, exista o serie de terapii si metode locale la care se poate recurge pentru a determina mentinerea in erectie a penisului.
Terapia intracavernoasa:
consta in injectarea structurii penisului cu substante ce stimuleaza irigarea tesuturilor cu sange si implicit erectia. Terapia intrauretrala – in uretra, sunt introduse medicamente ce determina cresterea afluxului sanguin si relaxarea musculara, permitand erectia. Proteze peniene din silicon – se introduc chirurgical pentru a mentine penisul in erectie.
Se estimeaza ca isi gasesc rezolvarea mai mult de 65% din cazurile de DE care se adreseaza specialistilor. Asadar, rezultatele bune ar trebui sa ii incurajeze pe pacienti si partenerele acestora de viata sa nu mai ezite nici un moment, riscand echilibrul relatiei si sa se adreseze cu incredere medicilor.
Sau Dusmanului erectiei, obezitatea...:
Erectia se produce datorita unui aflux de sange. Toti factorii care scad acest aflux de sange la nivelul penisului pot avea repercusiuni neplacute asupra erectiei. Una dintre cauzele frecvente care genereaza disfunctia erectila este obezitatea. De multe ori, disfunctiile erectile sunt asociate cu o serie de alte afectiuni cum ar fi diabetul, hipertensiunea arteriala si pot avea un debut insidios. Problemele de sexualitate sunt mult mai frecvente decat sunt recunoscute. Sub 10 la suta dintre pacienti se adreseaza unui medic.
Deci la un medic sexolog iti recomand eu, citeste ce tiam mai scris si fa o alegere, sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari am sa te ajut cu mare placere.
O zi frumoasa iti doresc!

| PangeeaRogvaiv a răspuns (pentru rekinu94):

Multumesc pentru raspuns.
Pai individul are 33 de ani, nu face exces de sex, are o relatie sexuala odata la 2-3 luni chiar. Apoi nici obezitatea nu-i cauza. El traieste cu o tipa mai mare decat el cu 10 ani, au o relatie de 5 ani. Nu stiu daca ea l-a atras vreodata xu ceva pentru ca arata groaznic la anii ei, este mica de statura si grasa. Oare asta sa fie motivul- excitarea pe care nu o are din partea partenerei?