| Bogdan_Bob_1997 a întrebat:

Salut, la sfarsitul lunii trecute am făcut dragoste cu prietena mea. Si de atunci am mai facut-o de câteva ori..nu am folosit prezervativul. Si mi-a zis ca ia întârziat ciclul mult. Ce ar trebui sa facem? Există ceva care ar putea sa ne asigure ca nu se va întâmpla nimic rău? Pastile sau ceva? Orice raspuns si sfat legat de intrebarile mele e bine venit!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, exista ceva... protectia inainte de sex nu dupa.

Acum test de sarcina si eventual un control la ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

Este prea tarziu pentru pastile sau altceva acum, o posibila sarcina se rezolva in primele 24 de ore dupa sex, la 1 luna dupa aceea este prea tarziu.

Acum nu-i nimic, asta-i realitatea, cand o faceti fara prezervativ inseamna ca v-ati asumat toate responsabilitatile sa fiti parinti, nu?

| Bogdan_Bob_1997 explică (pentru Violleta2022):

Pai i-a venit ciclul dimineața. mai este vreo problema?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan_Bob_1997):

Inseamna ca este ziua voastra norocoasa!
Totusi, monitorizati evolutia menstrei, pentru ca, de-i foarte usoara, este posibil sa fie ciclul de nidatie al ovulului fertilizat.
Daca aveti dubii, faceti un test de sarcina la cateva zile dupa ce se termina ciclul.

| mihai69 a răspuns:

Ca să nu se întâmple nimic rău, trebuie să meargă la un medic să fie luată în evidență și să îi fie supravegheată permanent evoluția sarcinii.
Să cumpărați ce e nevoie pentru un bebe și să facă exerciții pentru a fi pregătită pentru naștere.
Să fie-ntr-un ceas bun și să fie sănătos, să vă bucurați de el!
Și când o crește mare, învățați-l să nu fie fraier ca voi și să nu facă vreodată sex neprotejat dacă NU vrea copii, că o să aveți și voi nepoți de tineri dacă nu faceți asta!

| Bogdan_Bob_1997 explică (pentru mihai69):

Pai acum i-a venit ciclu dimineața. mai este vreun risc?

| mihai69 a răspuns (pentru Bogdan_Bob_1997):

Dacă e ciclu, și nu sângerare de nidație, e ok. Să meargă totuși la un ginecolog.
Ai totuși șanse să fi scăpat, de data asta. Poate pe viitor dai câțiva lei pe niște gume, ce naiba!

| Emilian65 a răspuns:

In acest moment nu mai puteti face nimic. Acum, trebuie sa va ganditi cum sa va cresteti viitorul vostru copil.

| kandaraki a răspuns:

Cat de mult i-a intarziat ciclul? daca ii intarzie 2 saptamini, atunci e pericol si poate fi insarcinata. cumpara un test, sau 2, pentru a sti exact.

| Randomuser2000 a răspuns:

Bagi umerasul prin ea, si scapi de bebe